منو

تقدیر دیده بان از رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی

 

احمد توکلی رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت طی نامه ای از دکتر ناصر عتباتی رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی تقدیر و تشکر کرد.

به گزارش  داد،متن این نامه به شرح ذیل است:

برادر ارجمند جناب آقای دکتر ناصر عتباتی

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی

سلام علیکم

مبارزه با فساد خانمان‌برانداز امری نیست که بتوان از آن رهایی یافت مگر آن که به جد با آن مبارزه کرد. این اژدهای هفت‌سر امروز قوی‌تر از آن شده که بدون همکاری ملت و دولت نابود‌شدنی باشد. در حکومت دستگاهی است که همه راه‌های مبارزه به آن ختم می‌شود و آن قوه قضائیه است. یک قاضی پاک‌سرشت، پاک‌دست و پاکدامن که از علم کافی برخوردار باشد می‌تواند آرامش خاطر مردم استانی را فراهم سازد.

مشهور است فردریک دوم پادشاه آلمان تصمیم گرفت کاخی مانند کاخ ورسای فرانسه در کشورش بسازد. کار به دست آرشیتکت ماهر و مجرّبی سپرده می‌شود و به خوبی پیش می‌رود. پس از مدتی فردریک دوم کار را متوقف شده دید. از مهندس معمار پروژه علت را جویا می‌شود. در توضیح آرشیتکت مسئول پاسخ می‌دهد: در گوشه زمین کاخ آسیابی است که با قصر تجانسی ندارد. هرچه اصرار کردیم صاحب آن حاضر به فروش نیست. شاه تصمیم گرفت خودش با آسیابان گفت‌و‌گو کند وقتی شاه به آسیاب رسید، آسیابان به استقبال او آمد. فردریک دوم از او پرسید چرا فروش آسیاب را نمی‌پذیرد؟ آسیابان پاسخ داد: یادگار پدرم است و آن قدر بی‌پول نشده‌ام که یادگار پدر را بفروشم. شاه که عصبانی شده بود گفت: من پادشاه آلمان هستم و هر طور باشد آن را از تو خواهم خرید. آسیابان گفت: نمی‌توانی! فردریک با تعجب پرسید: چرا نمی‌توانم؟ آسیابان گفت: چون هنوز برلین قاضی دارد.

ما مدعی پیروی از امام علی(ع) هستیم که وقتی زره گم‌شده‌اش را دست یک یهودی دید به عنوان شاکی به دادگاه می‌رود و شکایت را در محضر دادگاه مطرح می‌کند. همان قاضی که خودش به عنوان خلیفه مسلمانان او را نصب کرده است. مشتکی عنه نیز یک یهودی است. علی (ع) برای اثبات مالکیت بر زره شاهد ندارد و یهودی که میدانست علی (ع) شاهدی ندارد و از قانون هم تخطی نمی‌کند منکر مالکیت علی (ع) می‌شود. قاضی حق را به یهودی می‌دهد اما او پس از تمکین علی (ع) به حکم قاضی، به اسلام می‌گرود. اینجا هم یک دزد خاطرش آرام است که دادگاه تحت نظر علی (ع) به اقتضای قانون حکم صادر خواهد کرد. ما چنین محاکمه‌های زیبایی در دین خود داریم و در جوامع بشری نیز چنان نمونه‌های برجسته‌. خدا کند به علی (ع) اقتدا کنیم و مانند آسیابان در مقابل هر صاحب قدرتی استوار باشیم و ارتباط مردم و قضات چنان باشد که همه در سایه آن احساس امنیت کنند.

سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت با کمال احترام از جناب‌عالی و همکاران همراه به دلیل زحماتی که در این راستا داشته‌‌اید تقدیر می‌کند.

      احمد توکلی

رئیس هیأت مدیره مؤسسه مردم نهاد

دیده‌بان شفافیت و عدالت

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0