منو

درحالی‌که چندی پیش ساخت‌وساز غیرقانونی ملک جماران با افشاگری رسانه‌ها و مخالفت برخی دستگاه‌های مرتبط متوقف شده بود، قائم مقام سازمان دیده‌بان شفافیت از صورت‌جلسه محرمانه شورای عالی شهرسازی در این زمینه خبر داد.

به گزارش داد، به نقل از آنا ماجرای ملک معروف جماران و ساخت‌وساز غیرقانونی در آن ابتدا در توییتر خبرساز شد؛ در توییتی به این شرح به نقل از یک خبرنگار: «روحانی (رئیس‌جمهور) و ساخت چهار هزار متر بنای غیرقانونی در نیاوران! قبل‌تر گفته بودم، روحانی قصد مهاجرت به جماران دارد؛ اما او اینک در حال ساخت چهار هزار متر بنا بدون اخذ جواز از شهرداری و در زمینی دارای کاربری باغ است، آن‌هم بدون رعایت ضوابط و مقررات و صد درصد سطح اشغال!»

در ادامه هم محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر، با انتشار عکسی که تعدادی از نیروهای شهرداری را در حال تخریب یک بنا نشان می‌داد، نوشت: «این خبر را بررسی کردم، متأسفانه حقیقت دارد. دو نفر از اعضای شورا از محل بازدید کردند، با تذکری که داده شد پروانه به تاریخ ۲۹ خرداد صادر شد. وجود برخی تخلفات محرز است.»

اگرچه در ادامه شهردار منطقه ۱ تهران، عنوان کرد ساخت این ملک با هماهنگی کامل با شهرداری تهران انجام شده و موضوع تخلف و ساخت خارج از روابط نیز کاملاً فاقد حقیقت است اما حجت نظری، دیگر عضو شورا نیز با انتشار عکس‌هایی هوایی از محل ساخته‌شدن این ملک، به ابعاد دیگری از ماجرا اشاره کرد و نوشت: «تصاویر هوایی ملک نهاد ریاست‌جمهوری در جماران نشان می‌دهد که علاوه بر تخلف ساخت‌وساز، به درختان هم آسیب جدی وارد شده و از ۳۹ درخت داخل و مجاور ملک، تنها شش اصله درخت سبز مانده و مابقی از بین رفته است. گرچه این تخلف مربوط به سال ۹۲ و مدیریت شهری قبلی است، اما پیگیری آن وظیفه ماست» به غیر از این، کاربران زیادی در شبکه‌های اجتماعی به این موضوع پرداختند و به موضوع واکنش نشان دادند. برخی مشخصاً حتی با وجود این توضیحات قانع نشده‌اند و برخی اصل داستان را فارغ از اینکه ملک متعلق به نهاد باشد یا شخص رئیس‌جمهور، به دلیل تخلف رخ‌داده واجد اهمیت می‌دانند و نسبت به اصل تخلف اعتراض کرده‌اند.

ماجرای راه ندادن شهردار تهران به هیئت دولت

غائله ملک جماران که تنشی میان شهرداری و نهاد ریاست جمهوری بود مبنی بر رعایت قوانین از جمله  محدودیت ساخت و ساز با ارتفاع  حداکثر تا سقف ۲ طبقه در منطقه جماران و اصرار دولت مبنی بر بی‌قانونی و ساخت طبقات اضافی روی ملک مذکور که البته با تخریب نیز مواجه شد، به هیئت دولت نیز کشیده شد تا جایی که به گفته یک عضو شورای شهر تهران، پیرو این اتفاقات پیروز حناچی، شهردار تهران را به هیئت دولت راه ندادند که حکایت  از عصبانیت حسن روحانی از پیروز حناچی در غائله ملک جماران داشت.

البته طبق اخبار به دست آمده، بیش از ۷۰ ملک اطراف ملک مورد نظر رئیس جمهور نیز توسط طیف خاصی خریداری شده است.

در همین خصوص محسن جلواتی، قائم مقام دیده‌بان شفافیت به خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری آنا گفت: اگر چه ساخت‌وساز غیرقانونی ملک جماران در چند ماه گذشته متوقف شده بود اما اخبار رسیده به سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت  حکایت از تحرکاتی برای تنظیم صورتجلسه‌ای محرمانه در شورای عالی شهرسازی به منظور قانونی کردن تخلفات مدنظر نهاد ریاست جمهوری در ملک جماران دارد.

وی افزود: به همین منظور  امیر آبادی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت مدیره سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت با وزیر راه و شهرسازی تلفنی صحبت ولی وی موضوع فوق‌الذکر را تکذیب کرد.

جلواتی ادامه داد: به دنبال این تکذیب، منابع مطلع و مورد اعتماد سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت مجددا بر صدور دستور ویژه مبنی بر تنظیم چنین صورتجلسه ای با قید محرمانه بودن در شورای عالی شهرسازی  خبر داده و  بر این مهم صحه گذاشتند.

قائم مقام سازمان دیده‌بان شفایت و عدالت افزود: در همین زمینه همچنین مقرر شده است که امضای این صورتجلسه توسط  وزرای مرتبط به طور دست گردان در هیئت دولت صورت بگیرد تا صورتجلسه محرمانه بماند.

جلواتی ادامه داد: به همین منظور امیر آبادی طی نامه‌ای در تاریخ ۹ آذرماه سال جاری خطاب به وزیر راه و شهرسازی ضمن تاکید به این نکته که هیچکدام از جلسات و صورت‌جلسات شورای عالی شهرسازی محرمانه نیست، با قید فوریت خواستار ارسال یک نسخه از صورتجلسه فوق‌الذکر به مجلس شورای اسلامی شده است که با گذشت بیش از سه هفته، درخواست مذکور بی‌پاسخ مانده است و می‌تواند گویای صحت وجود چنین صورت‌جلسه ای باشد چرا که اگر چنین چیزی نبود با یک نامه تکذیبیه ساده موضوع ختم می‌‌شد.

وی گفت: متأسفانه نوع واکنش وزیر محترم به درخواست آقای امیرآبادی حکایت از صحت وجود چنین صورتجلسه ای دارد که به دور از اطلاع  مردم تنظیم شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0