جزییات خبر

رکوردشکنی قیمت دلار

آیا «فرزین» به مجلس می‌رود؟

آیا «فرزین» به مجلس می‌رود؟
تاریخ ایجاد خبر : 1403/1/20
شماره خبر : 4793
یک نماینده مجلس گفت: افزایش قیمت ارز و سکه و طلا در کشور زندگی مردم را تحت‌الشعاع قرار داده است. اگر بانک مرکزی ارز ندارد، چرا ارزپاشی می‌کند؟ اگر هم ارز دارد، دلیل افزایش قیمت ارز چیست؟!

 روند بازار ارز در یکی دو هفته اخیر، تحت تاثیر افزایش انتظارات تورمی و تحولات سیاسی منطقه، با افزایش چند هزار تومانی و رکوردشکنی‌های پیاپی همراه بوده است، به گونه‌ای که نرخ دلار در بازار غیررسمی، فاصله معناداری با دلار ۲۸۵۰۰ تومانی و حتی نرخ مرکز مبادله پیدا کرده و همین باعث شده تا قیمت‌ها در بازار‌های مالی تحت تاثیر قرار بگیرد.

در این میان، بانک مرکزی در مقام بازارساز در سال گذشته با اجرایی کردن مرکز مبادله ارز و طلای ایران تلاش کرده است تا نیاز‌های ارزی را در این مرکز پاسخ دهد و بازار غیررسمی را محدودتر کند تا بتواند مرجع نرخ گذاری ارز را به مرکز مبادله منتقل کند. از سوی دیگر، اجرای سیاست تثبیت ارزی با مدل فرزین در بانک مرکزی به گونه‌ای بوده که انتقادات بسیاری را متوجه خود کرده است و منتقدان از تکرار مشکلات و فساد سیاست ارزی ۴۲۰۰ در مدل ۲۸۵۰۰ ابراز نگرانی کردند و پیش بینی افزایش نرخ ارز با تداوم این سیاست ارزی را داشتند.  

حال با گذشت حدود یک سال و سه ماه از مدیریت فرزین در ساختمان شیشه‌ای میرداماد، شاخص ارزی از محدوده ۴۲ هزار تومان به مرز ۶۵ هزار تومان رسیده است. به بیان دیگر، رشد حدود ۵۵ درصدی نرخ دلار در بازار آزاد به گونه‌ای بوده که حالا نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی را هم نگران کرده است؛ برای نمونه روز گذشته در جلسه علنی مجلس، حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر خواستار برگزاری جلسه‌ای در مجلس درباره وضعیت بازار ارز، طلا و سکه شد. حاجی دلیگانی گفت: افزایش قیمت ارز و سکه و طلا در کشور زندگی مردم را تحت‌الشعاع قرار داده است. وی ادامه داد: سوال مردم این است که چرا بلافاصله بعد از برگزاری انتخابات مجلس دوازدهم این اتفاقات افتاده است؟ انتظار می‌رود حداقل مجلس شورای اسلامی جلسه‌ای با حضور رئیس بانک مرکزی برگزار کند. حاجی‌دلیگانی افزود: اگر بانک مرکزی ارز ندارد چرا ارزپاشی می‌کند؟ اگر هم ارز دارد دلیل افزایش قیمت ارز چیست؟

این صحبت نماینده مجلس با واکنش رئیس مجلس همراه شد و قالیباف در پاسخ به این تذکر اظهار کرد: نمایندگان دیگری هم این موضوع را مطرح کرده‌اند؛ حتما این جلسه را با حضور مسئولان مربوطه برگزار خواهیم کرد.

عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز گفت: برخی نمایندگان در مورد افزایش قیمت ارز و دلار تذکراتی داشتند؛ بنابراین نیاز است دولت به این موضوع توجه داشته باشد. اگر ما تورم را کنترل نکنیم، تورم ما را کنترل می‌کند؛ پس نیاز است برای این موضوع چاره‌اندیشی شود تا وضعیت اقتصادی مردم بدتر نشود.

حال باید منتظر ماند و دید که فرزین، رئیس کل بانک مرکزی که در سال گذشته برای شفاف سازی پیرامون وضعیت بازار ارز و تخصیص ارز برای واردات خودرو به مجلس رفته بود، این بار نیز راهی خانه ملت خواهد شد یا خیر؟ 

انتظار مردم از سیاست گذار ارزی این است که در شرایط افزایشی نرخ ارز، با حضور در بازار و شفاف سازی و پاسخ گویی به افکار عمومی، نگرانی‌های تورمی را برطرف کند./تابناک

افزودن نظر :
نام: ایمیل: نظر: