سید محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تعویق ۲ ماهه بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم گفت: دولت در ادامه قضیه برجام چهار لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی، لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم را به مجلس ارائه کرد که سه لایحه اول در مجلس تصویب شد.

وی با بیان اینکه هنوز این سه لایحه نهایی نشد، افزود: شورای نگهبان اشکالات متعدد ماهوی به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) وارد کرده است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه نمایندگان بررسی لایحه چهارم یا همان لایحه لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم را به مدت ۲ ماه به تعویق انداختند، افزود: پیوستن ایران به این کنوانسیون جزو دستورات اف ای تی اف است.

ابطحی گفت: به ایران اعلام شد که اسم ایران را در لیست سیاه معلق کردند اما باید این چهار لایحه تصویب شود.

وی با اشاره به مواضع خصمانه آمریکا و اروپائیها و تشدید تحریمها علیه ایران تصریح کرد: به هیچ وجه صلاح نمی دانیم که این لایحه در صحن مجلس مطرح و تصویب شود.

نماینده خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مراجع تقلید هم فتوا دادند که پیوستن ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم حرام است، تصریح کرد: مجلس که به دستورات شرعی پایبند است و در راستای حفظ استقلال، عزت ملت ایران و منافع ملی، این لایحه را تصویب نخواهد کرد.

ابطحی تاکید کرد: اگر این لایحه در صحن مجلس هم مطرح شود، قطعا رای نمی آورد اما ما تلاش می کنیم که در صحن مجلس مطرح نشود و قبل از مطرح شدن در صحن مجلس با تهیه نامه و امضای نمایندگان از دستور کار مجلس خارج شود.

وی با اشاره به اشکلات این لایحه و با بین اینکه با دست خود نباید مرگ خود را امضا کنیم، افزود: با پیوستن به این کنوانسیون موظف شویم تمام اطلاعات مالی خود را به باشگاه دزدان بین المللی تحویل دهیم. ضمن اینکه با پذیرش تعریف آنها از تروریسم، هر کسی را تروریسم توصیف کردند ما باید بپذیریم.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تاکید کرد: ما نمی توانیم با پیوستن به این کنوانسیون استقلال، عزت، شرف، امنیت و منافع ملی خود را فدا کنیم.

ابطحی گفت: ما اسرائیل را در راس تروریسم می دانیم نه حزب الله لبنان را که از سرزمین خود دفاع می کنند.

وی با بیان اینکه اروپائیها می خواهند با این لوایح نفوذ منطقه ای ایران را خدشه دار کنند، تصریح کرد: آنها می خواهند با این لوایح دست و پای ایران را ببندند اما نمایندگان مجلس  هوشیار و با رویکرد اروپائیها آشنا هستند که امیدواریم هیئت رئیسه مجلس این لایحه را از دستور کار مجلس خارج کند.

منبع: الف