منو

کرشنر در مقام سناتور از مصونیت حبس کنگره برخوردار می باشد ولی این مصونیت شامل پیگرد قانونی نمی شود.

کریستینا کرشنر رئیس جمهور سابق آرژانتین دوشنبه گذشته و پیش از محاکمه ای که در پی آن منجر به تحقیقات گسترده تحت نظارت دولت  شد در معرض انظار قرار گرفت  و به آنچه که وی آن را “سوء رفتار قضایی” می نامید و به عقیده وی بر اقداماتش در انتخابات سال آینده تاثیر می گذاشت، به شدت اعتراض کرد .

kirchner

روزنامه لا ناسیون آرژانتین در اول آگوست امسال گزارشی منتشر کرد با این مضمون که در زمان ریاست جمهوری کرشنر و شوهر مرحومش نستور میلیون ها دلار رشوه از طریق رانندگان اداری در دفاتر وی رد و بدل شد.

پس از انتشار این خبر بیش از ده ها بازرگان نخبه و مقامات سابق دولتی دستگیر شدند.در تحقیقات ابتدایی صورت گرفته از رانندگان دولتی، برخی از آنها از مبالغ نقدی رد و بدل شده نوشته اند و ادعا نمودند این پرداخت ها از جانب روسا و مدیران کسب و کار  در ازای قراردادهای کاری عمومی صورت می گرفت.

یکی از مخالفان کرشنر  وی را از پشت جایگاه خبرنگاران به سمت دادگاه کلودیو بنادیو در بونس آیرس هدایت کرد.

این دادگاه جایی بود که کرشنر در اقدامی که در مواجهه با جانشین راستگرایش مارسیو ماکری انجام داده بود و مصداق سوء رفتارسیاسی محسوب می شد ، محکوم گشت.

کرشنر روز دوشنبه در توییتر خود نوشت: این راهکار جدید منطقه ای  سدی است برای رهبران، جنبش ها و نیروهای سیاسی که با گسترش حقوق اساسی مردم موجب شدند میلیون ها  نفر از فقر و تنگدستی در دهه اول و نیمه دهه دوم قرن بیست یکم رهایی یابند.

کرشنر در مقام سناتور از مصونیت حبس کنگره برخوردار می باشد ولی این مصونیت شامل پیگردهای  قانونی نمی شود.وی در چندین پرونده مرتبط با مفاسد اقتصادی محاکمه شد .این امر موجب شد تا گروه بونادیو(گروه خدمات مالی و مشاوره ای آرژانتین) از مجلس سنا درخواست کند تا مصونیت این فرد برداشته شود.این گروه قصد دارد با جستجو در اموال و دارایی های کرشنر برای پرونده “کتابچه فساد”مدارک و شواهد جمع کند. از این رو با فراخواندن یکی از رانندگان دولتی به نام سنتنو به تحقیقات خود ادامه می دهد. سنتنو بیش از ۱۰ سال است  که به روند افت پول نقد در مجموعه ای از کتابچه ها تحت این عنوان می پردازد.

بر اساس مدارک تکان دهنده سنتنو مکان اقامت کرشنر در بونس آیرس، محلی بود برای تحویل میلیون ها دلار پول نقد که از مقر دولتی کازا روسادا و دفتر ریاست جمهوری اولیوس از مراجعه کنندگان دریافت می شد.

دادستان کارلوس استورنلی در این باره گفته است: در مجموع ۱۶۰ میلیون دلار در طول بیش از ۱۰ سال (در فاصله سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵) رشوه داده شده است.

ایتان آبراموویچ: کرشنر به خاطر پرونده های متعدد فسادش مورد محاکمه قرار می گیرد

نیکلاس سولاری عضو هیات مشاورین پلیارکویا گفت: شکی نیست که این کتابها به طور مفصل شرح داده اند که چگونه کرشنر توانست در این هفت سال مقدار پولها را به صورت غیرقانونی و بدون هراس از اخطار آژانس های نظارتی افزایش دهد.تا اینجا هشت تن از روسای بازرگانان به این موضوع اعتراف کرده  و خواستار اشد مجازات برای وی شدند.

