منو

پیش از این پارک گون های (رئیس جمهور سابق کره جنوبی) به تحمل ۲۴ سال حبس به خاطر ارتکاب به فسادهای مختلف مالی محکوم شد و به دنبال آن  در سال۲۰۱۷ از مسئولیتش خلع گردید.

پارک

این اقدام در پی آن صورت گرفت که دادگاه وی را به برداشت بودجه دولتی به ارزش ۲میلیون و نود و یک هزار دلار از سرویس اطلاعات ملی و توسط آژانس جاسوسی دولت و همچنین دخالت در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۶ متهم کرد.

قاضی ارشد دادگاه مرکزی سئول گفت: متهم این مبلغ را در عرض سه سال از سه تن از روسای سرویس اطلاعات ملی اخذ کرده و با این کار خود باعث شد تا خسارت مالی قابل توجهی به خزانه دولت وارد آید.

وی ادامه داد : آنها شهادت داده اند که این وجوه را طبق دستور رئیس جمهور جابجا کرده اند.

قاضی پارک را به خاطر قبول نکردن اتهام خود و نیز عدم همکاری با دادستان ها در جلسه بازجویی ، محکوم کرد و وی را به خاطر دخالت در تصمیم گیری ها برای یکی از احزاب کره جنوبی در انتخاب نامزدهای انتخابات پارلمانی مجرم دانست.

پیش از این دادستان های این پرونده برای پارک تقاضای ۱۵ سال محکومیت کرده بودند؛ اما پارک ۶۶ ساله این محکومیت را غیرمنصفانه و غیر قانونی دانست و در دادگاه حاضر نشد.

وی در دادگاه بدوی که در ماه آوریل برگزار شد محکوم  به جرم های مختلفی از جمله اختلاس و سوء استفاده از قدرت و اجبار مسئولان تحت خدمتش شد.

علاوه بر این پارک محکوم به پرداخت ۱۶ میلیون دلار جریمه نیز شد و در حال حاضر مجموع محکومیت حبس وی به ۳۲ سال می رسد.

استیضاح و عزل از مسئولیت

پارک سومین رهبر کره جنوبی است که به خاطر فساد اقتصادی محاکمه می شود.

در دسامبر ۲۰۱۶، قانونگذاران کره جنوبی با رای اکثریت خواستار اعلام جرم علیه پارک (و به تبع آن استعفای او) شدند اما وی حاضر به استعفا نشد و به عوض آن در حالیکه  هرگونه خطا و اشتباه قانونی را از جانب خود مردود می دانست تنها به عذرخواهی بسنده کرد.

سه ماه پس از آن، ۸ تن از اعضای دادگاه قانون اساسی به اتفاق آراء به عزل وی از مسئولیتش رای دادند.

پارک در سال ۲۰۱۷ و بلافاصله پس از اعلام مجرمیتش دستگیر و از سمت خود عزل شد.

پارک  گون های دختر یکی از روسای جمهور اسبق کره به نام پارک چونگ هی بود که در سال ۱۹۶۱ دستگیر شد و ۸ سال بعد  به قتل رسید.بر اساس حکم دادگاه تجدید نظر در آن زمان  پارک پدر ممکن بود به صورت بالقوه مدت زمانی بیش از مدت تعیین شده برای حبسش را در زندان بگذراند.

پیرو حکم منعقد شده در ماه آوریل دادستان ها برای جرم هایی که پارک مرتکب شده بود تقاضای ۲۴ سال محکومیت کردند. این جرم ها شامل اختلاس و سوء استفاده از قدرت دولتی می شد.

دادگاه عالی سئول در ۲۴ آگوست(دوم شهریور)  حکم وی را اعلام خواهد کرد.

منبع: الجزیره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0