به گزارش خبرنگار الف، روز (سه‌شنبه) جمعی از سپرده‌گذاران و مال باختگان موسسه کاسپین با تجمع در مقابل سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت خواستار تسریع در روند رسیدگی به پرونده قضایی رییس کل سابق بانک مرکزی شدند.

تجمع کاسپین

مالباختگان کاسپین با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار محاکمه ولی ا… سیف رییس سابق بانک مرکزی شده و از آقای احمدتوکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رییس دیده‌بان شفافیت و عدالت با سر دادن شعارهای «دیده بان عدالت حمایت، حمایت» خواستار حمایت شدند.

دکتر احمد توکلی به میان این مالباختگان رفت و در جمع آنها اظهار داشت: اینجا خانه شماست و ما خدمتگزار شما هستیم. کار با منطق در حال پیشروی است. بنده جدیداْ نامه‌ای به مقامات قضایی نوشتم و استدلال کردم که چرا باید این پرونده تسریع شود؛ چرا که کُندی در این پرونده زیاد است و همانطور که عقل اقتضاء می‌کند، رسیدگی به آن خیلی طول کشیده است، ولی ما باید تلاش کنیم تا موانع رسیدگی را از سر راه برداریم.

رییس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت افزود: یکی از موانع رسیدگی این بود که پرونده‌ها دو جا رفت؛ پرونده ثامن الحجج به یک بخش رفت و پرونده کاسپین به جای دیگر ارسال شد و رسیدگی به متهمین بخش عمومی و متهمین بخش خصوصی تفکیک شد که این عقلایی بود و ما از آنها خواستیم در مورد موسسه کاسپین هم همین کار را انجام دهند و اگر در مورد کاسپین هم در این دادگاه می‌خواهید به اتهامات بخش خصوصی سهامداران فرشتگان و یا مدیران کاسپین و همانند آن، بخش دولتی را، به قسمت کارکنان دولت بفرستید که در مورد ثامن الحجج نیز همین کار را انجام دادند.

وی ضمن بیان زیان‌ها و طولانی شدن موضوع گفت: قرار است نامه‌ دیگری هم نوشته شود. ما این اعتراضات شما را منعکس می‌کنیم و مطمئن باشید که پیگیری خود را ترک نمی‌کنیم و تا الان هم سر مسایل زیادی با کمک مقامات قضایی موفق شدیم. و در این موضوع هم  ان‌شالله موفق می‌شویم.

توکلی ادامه داد: تعیین زمان رسیدن به نتیجه دست من نیست و بنده می‌توانم به عنوان واسطه و به نمایندگی از شما با ارکان حکومت حرف بزنم و تلاش می‌کنم تا آنها را قانع کنم. یک جلسه ای هم نمایندگان سران سه قوه نشسته بودند که گفتم این مشکل‌ها هست و گفتند که در مورد این تصمیم می‌گیریم. بنده در تلاش هستم و باز هم پیگیری خواهم کرد و این موضوع را رها نمی‌کنم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در همه جا رسم است وقتی یک موسسه‌ای مالی و اعتباری کم می‌آورد دولت تنها ۱۰۰ هزار یورو گردن می‌گیرد که در انگلستان این رقم ۷۵ هزار یورو است و بقه خسارت را به دوش سهامداران و سپرده‌گذاران می‌اندازد این روش در بحران بانکی و ارزی در کشورهای بسیاری مثل قبرس قبرس، پرتغال و یونان انجام شده است.

وی اضافه کرد: استدلال این است که سهامداران و سپرده‌گذاران همانطور که در رونق از نهاد مالی و اعتباری مثل بانک بهره‌مند می‌شوند در خسارت نیز باید شریک باشند. شما هم نباید منتظر سود باشید و طبیعی است که بخشی از خسارت بر دوش شماست ولی ما باید سوء تدبیر و کنر کرا را چاره کنیم.

توکلی با اشاره به اعتراض مردم به عدم تعیین تکلیف و زیان‌هایی که از این طریق به خاطر شرایط تورمی و ارزی می‌بینند، گفت: این اعتراض به جا است و ما این اعتراض را دنبال می‌کنیم و امیدواریم نتیجه بگیریم، بنده اصلا مایوس نیستم و وظیفه خود را انجام می‌دهیم.

به گزارش الف، سپرده‌گذاران مالباخته موسسه کاسپین پس از سخنان احمد توکلی از موسسه مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت تشکر کردند و از دستگاه قضایی خواستار تسریع در روند رسیدگی به پرونده موسسه کاسپین و رییس کل سابق بانک مرکزی شدند.