برادر ارجمند جناب آقای دکتر جبلی
رئیس محترم سازمان صدا و سیما

سلام علیکم

سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت بر خود لازم می‌داند از تصحیح مسیر خبررسانی که با آمدن شما در صداوسیما جهت شفافیت بیشتر آغاز شده است، تقدیر کند.

یک ماهی بیشتر نیست که سکان مهم‌ترین و بزرگترین رسانه ایران به شما سپرده شده است. خدا را سپاس که در همین مدت کم، مشی خبررسانی این بنگاه بزرگ فرهنگی و سیاسی گویای تحول مثبتی است که درد اصلی صداوسیما را درمان می‌کند. به دلیل ضعف آزادگی و به حساب نیاوردن مردم، صداوسیما به وظیفه خود در خبررسانی به درستی عمل نمی‌کرد. به همین علت، اعتماد مردم که تنها سرمایه یک رسانه و نیز یک حکومت است، تدریجاً کاهش یافته است. چون شما چیزی را خبر می‌شمارید که مردم آن را خبر می‌دانند و خبر را راست و درست، به جا و به گاه، با بستن چشم بر تعلقات شخصی و گروهی یا خویشاوند سالاری، تبار گماری و قبیله گرایی سیاسی به مردم می‌رسانید.

صداقت از رفتار شما حس شده است و امیدی را برانگیخته که ان‌شاءالله به زودی کسانی که همه مجموعه صداوسیما را به خاطر برخی لاپوشانی‌ها، کم ‌و زیاد شدن‌های جانب‌دارانه برخی از خبرها، بهره‌مند ساختن دسته‌ای  و بی‌بهره وانهادن دسته دیگری در  تحلیل و نظر، میلی می‌خواندند، به تدریج با صداوسیمای «ملی» روبرو خواهند بود که آن را می‌خواهند.

شما هنگامی که یک حادثه تلخ مانند اختلال در توزیع جایگاه‌های سوخت بنزین پیدا شد، صادقانه، درست، به جا و به موقع در برابر چشمان مردم پرده از حادثه برداشتید و منفعل نماندید تا «بی‌بی‌سی» و «وی ‌او ‌اِی» راست و دروغ را به هم ببافند و آن وقت تازه صداوسیما به تکذیب و تخطئه بپردازد! یا هنگامی که نماینده‌ای زیاده‌خواه برای دخترش در وزارتخانه‌ای خرّاج، کار جور کرد، بی تعلل و تردید او را زیر سؤال در برابر مردم نشاندید و حتی توجیه ناصادقانه‌اش را نیز به سمع و نظر مردم رساندید و یا هنگامی که شهردار پایتخت کاری که برای دیگران نمی‌پسندید برای خویش پسندید و برخلاف بخشنامه خود، دامادش را به کار گماشت و توجیه ناچسب و مردودی ارائه کرد، وی را نیز به دادگاه افکار عمومی کشاندید تا خود مردم با شناخت صحیح قضاوت کنند. چون همه مردم می‌دانستند که نخستین ناظر بر شهردار، شورای شهر است سیما دوربین را به رئیس محترم شورای شهر داد تا به مردم بگوید چگونه وظیفه‌ی نظارتی خود را ایفا کرده است؛ و باز هم صداوسیما به درستی، نادرستی پاسخ وی را به مردم نشان داد.

همه این رویکردها و کارکردها در جهت شفاف‌سازی و تاباندن نور بر زوایای پنهان نگاه داشته شده اصحاب سیاست و مقامات کشور است که انشا الله برکات آن در تقویت و تجدیدِ اعتماد بین مردم و حاکمیت آشکار خواهد شد و تأثیر شگرف در کاهش فساد مقامات سیاسی و اداری خواهد داشت.

در پایان این را هم یادآوری کنم که اگر کار به دست مدیر عالِم، کارآزموده و دغدغه‌مند مردم سپرده شود، همان کسانی که بیشتر تولیدشان خبر و سریال و میزگرد و مناظره کم‌کشش بود، حالا کالای سیاسی و فرهنگی نو تولید می‌کنند، تولیداتی جذاب و مؤثر.

آورده‌اند نادرشاه در نبردی پیرمردی را دید که شجاعانه با دو دست شمشیر می‌زد و یک تنه با ده‌ها نفر مقابله می‌کرد. نادرشاه وی را فراخواند و با تعجب از او پرسید؛ پیرمرد، تو در زمان حمله محمود افغان کجا بودی که تا اصفهان پیش آمد؟ پیرمرد پاسخ داد ما همه بودیم اما نادر نبود!

«دیده‌بان شفافیت و عدالت» با جدیت از مشی معقول، مردمی و انقلابی اخیر جناب‌عالی پشتیبانی و در تقویت آن کوشش می‌کند و از شما نیز انتظار دارد که میدان فراخ‌تری برای خدمت بی هزینۀ سازمان‌های مردم‌نهاد بگشایید.

 

احمد توکلی
رئیس هیأت مدیره سازمان مردم نهاد
دیده‌بان شفافیت و عدالت