منو

توکلی: دولت برای تامین رضایت بانک عامل، ملک را به قیمت پیش از تورم مسکن  قیمت گذاری کرد اما در تهاتر با سپرده گذاران آنرا به قیمت روز تعیین نمود که حتی در این مورد نیز به عهد خود وفا نکرد.

ده ها نفر از مالباختگان موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج (ع) هفته گذشته درمحل هیات تسویه سپرده گذاران این موسسه واقع در خیابان کریمخان زند گرد آمدند. در این گردهمایی که با حضور احمد توکلی رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت برگزار شد، مالباختگان  به ارائه گزارش جامعی از روند تسویه سپرده ها و بحرانهای بوجود آمده از چهار سال گذشته تا کنون پرداختند. در ادامه این نشست توکلی با ایراد سخنانی ضمن حمایت از اقدام سپرده گذاران به بیان اقدامات اخیر دیده بان شفافیت و عدالت پرداخت.

احمد توکلی رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت با بیان اینکه موسسات فوق غیرمجار نبودند گفت: من به این علت از کلمه غیرمجاز استفاده نمی کنم چون بانک مرکزی به آنها اجازه فعالیت داده بود و پس از این اتفاق نیز متاسفانه  کارگزاران حکومت که و ظیفه بررسی حقوق سپرده گذاران را داشتند، کار خود را به درستی انجام ندادند. مقصر اصلی بانک مرکزی و نمایندگان سران سه قوه هستند زیرا این نمایندگان به دلیل مشغله زیاد فرصت انجام چنین کارهایی را نداشته اند.

وی ادامه داد: مقصر بعدی هیات تسویه است که بر خلاف نامش به تسویه طلب سپرده گذاران نپرداخت و بدتر از آن با ارباب رجوع با خشونت و خلاف اخلاق رفتار کرد.

رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت تصریح کرد: بنده این مسائل را به صورت مکتوب به اطلاع وزیر دادگستری رساندم  و علیه مقاماتی که مسئول بررسی این کار بودند ،و وظیفه خود را به درستی انجام ندادند، اعلام جرم کردم. اینها باید پاسخگو باشند.

توکلی عنوان کرد: اگر دولت ما دولتی بود که داشتن پول فراوان را حرام می دانست آن هنگام حق با آن بود و باید با سپرده گذارانی که چنین اقدامی انجام داده اند برخورد می شد . اما رویکرد دولت و حکومت چنین نیست و موسسات مالی و اعتباری به نام سرمایه گذاری برای  خدمت به اشتغال کشور ازمردم پول گرفتند و چنین رفتاری با آنان نمودند.

وی با اشاره به اینکه اقدام مردم درست و در جهت خیر بود، افزود: مسیر حرکت، عقلایی بود و باید از این کار استقبال می شد اما متاسفانه در این فرآیند اتفاقات ناگواری افتاد و زحمت برای مردم دو چندان شد و گاهی اعتراض ها شکل خشن به خود پیدا کرد.

رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت گفت: دیده بان بارها به دولت پیشنهاد کرد تا اموال موسسات ورشکسته را با ملک تهاتر کند و از آن طریق مردم به حق خود برسند. هم اکنون که بر اثر سیاست های نادرست دولت قیمت ملک بیش از حد بالا رفته , می توانند این تهاتر را آسان تر انجام دهند و دیگر نمی توانند بگویند موجودی مان کفاف نمی دهد، اما تاکنون این کار را هم انجام نداده اند.

توکلی با شکایت از سیاست دوگانه دولت نسبت به تهاتر طلب سپرده گذاران ، ادامه داد: دولت برای تامین رضایت بانک عامل، ملک را به قیمت یک یا دوسال پیش ،یعنی پیش از تورم اخیر ، قیمت گذاری کرد اما در تهاتر با سپرده گذارن قیمت را به روز تعیین کرد در حالی که حتی طلب آنها را به این قیمت هم نپرداخت. طوری رفتار می کنند که مردم دفعه بعد اصلا سراغ چنین تعاونی هایی نروند.

وی با پیشنهاد ایستادگی و صبر سپرده گذاران برای رسیدن به حقشان و بیان اینکه با آمدن رئیس جدید قوه قضائیه امیدها به حل این مشکل بیشتر شده است، گفت: در حال حاضر قوه قضائیه به دست کسی افتاده است که واقعا کارها را درست تعقیب می کند و رویکردهای بسیار خوبی برای حل مساله داشته و امید اصلاح و رسیدن به نتیجه بهترشده است.

رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت ادامه داد: جناب آقای رئیسی در مورد این موضوع از من خواست تا دیده بان طرحی ارائه کند و ما نیز بررسی کردیم و پس از مشورت با برخی از نمایندگان سپرده گذارن ، روز شنبه ۷ دی طرحی خدمت ایشان ارائه دادیم.

توکلی گفت: پیشنهاد ما این است که هر یک از سه قوه یک نفر خبره را برای بررسی  امور بانکی، مالی و اقتصادی، معرفی کند و بانک مرکزی نیز سه نفر متخصص معرفی نماید؛ دیده بان نیز یک نماینده معرفی کند و دو نفر از نمایندگان سپرده گذاران نیز بدون حق رای به این مجمع اضافه شوند . اگر این گونه شود به نظر من کارها در مسیر خود قرار خواهند گرفت.

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0