واعظی

وی در این نامه نوشت دیده‌بان در ماه های اخیر پس از تصویب تاثیر قطعی معدل در شورای سنجش و پذیرش دانشجو، تلاش کرد دانش آموزان معترض را به سوی راه‌های مدنی برای اعتراض راهنمایی کند.

پس از آن پیرو آن دکتر واعظی این نامه را برای آقایان دکتر غلامی، دکتر قاضی‌زاده هاشمی و دکتر مخبر دزفولی با دستور بررسی ارسال نموده است.

در این نامه دیده‌بان شفافیت و عدالت و کارگروه تخصصی آموزش این موسسه، تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در نتایج آزمون سراسری را موضوعی حساس و پر عارضه تشخیص داد و یادآور شد که این موضوع را بارها در دیدارهای حضوری، مکاتبات، بیانه‌ها و مصاحبه‌های متعدد به مسئولان امر اعلام نموده تا از پیامدهای آموزشی، اجتماعی و امنیتی ناشی از اجرای این مصوبه پیشگیری شود.

دلایل دیده‌بان برای ابطال این مصوبه موارد زیر عنوان شده است:

۱٫ سوابق تحصیلی فعلاً فقط محدود به یک سال تحصیلی است که به همین دلیل ضریب تفکیکی بسیار پایینی دارد و از این رو مانع رتبه‌بندی عادلانه دانش‌آموزان سخت‌کوش و باهوش برای ورود به رشته‌ها و دانشگاه‌های برتر کشور می‌شود.

۲٫ حدوداً نیمی از داوطلبان فعلی ورود به دانشگاه‌ها، دیپلمه‌های سال‌های قبل هستند که:

الف: از تاثیر قطعی نمرات نهایی خود در آزمون سراسری آگاه نبوده‌اند.

ب: به اذعان وزارت آموزش‌وپرورش و نهادهای ناظر، تقلبات بسیاری در امتحانات نهایی آن‌ها رخ داده است و سوابق آن‌ها قابل استناد نیست.

۳٫ سادگیِ بیش از حد سوالات امتحانات نهایی و دشواری ضروری سوالات کنکور باعث می‌شود که نمره تراز نفرات برتر در این دو آزمونِ ناهمگن اختلافات فاحشی داشته باشد؛ تا آنجا که در صورت اعمالِ تاثیر قطعی نمرات نهایی ـ با هر میزانی ـ امکان ورود به رشته‌ها و دانشگاه‌های معتبر برای دارندگان معدل‌های پایین ۱۹ بسیار بعید و حدوداً محال است.

۴٫ کاستی‌های یادشده موجب پیامدهای زیر خواهد شد که برخی در همین چند ماه به وقوع پیوسته است:

الف- بروز نارضایتی گسترده در میان نوجوانان و خانواده‌های ایشان که جمعیتی بالغ بر پانزده میلیون نفر را شامل می‌شوند.

ب‌. ناامیدی جوانان از ادامه تحصیل در دانشگاه‌های داخل و رو آوردن آن‌ها به دانشگاه‌های خارج از کشور از جمله ترکیه و روسیه.

ج. ایجاد بازار جدیدی برای تاجران و سودجویان آموزشی با عنوان کتاب‌ها و محصولات ارتقا نمره یا ترمیم معدل.

د. گسترش فرهنگ نمره‌گرایی و تقلب در میان مدارس و دانش‌آموزان کشور

تصویر نامه دکتر واعظی که امروز به دست ما رسیده در ادامه آمده است.