منو

احمد توکلی رئیس هیأت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه های جداگانه ای به روسای مجلس و کمسیون قضائی و حقوقی از ایشان خواست تا «طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت» مجددا در دستور کار این کمسیون قرار گرفته و نتیجه آن به اطلاع افکار عمومی برسد.

این مطالبه با امضای نزدیک به ۲۵۰۰ نفر از فارغ‌التحصیلان رشته حقوق در سامانه هوشمند دیده‌بان شفافیت و عدالت به ثبت رسیده است.

به گزارش داد، متن این نامه بدین شرح است:

1لاریجانی

بسم الله الرحمن الرحیم
برادر ارجمند جناب آقای ملکشاهی
رئیس محترم کمسیون قضائی و حقوقی مجلس

برادر ارجمند جناب آقای دکتر لاریجانی
رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام؛
با سلام و احترام، به اطلاع می‌رساند دیده‌بان شفافیت و عدالت سامانه‌ای تحت عنوان سامانه هوشمند مطالبه‌گری به راه انداخته است. افراد می‌توانند مطالبه خود را در این سامانه درج و برای آن امضاء جمع نمایند. در پایان هر هفته دیده‌بان مطالبه‌ای را که بیشترین امضا را داشته باشد طبق وعده‌ای که به کاربرانش داده شده طی نامه‌ای برای مسئول مربوط می‌فرستد تا از مردمی‌ترین مطالبه ر این سامانه آگاه شود و به آن پاسخ دهند و اگر برای آن چاره‌ای اندیشیده‌اند یا دفاعی دارند به طور شفاف توضیح ارائه نمایند.
در مطالبه‌ای فارغ‌التحصیلان رشته حقوق خواهان بررسی «طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت» شده‌اند که بیش از هفت ماه در کمسیون قضائی و حقوقی مسکوت مانده است. در این مطالبه آمده است: بیش از هفت ماه از زمان اعلام وصول طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت در مجلس شورای اسلامی می‌گذرد و مطابق آیین‌نامه داخلی مجلس مهلت کمیسیون مربوط به پایان رسیده و عدم بررسی طرح تخلف قانونی محسوب می‌شود. لذا نظر به اینکه این طرح تحول عظیمی در راستای خدمت‌رسانی حقوقی به مردم و اشتغال دانش‌آموختگان ایجاد می‌کند، ضروری است که هرچه سریعتر در دستور کار کمیسیون مربوط قرار گیرد.
ضمناً مطابق صراحت تبصره دو ماده ۷ قانون اصلاح مواد یک، شش و هفت قانون اجرای سیاست‌های اصل ۴۴، تعیین ظرفیت از سوی مراجع صدور مجوز خلاف قانون است و این تأکید قانون‌گذار بر رد شرط محدودیت نفرات منطبق بر رویکرد قانون اساسی در تبیین حق آزادی انتخاب شغل و اصل ۲۸ قانون اساسی است. لذا پذیرش داوطلبان حرفه وکالت با معیار ظرفیت محدود به جای معیار صلاحیت علمی و مهارت‌های لازم برای وکالت، خلاف قانون است.
دیده‌بان شفافیت و عدالت از جنابعالی می‌خواهد دستور فرمایید این طرح بررسی و نتیجه آن به اطلاع افکار عمومی گذاشته شود. ضمناً این مطالبه با امضای نزدیک به ۲۵۰۰ نفر از فارغ‌التحصیلان رشته حقوق در سامانه هوشمند دیده‌بان شفافیت و عدالت به ثبت رسیده است.
با احترام
احمد توکلی
رئیس هیأت مدیره سازمان مردم نهاد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0