منو

رییس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت گفت: هدف ما مبارزه با فساد بدون ترس و یاس است و بدون وجود رسانه های کمک کار هم نمیتوان به آن رسید. ما دیده بان شفافیت و عدالت را تشکیل دادیم و به این ترتیب با فساد مبارزه میکنیم.

به گزارش خبرنگار الف، احمد توکلی، رییس هیئت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت، در گردهمایی هم اندیشی دیده بان شفافیت و عدالت که صبح روز پنج شنبه دوم آبان ماه برگزار شد، در مورد بیان فلسفه دیده بان و اهداف این همایش، اظهار داشت: سال ۱۳۹۱ بود که دوستان جوان تر از بنده به منزل من آمده و گفتند که تویی که مدعی هستی فساد سیستماتیک است، سازمانی تشکیل دهیم که بتوانیم با فساد سیستمی، مبارزه سیستمی کنیم.

وی تصریح کرد: این سازمان، مقاصد مالی و مقاصد سیاسی نداشته و غیردولتی هم است که هدفش کمک به سازمان های نظارتی و قضایی است. در واقع این سازمان سعی میکند که کاری شبیه به این سازمان ها را انجام دهد و پولی هم در قبال آن دریافت نمی کنیم.

توکلی افزود: فلسفه تشکیل سازمان دیده بان شفافیت و عدالت، مبارزه مشروع و قانونی با فساد و مفسد است، لذا زمانیکه ما سعی کنیم به این دستگاهها خوب همکاری کرده، آنها هم سعی میکنند، خوب عمل می کنند. به طور مثال، دستگیری دختر نعمت زاده به دلیل شفافیت و تاثیرگذاری افکار عمومی و رسانه ها است.

رییس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت ادامه داد: بزرگترین و مهم ترین مانع برای توسعه اقتصادی، فساد است چراکه بازدهی منابع دولتی را به شدت پایین آورده و بسیاری از بلاها را ایجاد میکند، ما میخواستیم چنین موضوعی پیش نیاید.

توکلی افزود: فساد بزرگتر از آن چیزی است که ما فکرش را میکردیم، لذا ما باید کاری کنیم که مردم به صحنه آمده و یک حرکت اجتماعی نیز ایجاد شود، در حال حاضر مردم از یاس و ترس به صحنه نمی آیند، اگر ترسویی کم شود تعداد سازمان های اینچنینی نیز افزایش می یابد.

وی تاکید کرد: هدف ما مبارزه با فساد بدون ترس و یاس است و بدون وجود رسانه های کمک کار هم نمیتوان به آن رسید. ما یارگیری کرده و دیده بان شفافیت و عدالت را تشکیل دادیم و به این ترتیب با فساد مبارزه میکنیم.

توکلی با بیان اینکه با آمدن آقای رییسی، رییس جدید قوه قضاییه، امیدها بیشتر شده است، گفت: انشالله بتوانیم با عزم جدی در این راه پیش برویم. معقوله بسیار مهم این است که ما در حال حاضر با مجرمین یقه سفید مواجه هستیم که این اصطلاح را اولین بار پرفسور آمریکایی مطرح کرد.

رییس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت اظهار کرد: هدف ما کاهش ترساندن مردم است چراکه فساد بسیار فراگیر است ولی هنوز همه گیر نشده است. ما کاری به این موضوع نداریم که افراد چه کاره هستند، ما از حق مظلوم دفاع و در برابر ظالم می ایستیم. به طور مثال همانطور که می دانید بنده رابطه دوستی با اقای قالیباف دارم اما در مورد شهرداری، مطرح کردم که شهرداری مقصر است و به قوه قضاییه هم ارجاع دادیم.

رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت گفت: در مبارزه با فساد، اصولگرا و اصلاح‌طلب و شیعه و سنی نمی‌شناسیم و هرکس که پاک باشد با او دست می‌دهیم، هرکس فاسد باشد علیه او اقدام می‌کنیم و هرکس هم بی‌گناه و مظلوم‌ باشد به دادش می‌رسیم.

