منو

احمد توکلی رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه ای به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواستار تجدید نظر در مصوبه اخیر این وزارتخانه مبنی بر تسهیل ورود دانشجویان ایرانی خارج از کشور شد.

مطالبه از وزیر بهداشت

براساس این مصوبه دانشجویانی که در خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند می‌توانند پس از گذراندن حداقل ۳۶ واحد در همان رشته در ایران به تحصیل خود ادامه دهند ؛ توکلی این اقدام را تبعیضی آشکار برای دانشجویان داخل کشور دانست.

این نامه به دنبال ثبت مطالبه جمعی از دانشجویان رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی در سامانه هوشمند مطالبه گری دیده بان شفافیت و عدالت در مدت یک هفته و با ۶۱۰۰ امضاء نوشته شد.

به گزارش داد، متن کامل این نامه بدین شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر ارجمند جناب آقای دکتر قاضی‌زاده هاشمی

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 

سلام علیکم

احتراماً، به اطلاع می‌رساند دیده‌بان شفافیت و عدالت سامانه‌ای تحت عنوان سامانه هوشمند مطالبه‌گری به راه انداخته است. افراد می‌توانند مطالبه خود را در این سامانه درج و برای آن امضاء جمع نمایند. در پایان هر هفته دیده‌بان مطالبه‌ای را که بیشترین امضا را داشته باشد طبق وعده‌ای که به کاربرانش داده شده طی نامه‌ای برای مسئول مربوط می‌فرستد تا از مردمی‌ترین مطالبه آگاه شود و به آن پاسخ دهند و اگر برای آن چاره‌ای اندیشیده‌اند یا دفاعی دارند به طور شفاف توضیح دهند.

در مطالبه ارسال شده به دیده‌بان شفافیت و عدالت، جمعی از دانشجویان رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به مصوبه اخیر وزارت متبوع مبنی بر تسهیل ورود دانشجویان ایرانی رشته‌های پزشکی معترض بودند. بر اساس این تصمیم، دانشجویانی که در خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند می‌توانند پس از گذراندن حداقل ۳۶ واحد در این دانشگاه‌ها در همان رشته در ایران به تحصیل خود ادامه دهند.

این مصوبه ظلمی فاحش است به دانشجویان علوم پزشکی در داخل کشور و تبعیضی نارواست نسبت به داوطلبان شایسته­تر از آن دانشجویان متمکن که جرمشان بی‌پولی است؛ زیرا افرادی که قدرت رقابت با داوطلبان هموطن خویش را در گذراندن مراحل سنجش و گزینش ندارند، صرفاً با داشتن ثروت لازم برای تحصیل در دانشگاه‌های سهل‌الورود خارج از کشور به امتیاز ادامه تحصیل در رشته­های پر طرفدار و پر رقابت دانشگاه‌های معتبر دولتی دست یابند. زشتی و فضاحت این ترجیح آشکار ثروت بر دانش و فضل، نه در دین امضاء شده است و نه با قانون اساسی سازگاری دارد. لازم است یادآوری نمایم که تصویب‌کنندگان این امر، به حق تمام ۶۰۰ هزار دانش‌آموز رشته تجربی کنکور امسال آسیب زده‌اند و باید در اینجا و بسیار سخت‌تر در آنجا پاسخگو باشند.

دیده‌بان شفافیت و عدالت از جنابعالی انتظار تجدید نظر در این زمینه را دارد. این را هم به اطلاع می‌رسانم که این مطالبه را ۶۱۰۰ نفر از دانشجویان رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی امضاء کرده‌اند.

 

با تشکر

احمد توکلی

رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد

دیده بان شفافیت و عدالت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0