منو

رئیس هیئت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت با تقدیر از آذری جهرمی وزیر ارتباطات برای شفاف سازی در زمینه ارز دولتی، گفت: صاحبان قدرت باید از چوب قانون بترسند.

57398

به گزارش خبرنگار داد، عصر امروز جلسه ماهانه دیده بان شفافیت و عدالت با حضور محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در محل این سازمان برگزار شد.

احمد توکلی در این جلسه با اشاره به فعالیت های این سازمان گفت: ما در ماههای گذشته علیه نهادهایی که قانون را اجرا نکرده و نمی کنند شکایت کردیم از جمله شکایت علیه بانک مرکزی، موسسه فرشتگان و کاسپین که چند بار نام خود را تغییر داد.

وی همچنین از شکایت این سازمان علیه آخوندی وزیر راه و شهرسازی به دلیل اجرا نکردن قانون سامانه ملی املاک و اسکان کشور خبر داد و گفت: به دلیل اجرا نشدن این قانون در طول یک سال ۳۲۰ میلیارد تومان به مالیات گیری دولت ضرر وارد شد.

رئیس هیئت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت با بیان اینکه مجازات اجرا نکردن قانون سخت است، افزود: این شکایت ها به بازپرسی ارجاع شد.

توکلی با بیان اینکه شکایت نتایج تعیین کننده ای دارد، افزود: اگر مسئولین بفهمند که قانون شکنی و اجرا نکردن قانون مجازات دارد، به کار خود ادامه نمی دهد.

وی با بیان اینکه صاحبان قدرت باید از چوب قانون بترسند، افزود: روزنامه نگاران باید در این زمینه کمک کنند تا این موضوع نهادینه شود که قانون شکستن مجازات دارد.

رئیس هیئت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت با اشاره به قانونی بودن موضوع شکایت سازمانهای مردم نهاد از مسئولین به دلیل اجرا نکردن قانون، گفت: ما از قوه قضائیه به دلیل استقبال از شکایات سازمان مردم نهاد از مسئولین و اینکه قانون مذکور یک قانون نوپا است و قوه قضائیه به آن توجه می کند، تقدیر و تشکر می کنیم.

توکلی گفت: اگر این موضوع نهادینه شود که قانون شکستن و یا اجرا نکردن قانون برای مسئولین مجازات دارد، یک پیروزی بزرگ برای نظام خواهد بود چون مسئولین به خود اجازه نمی دهند که کاری که نباید بکنند را انجام دهند و یا کاری که باید بکنند، را انجام ندهند.

وی تصریح کرد: هر چه سازمانهای مردم نهاد بیشتر باشد، مبارزه با فساد جدی تر خواهد بود و کارها بهتر پیش می رود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات گفت: هر ایرانی حق دسترسی و به اطلاعات عمومی را دارد اما وقتی این سازمان از بانک مرکزی خواست که اسامی افرادی که ارز دولتی گرفتند را اعلام کند، در جواب گفتند که این اطلاعات شخصی و محرمانه است.

توکلی افزود: این حرف بی ربطی است که مسئولین بانک مرکزی می گویند.

پیشنهادهای شفافیت برای ایران به وزیر ارتباطات

در این جلسه محمد حسین خانی عضو سازمان مردم نهاد شفافیت برای ایران، به موضوع ارتقای شفافیت و مبارزه با فساد اشاره و پیشنهادهایی جهت ارتقای شفافیت در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه  کرد.

وی با بیان اینکه وزارت ارتباطات و شخص وزیر در زمینه شفافیت کارهای خوبی آغاز کرده، گفت: اقدامات وزیر در زمینه ارز دولتی و اطلاع رسانی در این زمینه، پارازیت، ماهواره و همچنین بازدید خبرنگاران از ساختمان وزارتخانه در پی انتشار یک خبر در شبکه های اجتماعی از اقدامات خوب است.

عضو سازمان مردم نهاد شفافیت برای ایران در عین حال گفت: این کارها شبیه جرقه است. نوری می آید و می رود اما باید تلاش کرد تا این کارها نهادینه شود.

خانی خطاب به وزیر گفت: امیدواریم وزارت ارتباطات سرآمد مبارزه با فساد باشد و حرکت ماندگار و تاریخی انجام دهد.

وی شفافیت در قراردادها و مزایده ها و تعارض منافع را یکی از پیشنهادهای خود برای شفاف سازی در این وزارتخانه ذکر کرد و گفت: بهتر است که فرایندهای این قراردادها و مزایده ها مشخص باشد.

عضو سازمان مردم نهاد شفافیت برای ایران، اعلام و انتشار ارزهای تخصیصی دولتی قبل از تخصیص را دومین پیشنهاد خود ذکر کرد و گفت: امکان گزارشگری توسط مردم و اینکه اگر فردی تخلفی مشاهده کرد، بتواند آنرا اعلام کند، سومین پیشنهاد است.

خانی قلب تپنده مبارزه با فساد در کشور را روزنامه رسمی دانست و گفت: برای مبارزه با فساد داده های این روزنامه باید اصلاح شود.

وی انتشار مستمر را از دیگر پیشنهادهای خود ذکر کرد و گفت: مجوزهایی که وزارتخانه برای کارها صادر می کند هم باید شفاف باشد.

عضو سازمان مردم نهاد شفافیت برای ایران افزود: همچنین پیشنهاد می شود تا بودجه وزارتخانه، بودجه ای که مجلس مصوب می کند و هزینه های آن شفاف باشد.

خانی در پایان خطاب به وزیر گفت: از اینکه پای صحبت ما جوانان می نشینید و برای مبارزه با فساد قامت راست می کنید، تقدیر و تشکر داریم.

وزیر ارتباطات هم در بخش پایانی این مراسم، در راستای شفافیت و مبارزه با فساد مطالبی بیان کرد که متعاقبا ارسال می شود.

همچنین در پایان این جلسه از وزیر ارتباطات به دلیل شفاف سازی در خصوص ارز دولتی و اعلام اسامی افراد و شرکت هایی که ارز دولتی گرفتند، با اهدای لوح یادبود از سوی احمد توکلی، تقدیر و تشکر شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *