منو

عضو کارگروه گمرک دیده بان شفافیت و عدالت: مسئول گمرک بوشهر با فرافکنی قصد سرپوش گذاشتن بر تخلفات متهمین قاچاق کالاهای ممنوعه را درد.

در هفته های گذشته دیده بان شفافیت و عدالت مطلبی با عنوان ورود قرص های روان گردان در گمرک بوشهر منتشر نمود که در رسانه ها بازتاب گسترده ای داشت.

به دنبال آن ناظر گمرک بوشهر طی گفتگویی با خبرگزاری فارس گزارش دیده بان را خلاف واقع دانست و در مورد آن توضیحاتی ارائه داد .

به گزارش روابط عمومی دیده بان شفافیت و عدالت؛ در پی ادعای ناظر گمرک بوشهر ،دیده بان شفافیت و عدالت با یکی از اعضای خود در کارگروه گمرک گفتگویی ترتیب داد که در ادامه می آید:

عضو کارگروه گمرک دیده بان شفافیت و عدالت گفت: جالب اینجاست که به جای روابط عمومی گمرک ایران، ناظر گمرکات استان بوشهر در پی پاسخگویی بر می آید و ایشان نیز به جای شناسایی عوامل فساد و برخورد با متخلفین پاسخی می دهد که در حقیققت عذر بدتر از گناه است.

وی در پاسخ به ادعای ناظر گمرک مبنی بر قصور گمرک در تایید سند سفارت ایران در دبی  و برخورد با کارمند خاطی، گفت: طبق اسناد رسیده به دیده بان اولا، ناظر گمرک در نامه ارسالی به مرجع قضایی و دفتر بازرسی گمرک، به صراحت اعلام کرده که هیچ گونه استعلامی از سفارت ایران در دبی صورت نگرفته و کارمند خاطی حاضر به همکاری و تکمیل پرونده نیست . ثانیا، بازپرس محترم قوه قضائیه در قرار صادره به نامه گمرک مبنی بر گرفتن استعلام از سفارت ایران، استناد نموده و به عبارتی مقصر اصلی گزارش خلاف واقع، گمرک عسلویه بوده است.

عضو کارگروه گمرک در دیده بان شفافیت و عدالت، ادامه داد: نکته مهم دیگر تصمیم گیری در مرجوع نمودن کالا و گزارش خلاف واقع گمرک عسلویه بر مجاز مشروط بودن کالاست. در حالیکه ،همانطور که در گزارش قبلی کارگروه گمرک دیده بان نیز اشاره شد، در ماده ۱۲۲ قانون گمرکی به صراحت بر ممنوع الورود بودن و مرجع رسیدگی به اینگونه کالاها اشاره شده است که منحصرا در صلاحیت دادگاه انقلاب است و گمرک عسلویه در این مورد نیز عامداً قصور نموده است.

وی در پاسخ به ادعای ناظر بوشهر در مورد اینکه کالاهای ممنوعه درمحدوده گمرک کشف شده و صاحب کالا چنانچه قصدی داشت کالا را درخورغیر مجاز(محل غیر مجاز)  تخلیه می کرد، گفت: در این مورد نیز باید اشاره کنیم چون کالا در محدوده گمرک کشف شده ،لزوما اقدامات بعدی و تعیین ارزش و جریمه و پاسخگویی به مرجع قضایی نیز با گمرک است.  ضمن اینکه دفتر گمرکی بوشهر در جوار منازل لنج داران و در موقعیت خاص است و اینگونه لنج داران به راحتی می توانند کالاهای خود را پس از خروج از گمرک در خور غیرمجاز تخلیه نمایند.

عضو کارگروه گمرک دیده بان شفافیت و عدالت در پایان گفت: از دادستان محترم کل کشور درخواست می شود تا با عوامل گمرک که با گزارش خلاف واقع موجب انحراف دستگاه قضایی در صدور قرار مرجوع کردن روان گردان ها شدند برخورد شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0