منو

آیت الله رئیسی در دیدار اعضای هیات امنا و هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت بر حساس بودن  قوه قضائیه در بررسی پرونده های ارجاعی تاکید کرد.

روز گذشته اعضای هیات امناء و مدیره دیده بان شفافیت و عدالت  در دیداری صمیمانه با رئیس قوه قضائیه ضمن ارائه گزارشی مختصر از اهم اقدامات دیده بان به بیان پیشنهادهای خود در هرچه شفاف تر شدن بررسی های قوه قضائیه پرداختند.

این جلسه با حضور احمد توکلی رئیس هیات مدیره ، نبوی ، سروری و فرشیدی از اعضای هیات امناء، نوری مدیرعامل، جلواتی قائم مقام دیده بان ، سادات نژاد، طریقت  و میرشمسی از اعضای هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت در دفتر آیت الله رئیسی برگزار شد.

آیت الله رئیسی ضمن خوش آمدگویی و با بیان اینکه سازمان های مردم نهاد می توانند به عنوان بازوی قوه قضائیه عمل کنند، گفت: چهره برخی از شما برای من شناخته شده است و به سلامت کار شما اطمینان دارم. کاری که شما انجام می دهید ارزشمند بوده و پی گیری هایتان نیز جدی است .تلاش کنید اقداماتتان هرچه بیشتر مستند و متقن باشد تا در دستگاه قضایی قابلیت پی گیری و اقدام داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه دیده بان در پی گیری های خود به اسناد طرف معارض نیز توجه داشته باشد، ادامه داد: این امر موجب می شود تا قضاوت یک طرفه صورت نگیرد و اطمینان مردم به شما بیشتر شود.

رئیس قوه قضائیه افزود: برخی از پرونده هایی که از نهادهای مختلف به قوه قضائیه ارجاع می شود، برای قاضی متقن نبوده و منجر به صدور حکم نمی گردد و باید سعی شود این گزارش ها متناسب با الزمات مورد نیاز قاضی تنظیم شود تا قابلیت پی گیری پیدا کند.

آیت الله رئیسی با اشاره به طولانی شدن بررسی پاره ای از  پرونده ها، گفت:  ممکن است بررسی برخی از پرونده ها مدت ها به طول بیانجامد و علت آن هم جمع آوری مستندات مرتبط با آن پرونده می باشد ؛ زیرا در برخی موارد متهم بسیار سخت و کند اعتراف می کند و اطلاعات کافی به ما نمی دهد و مجبوریم با جمع آوری مستندات بیشتر  ،که پروسه ای زمان بر است، روند پی گیری را پیش ببریم.

وی در خصوص لزوم ایجاد پرونده الکترونیک در قوه قضائیه نیز گفت: این اقدام به مدت ۴ سال از طریق رئیس قوه پی گیری نشده بود که هم اکنون بنده جلساتی را با نیروی انتظامی شروع کرده ام تا انشاء الله به نتیجه برسیم.

ایشان در پایان سخنان خود اشاره کردند که تمام تلاش ما این است تا هیچ پرونده ای روی میز مسکوت نماند و به نتیجه برسد و افزودند در فرآیند کار ما نتوانستن وجود ندارد و به جد مصریم تا پرونده ها را به دقت بررسی کنیم؛ هرچند ممکن است اعمال نفوذ توسط برخی مسئولین در برخی پرونده ها صورت گیرد، و زمان بررسی را طولانی کند، اما قوه قضائیه در کار خود جدی است.

در ابتدای جلسه احمد توکلی رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت به امیدها و انتظارات مردم از دستگاه قضایی،خصوصا با روی کار آمدن آیت الله رئیسی بر مسند ریاست قوه قضائیه ، اشاره کرد و گفت: انتظار این است تا به وعده های داده شده عمل شود که در غیر اینصورت ممکن است منجر به یأس و ناامیدی در مردم شود.

