محسن جلواتی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی الف گفت: در سال ۱۳۸۴ اعتباری به مبلغ ۱۴۹ میلیون دلار  برای احداث و تکمیل شبکه فاضلاب و تصفیه خانه‌های غرب و شرق اهواز اختصاص داده شد.

وی افزود: بنا بود با جذب و هزینه این اعتبار در افق ۱۴۰۸ یعنی ظرف ۲۴ سال، مشکل فاضلاب شهر اهواز حل شود، ولی از آنجایی که در آن سال‌ها معاون آبفای اهواز بودم وقتی ولع برخی مسئولان را برای تصویب چنین وامی دیدم نسبت به هزینه خارج از قواعد این اعتبار نگران شدم.

قائم مقام مدیرعامل سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت تصریح کرد: مدتی بعد از آبفای اهواز جدا شدم، ولی اخبار نحوه هزینه این رقم را رصد کردم که نشان می‌دهد به صورت درست هزینه نشده است.

این مسئولا پیشین آبفای اهواز، «کانالیزه کردن انتخاب مدیران آبفا توسط سیاسیون و متنفذین»، «اصرار به تداوم مدیریت برخی از مدیران»، «کانالیزه کردن انتخاب پیمانکاران طرح‌های فاضلاب» و «پرداخت خارج از عرف به برخی از پیمانکاران» را  از جمله انحرافات در این بخش عنوان کرد.

وی در در ادامه این گفت‌وگو با ذکر این جمله که هم چوب را خوردیم و هم پیاز را، تاکید کرد: نگرانی‌های دیگر درباره نحوه هزینه‌کرد این اعتبارات نشان داد هم اعتبارات آنطور که شایسته بود خرج نشد و هم مشکل فاضلاب اهواز کماکان باقی ماند و حل نشد.

جلواتی ادامه داد: اخیراً شنیدم پیرو تألمات مردم شریف اهواز و کارون در آب گرفتگی اخیر، رهبر معظم انقلاب – همان‌گونه که همیشه دلسوز و مدافع مردم خوزستان بوده و هستند- با تخصیص مبلغی معادل ۴ هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی جهت حل مشکل فاضلاب اهواز موافقت فرموده‌اند.

این مسئول پیشین استان خوزستان تاکید کرد: وزارت نیرو، شرکت مهندسی آبفای‌کشور و شرکت آبفای اهواز، دستگاه‌های نظارتی همچون سازمان بازرسی کل کشور، اداره کل بازرسی خوزستان، اداره کل اطلاعات خوزستان، اطلاعات سپاه خوزستان، دیوان محاسبات، سازمان حسابرسی کل کشور و… وظیفه مهم نظارت جامع و کامل درباره تخصیص و هزینه کرد این منابع را برعهده دارند.

وی اظهار داشت: همچنین باید در انتخاب  پیمانکاران متخصص و متعهد و نحوه هزینه کرد در این طرح به خوبی نظارت و رصد شود تا بتوانیم این با بهره‌وری و هدایت صحیح، نسبت به حل مشکلات فاضلاب شهر اهواز اقدام و رنج و مسائل اجتماعی ناشی از این مسائل غیر مترقبه را مرتفع کنیم.

قائم مقام مدیرعامل سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت در پایان تاکید کرد: با ایمان به خدا، تلاش ویژه و پاسخ صحیح به لطف مقام معظم رهبری به مردم خوزستان بویژه مردم عزیز شهر اهواز، ان‌شاءالله محقق می‌شود، .