وی گفت: مسیر فعالیت دیده‌بان، متوجه شدیم که فساد خیلی بیشتر از آن چیزی است که فکر می‌کردیم.پرونده‌ای به دستم رسید که در یکی از روستاهای لامرد، همه منازل مردم را زد و بند کرده‌اند. لیست همه افراد متخلف در این پرونده موجود است و به سراغ‌شان می‌رویم. هرچند آقای رئیسی هم در برخورد با این تخلفات، مصمم است.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم امیدوارانه کار کرده و مبارزه جدی تری را آغاز کنیم چراکه این مجاهدت از زمان جنگ سخت تر است. آثار فساد چوب محکمی است که ملت میخورند چراکه عده ای خطا میکنند و به این دلیل است که امر به معروف و نهی از منکر نکردیم.

نوری:امیدواریم بتوانیم ریشه فساد را از بین ببریم

دکتر نوری مدیرعامل سازمان دیده بان و شفافیت عدالت در آغاز مراسم گردهمایی این سازمان اظهار داشت: سازمان دیده بان شفافیت و عدالت، دو بعد اقدامات را همواره در دستور کار قرار دارد، که این دو اقدامات پیشگیرانه و مقابله ای است، امیدواریم بتوانیم با همفکری همه افرادی که خواستار همکاری با این سازمان هستند، تلاش هایمان را مضاعف کنیم.

وی تصریح کرد: این نشست قرار است مقدمه ای برای رفع نواقص و کاستی هایی که دیده بان شفافیت و عدالت را دارد، را با مساعدت و همفکری همه داوطلبان برطرف شود.

نوری تاکید کرد: سازمان دیده بان و شفافیت، تنها نهاد بزرگ مردمی است که به صورت جدی در سطح کشور فعال است. در حال حاضر نیز اراده و عزم جدی در دستگاه قضایی برای مبارزه به فساد ایجاد شده است که میتوان از این فرصت ها استفاده کرد تا ریشه فساد را از بین ببریم.

مدیرعامل این سازمان خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم ریشه فساد را از بین برده و الگوی نظام جمهوری اسلامی را الگوی عدل حکومت امام زمان قرار دهیم.

* جلواتی: باید کانون فساد را شناسایی کنیم/ سازمان غذا و دارو فساد زیادی دارد

جلواتی قائم مقام اجرایی دیده بان شفافیت و عدالت در این همایش اظهار داشت: ما در مورد افرادی که با ما کار میکنند و گزارش میدهند، غیر شفاف هستیم چراکه این افراد را مورد اذیت و آزار قرار میگیرند.

وی تصریح کرد: عملکرد مالی ما هم مشخص است و از کل مجموعه ما فقط ۹ نفر حقوق میگرفتند و بقیه فی سبیل الله کار میکنند. وظیفه ما این است که باید کانون فساد را شناسایی کنیم و بعد نیز شناسایی افراد فاسد است.

جلواتی افزود: ما در وزارت بهداشت، در سازمان غذا و دارو با فساد گسترده ای روبرو هستیم، در سال ۹۷ بیش از سه برابر برای دارو ارز گرفتند. در مورد سازمان های دیگر هم چنین موضوعی صدق میکند، به طور مثال در مورد امور اراضی و منابع هم چنین است.

قائم مقام اجرایی دیده بان شفافیت و عدالت تاکید کرد: ما با رییس سازمان غذا و دارو سه ساعت حرف زدیم و دفاعی هم نداشت و بعد شکایت کردیم.

وی گفت: ما با عملکرد خود توانستیم جلوی بحران کمبود مواد شوینده و روغن که قرار بود، عده ای بدین وسیله کشور را دچار بحران کنند، جلوگیری کنیم.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0