در ادامه جلسه نوری مدیرعامل دیده بان شفافیت و عدالت با ارائه گزارشی از فعالیتهای صورت گرفته در این موسسه گفت: دیده بان شفافیت و عدالت در سه محور مهم کمک به تحقق عدالت، مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت مشغول به فعالیت است . اقدامات اصلی موسسه نیز در ۵ حوزه خلاصه می شود که بخشی از آن شامل: حوزه های پژوهشی، آسیب شناسی فساد، شناسایی گلوگاه های فساد، بررسی قوانین فسادزا و قوانین شفافیت می باشد که با کمک نخبگانی که در این موسسه مشغول به فعالیت هستند بررسی و پی گیری می گردد.

وی  ادامه داد: بخش دیگر نیز شامل حوزه های آموزشی اعم از توانمند سازی داوطلبین و فرهنگ سازی و حوزه عملیات و اجراست که در آن ۲۱ کارگروه تخصصی مشغول به رصد عوامل فساد، پیشگیری ، نظارت ، کنترل و مقابله با فساد در زمینه های مختلف هستند.

نوری با اشاره به حوزه امور استانها نیز  تصریح کرد: در حال حاضر دیده بان دارای ۲۵ دفتر استانی است که اعضای آن همانند دفتر مرکزی وظیفه پی گیری و بررسی گزارش های مردمی و مقابله با فساد  ر ادر سطح استانها  برعهده دارند.

در این جلسه جلواتی قائم مقام دیده بان  نیز به برخی از اقدامات مهم دیده بان در زمینه مبارزه با فساد و پیشگیری از تخلفاتی که جنبه امنیتی داشتند اشاره نمود و تصریح کرد:  مهمترین و موفق ترین پرونده هایی که دیده بان در سال های اخیر به بررسی آنها پرداخت، پرونده های حوزه سلولزی و مواد بهداشتی ، حوزه روغن و پرونده های بزرگی همچون پوشک و زمین خواری بود که با همکاری دستگاه های قضایی و اطلاعاتی به نتایج قابل قبولی منجر شد.

در ادامه دیدار نبوی عضو هیات امنای دیده بان شفافیت و عدالت به لزوم الکترونیکی شدن فعالیت ها و اقدامات در قوه قضائیه اشاره کرد و مهمترین بخش فعالیت در مبارزه با فساد را شفافیت در قوانین دانست  و برای رسیدن به این هدف ایجاد پنجره واحد الکترونیکی جهت رفع قوانین متعارض را لازم دانست.

پس از آن طریقت منفرد عضو هیات مدیره دیده بان به طرح های بهداشتی اشاره کرد که می تواند به سلامت حوزه غذا و دارو کمک نماید و درخواست نمود تا سازمان بازرسی بر روی اینگونه موضوعات حساس شود.

فرشیدی عضو هیات امنا دیده بان هم با ابراز رضایت از همکاری دستگاه قضا در مورد  پرونده های فساد در آموزش و پرورش و از جمله رسیدگی به پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان خواستار مجازات عاملان این اختلاس شد.

در ادامه جلسه سادات نژاد عضو هیات مدیره دیده بان به مطالبی در مورد نوع ورود مدیریتی قوه قضائیه اشاره کرد و تقاضای رسیدگی به عناوین پیش رو را داشت: انجام مطالعات مخصوص مدیریت در قوه قضائیه، تشکیل شبکه مشاورین در دادگاه ها و مراجع قضایی جهت ارائه حضوری مردم، تشکیل روابط عمومی قابل دسترسی در قوه قضائیه، ایجاد شبکه یکپارچه الکترونیکی و فعالسازی اصل ۴۹ قانون اساسی.

در پایان میرشمسی عضو هیات مدیره دیده بان به فساد و تعارضات منافع  در قوه مقننه اشاره و درخواست کرد همزمان با ورود شورای نگهبان به این مساله به گونه ای عمل شود که پرونده ها به قوه قضائیه نیز ارجاع شود تا قوه بتواند برخوردهای لازم را با عاملین انجام دهد.

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0