آنجلو کالکاترا برادرزاده مارسیو ماکری اذعان کرد به وی دستور دادند تا در ازای پولی که به عنوان رشوه پرداخت می شود قرارداد دولتی ببندد. وی گفت: در حالیکه تصور می کردم این پولها کمک های مالی و مشارکتی دولتی برای ستادهای انتخاباتی است گفتم باید قبل از هر اعلام نظری محل این پولها مشخص شود.

سوء رفتار

گروه بونادیو مشکوک به ۶۵ سال همکاری به عنوان ذینفع اصلی در سیستم های فساد می باشد که بودجه آن توسط بخش دولتی و وزارت برنامه ریزی تامین می شده است.

کرشنر رئیس جمهور سابق آرژانتین با انتقاد شدید  از آنچه که وی آن را سوء رفتار سیاسی مهندسی شده توسط ماکری می دانست از پاسخگویی به سوالات دادگاه سرباز زد.

وی در دفاعیه خود که به دادگاه تقدیم کرد نوشت: “از لحظه ای که مهندس مارسیو ماکری قدرت گرفته است بنده مورد سوء رفتارهای متعدد دستگاه قضایی قرار گرفته ام. ”

رئیس جمهور سابق آرژانتین با بیان اینکه هدف، “حذف سیاسی” او پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال آینده می باشد، گفت که وی از مدت ها پیش انتقادهای شدیدی علیه گروه بونادیو به عنوان سردسته اصلی مشکلات و آزارهایش داشته است.

کرشنر ادامه داد: از ۱۵ دسامبر ۲۰۱۵ شش پرونده کیفری علیه من تشکیل شد که تمام آنها مربوط به دادگاه فدرال کمودورو پای بود.از شش پرونده تشکیل شده تعداد پنج  پرونده مفتوح و یا تحت بررسی گروه بنادیو می باشد.

وی به دلیل مقابله با ماکری (رهبر دولت مرکزی راست گرای آرژانتین) و سیستم قضایی به عنوان یکی از مشهورترین چهره های این کشور به شمار می رود.

روز یکشنبه  و پس از تایید حضور کرشنر در جلسه دادگاه روز دوشنبه، وی از حامیانش خواست تا (در بیرون از جلسه دادگاه) تظاهرات برپا نکنند.

کرشنر با حضور در دادگاه روز دوشنبه برای چهارمین بار در دادگاه بونادیو حضور می یابد.دادگاهی که به تحقیق در مورد رئیس جمهور سابق چپ گرای آرژانتین با  شمار زیادی از پرونده های فساد وی می پردازد.

حامیان رئیس جمهور سابق آرژانتین در بیرون از آپارتمانش در بونس آیرس به انتظار نشسته اند

سنتنو، کسی که مورد تحقیق گروه بونادیو بوده ومطالب موجود در کتابچه های ارائه شده به  نشریه لاناسیون را تایید می کند، به عنوان راننده روبرتو باراتا معاون بازداشت شده وزیرسابق  برنامه ریزی کار می کرد.

این پرونده،پرونده کتابچه فساد، شامل اسامی تعدادی از بزرگترین روسای مالی آرژانتین است که در میان آنها کالاکاترا مدیر پیشین شرکت ایتالیایی آرژانتینی تک اینت و روسای صنعت ساختمان نیز به چشم می خورد.

در کتابچه فساد به صحبت های لئوناردو دسپوی حسابرس عمومی سابق دولت اشاره شد که گفته است: “تعداد زیادی از بازرگانان به دولت سابق پیوستند که اساسا از مقامات دولتی هم نبودند. ”

وی گفت در نهایت این پرونده نیز  به اندازه  پرونده تحقیقات فساد در  “کاواش”  کشور همسایه برزیل تکان دهنده خواهد بود.پرونده ای که  موجب گرفتار شدن افراد برجسته و نخبگان سیاسی و بازرگانی برزیل شد.

منبع: خبرگزاری فرانسه

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0