منو

عضو هیئت رییسه مجلس : دلیل فرار مالیاتی عدم شفافیت همیشه از خوش حساب‌ترین افراد جامعه بیش‌ترین مالیات گرفته می‌شود.علت اصلی فرار مالیاتی در کشور ما عدم شفافیت است، البته روز به روز دارد وضعیت بهتر می‌شود و کشور در حال رشد است.

به گزارش داد، به نقل از فارس، احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی یکشنبه شب مهمان برنامه «پایش» بود و درباره تورم،لایحه بودجه ۱۴۰۰ و راهکار‌های برون رفت از بحران اقتصادی به گفتگو پرداخت.

امیرآبادی در بخش ابتدایی این برنامه و در پاسخ به این سوال که آیا مشکلات اقتصادی ایران راه حل دارد یا خیر، گفت: «قطعا مشکلات اقتصادی ایران راه حل دارد اما ممکن است ما نتوانیم خوب کشور را اداره کنیم، به نظر می‌رسد در بخش‌هایی که ما خوب عمل کردیم و از ظرفیت ها استفاده کردیم مشکلات حل شده، اما در بخش‌هایی نخواستیم یا اگر خواستیم ، باند‌های قدرت نگذاشتند تا نخبگان و افراد دانا ورود کرده و مشکل را حل کنند و بخشی هم مربوط به عدم هماهنگی در ساختار اداره کشور است.»

امیرآبادی افزود: «ما در همین بحث گرانی ارزاق، وزیر جهاد کشاورزی به مجلس دعوت شد، بحث گرانی را به وزیر صمت ربط داد، وزیر صمت را آوردیم گفت وظیفه وزیر جهاد کشاورزی است، هر دو را با هم آوردیم گفتند گرانی‌ها تقصیر واردکنندگان نهاده است، وقتی رفتیم سراغ واردکنندگان نهاده دیدم افرادی با شغل‌های غیرمرتبط مثل فوتبالیست و بازیگر و … وارد این کار شده‌اند. یک سفره‌ای به نام دلار ۴۲۰۰ تومانی باز شده و همه روی این سفره افتاده‌اند. »….

نماینده مردم قم در مجلس در پاسخ به سوالی درباره شفافیت مالیاتی افزود: «درباره مالیات به نظر می‌رسد که همیشه از خوش حساب‌ترین افراد جامعه بیش‌ترین مالیات گرفته می‌شود، این یک واقعیت است. معمولا هر سال در کمیسیون تلفیق حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد مالیات افزایش می‌یابد یعنی دولت لایحه را با ۲۵ درصد افزایش ارائه می‌دهد و مجلس هم قبول میکند اما این به معنی افزایش پایه‌های مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی نیست، از همان افراد قبلی و شفاف ۲۵ درصد بیشتر مالیات می‌گیرند. البته در این دوسال اقدامات خوبی مثل مالیات واردکنندگان خوردو تصویب شده که فقط در یک فقره از یک خانواده ۸۰۰ میلیارد تومان مالیات گرفته شد که بیش‌تر از کل درآمد مالیاتی استان قم که ۶۵۰ میلیارد تومان بود.»

امیرآبادی فراهانی در پایان به اهمیت اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه اشاره کرد و گفت: «در تمام دنیا این مرسوم است، بعضی آقایان که قبله آمال و آرزوهاشان امریکاست بروند امریکا را ببینند، یک نفر اینچ تلویزیونش را افزایش می‌دهد باید مالیات بدهد، تنها آمریکا نیست و همه دنیا همین وضعیت را دارد. علت اصلی فرار مالیاتی در کشور ما عدم شفافیت است، البته روز به روز دارد وضعیت بهتر می‌شود و کشور در حال رشد است.»

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0