به گزارش الف، دکتر احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدات روز چهارشنبه گذشته (یازدهم مهرماه)، در جلسه افتتاحیه نمایندگی سازمان مردم‌نهاد «دیده‌بان شفافیت و عدالت» در استان مازندران سخنانی بر مبارزه جدی با فساد تاکید کردند، اما خبری که توسط خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) از این جلسه منتشر شد با تحریف فراوانی همراه بود.

خبرگزاری ایرنا سخنان دکتر توکلی را با تیتر «احمد توکلی: ۴۰ سال پس از انقلاب قدرت در اختیار عده‌ای بیسواد، پررو، پسرخاله، رفیق و همکلاسی بود» بر روی خروجی خود قرار داد که تحریف آشکار است. هرچند ایرنا پس از یک روز این خبر را بدون هیچ توضیحی تصحیح کرد، اما متاسفانه این تیتر در فضای مجازی بسیار دست‌به‌دست شد.

ایرنا ۲۴ ساعت بعد از آن‌که سخنان تحریف شده دکتر توکلی را بر روی خروجی خود قرار داده بود، روز پنجشنبه (دیروز) تیتر آن را با عنوان «توکلی: توزیع قدرت فامیلی مهمترین عامل فساد است» بر روی خروجی خود اصلاح کرد اما سخنان تحریف شده همچنان در متن این خبرگزاری دولتی وجود دارد.

قطعا اقدام ایرنا غیرحرفه‌ای و تخطی از اصول خبررسانی صحیح است و حق شکایت برای آقای توکلی محفوظ است.

توکلی: توزیع قدرت فامیلی مهمترین عامل فساد است

ساری – ایرنا – نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، نقض شایسته سالاری و توزیع قدرت فامیلی را عامل اصلی انواع فساد به ویژه فساد مالی و اقتصادی در کشور دانست و گفت که در ۴۰ سال پس از انقلاب اسلامی قدرت در اختیار عده ای بیسواد، پر رو، هم قومی، پسرخانه، رفیق و همکلاسی بوده است.

عکسی از خبر تحریف شده ایرنا از سخنان دکتر توکلی

 

عکس سایت انتخاب از سخنان دکتر توکلی به نقل از ایرنا

اصل ماجرا چیست؟

احمد توکلی رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت توکلی که همواره بر مبارزه با فساد تاکید دارند و در این موضوع پیشقدم هستند در نشست دیده‌بان در مازندران در بخشی از سخنانش در توضیح اثرات منفی فساد بیان کرد: «یکی از آثار خیلی منفی فساد، فساد در توزیع قدرت است. فساد فقط در توزیع ثروت پیدا نمی‌شود [بلکه] در توزیع قدرت هم پیدا می‌شود و اتفاقا از طریق فساد در توزیع قدرت به فساد در توزیع ثروت می‌رسیم. یعنی یکی از عوامل پیدایش فساد، نقض ملاک‌های شایسته‌سالاری است، یعنی کار را به دست که می‌دهیم. اگر کار را دادید دست آدم بی‌سواد پُررو یک جور نتیجه می‌گیریم [و اگر] کار را بدهیم دست آدم باسوادِ دانشمندِ متواضع یک جور دیگر نتیجه می‌گیریم. اگر کار دست پسرخاله‌ها بود و آدم‌های لایق حذف بودند از صحنه یک جور نتیجه حاصل می‌شود و اگر کار به کُننده‌اش سپرده شود یک جور دیگر نتیجه حاصل می‌شود.»

همانطور که اشاره شد احمد توکلی در سخنان خود به روابط خانوادگی و فامیلی در گسترش فساد در همه جوامع و… اشاره کردند، اما در سخنان ایشان هیچ کلمه‌ای در مورد «۴۰ سال پس از انقلاب اسلامی» و «جمهوری اسلامی» اشاره و یا گفته نشده است که خبرگزاری ایرنا در سخنان احمد توکلی تحریف و به آن اضافه کرده است.

در ادامه صوت سخنان احمد توکلی در نشست دیده‌بان شفافیت و عدالت در مازندران را در مورد این بخش و کامل از لینک زیر بشنوید.

صوت کامل سخنان توکلی در نشست دیده بان شفافیت و عدالت مازندران از سایت الف