به گزارش الف؛ احمد توکلی رئیس سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز در برنامه «زنده‌باد زندگی» که  از شبکه دوم سیما پخش شد، با بیان اینکه نقش سوء تدبیر داخلی در ایجاد مشکلات بیشتر است، گفت: اقتصاد نفتی ذاتا مستعد رکود تورمی است؛ فرض کنید در یک جامعه ۱۰۰ نفره ۱۰۰ قلم کالا تولید شود و دولت ۲۰  قلم را به عنوان مالیات گرفته و خرج امور جاری و عمومی کند، و مابقی کالاها در دست مردم باشد و ۱۰۰ واحد پول هم داریم که در این حالت دولت با مالیات اداهر می شود و تورمی ایجاد نخواهد شد.

وی افزود: اگر  دولت چاه نقتی ایجاد و آن را صادر نماید و مثلا ۴۰ واحد ارزی درآمد کسب کند و آنرا در بانک مرکزی خودش به ریال تبدیل کند ، در این حالت ۸۰ قدرت خرید در دست مردم است و ۶۰ تا هم در اختیار دولت؛ جمع قدرت خرید به ۱۴۰ می رسد، در حالی که ۱۰۰ کالا وجود دارد که ۴۰ درصد تورم خواهیم داشت و بانک مرکزی برای کنترل تورم با ارز کالا وارد می‌کند تا قیمت ها را کاهش دهد اما آیا می توان خانه و زمین هم وارد کند.

رئیس سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت با اشاره به اینکه کالای قابل و غیرقابل تجارت داریم، اضافه کرد: زمانی که دولت نمی تواند کالای غیرقابل تجارت وارد کند، در بازار قیمتها افزایش می باید و مسکن اولین بخشی است که دچار رشد قیمت می شود که روی سایر کالاها هم تاثیر خواهد گذاشت. اگر برای مقابله با تورم ورادات انجام شود، رکود در پی خواهد داشت.

توکلی با بیان اینکه تا زمانی که به اقتصاد نفتی آویزان باشیم قطعا تورم و رکود را در پی دارد و اگر در این شرایط تدابیر درستی اتخاذ نشود، بازار متلاطم خواهد شد، گفت: وقتی بازار ارز  دچار تلاطم شود، دولت‌ها تردید در دخالت نمی کنند و برای مدیریت آن اقدام خواهند کرد؛ برخی با عرضه و برخی از طریق؛ تا التهاب بازار را بگیرند؛ مثلا دولت مکزیک در سال ۱۹۹۴ قصد داشت پزو را نسبت به دلار ۱۵ درصد ارزان کند و مردم باور نکردند و وارد بازار شدند و تقاضای دلار کردند و پزو هم به شدت افت کرد؛ آن زمان کلینتون رئیس جمهور وقت آمریکا به دلیل پیمان و توافق منطقه ای،  به سرمایه گذاران گفت باید دلار وارد مکزیک کنند و صندوق بین المللی پول هم ۵۷ میلیارد دلار به مکزیک جهت عرضه داد؛ البته کره هم این اتفاق برایش رخ داد و بازار را با عرضه مدیریت کرد؛ اما امروز به ما نه دلار می دهند و نه داریم و باید تقاضای بازار را کنترل و مهار کنیم.

وی با بیان اینکه نرخ ارز توسط عرضه و تقاضا تعیین می شود، بیان کرد: وقتی تخصیص اداری ارز انجام شود، رانت ایجاد خواهد کرد، زیرا تقاضای ارز اضافه می شود، البته راهکار دارد ولی تورم در این شرایط قهری است، زیرا قیمت ارز بالا می رود و کالا در داخل گران تمام می‌شود؛ براساس انتظارت مردم فکر می کنند فردا بدتر ار امروز خواهد شد، با ورود به بازار تقاضا را افزایش و عرضه را عقب خواهند انداخت و این باعث تورم مضاعف خواهد شد.

این نماینده سابق مجلس  در مورد اینکه چرا مردم نرخ تورم ۹درصدی را باور نمی کنند؛ گفت: نرخ تورم، میانگین تغییرات قیمت سبد کالاهای مصرفی مردم است و با توجه به اینکه هزینه فقرا بیشتر صرف خوراکی‌ها می‌شود و در این بخش نرخ تورم بالاتر از متوسط است،بنابراین نرخ تورمی که این قشر لمس می کنند، بیشتر از نرخ اعلامی (۹درصد) است؛ البته نرخ تورم ممکن است درست باشد و اما مشکل اینجاست که فقرا روز به روز فقیرتر می‌شوند و همین باعث شده نرخ تورم ۱۰ درصدی الان ۵۰ برابر بیشتر از نرخ ۳۰ درصدی ۶ سال پیش باشد.

توکلی با بیان اینکه در آبان ماه سال گذشته آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور با من تماس  گرفتند و به ایشان گفتم وضع بازارارز خراب است، اظهار کرد: پیش بینی وضعیت امروزی برای بازار ارز می‌شد و در جلسه ای در دی ماه سال گذشته از من دعوت کردند و عنوان کردم باید طرف تقاضا  مدیریت شود و نمی توانید برای سمت عرضه اقدامی کنید، اما چون اینها تابع سیاست‌های صندوق بین المللی پول بودند، از آن دفاع و اجرا کردند.

رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت در پاسخ به این پرسش که ناگزیر هستیم تابع سیاست‌های صندوق بین المللی پول باشیم، گفت: نه، آن کشوری که وام می‌گیرد، مجبور است سیاست‌ها را اجرا کند، اما متاسفانه دولت‌های ما هم از ترس مرگ خودکشی می‌کنند؛  بعد از جنگ و از زمان دولت آقای هاشمی الگوی صندوق بین المللی پول پذیرفته شد تا کنون؛ حتی در زمان احمدی نژاد با نوسانات شدیدتر اجرا شدو همچنان هم هست.

وی  با بیان اینکه دولت باید در اقتصاد کشور اقدام و دخالت کند؛ تاکید کرد: در فروردین ماه و بعد از نوسانات نرخ ارز دوباره آقای جهانگیری من را برای جلسه ای دعوت کردند و باز هم تکرار کردم و گفتم در این شرایط و و زمانی که رکود تورم ایجاد می‌شود، اقشار ضعیف جامعه به شدت تحت فشار قرار می گیرند و دولت های عاقل در این وضعیت برای فقرا چاره اندیشی می کنند و باید با ارائه کارت هوشمند سبدی از محصولات (موارد غذایی) برای قشر ضعیف تصویب و تعیین شود و نگوید این کوپنیزم است و باید آن را انجام داد؛ آمریکا از سال ۱۹۳۹ و از زمان جنگ جهانی کوپن غذا را تصویب کرد و تاکنون که بالاترین رقم برای سال ۲۰۱۳ است بیش از ۶۷ میلیون ۶۳۶ هزار نفر آن را در قالب کارت هوشمند می‌گیرند که فقط می توانند با آن غذا تهیه کنند و نه چیز دیگر.

توکلی در مورد اینکه آیا مسوولان هم می توانند با حقوق ۲ میلیون تومان در ماه زندگی کنند، بیان داشت: متاسفانه  مسوولان با ۱۰ میلیون تومان هم نمی توانند زندگی کنند و همین موضوع حقوق های نجومی که ابتر ماند را ببینید که یک نجومی بگیر عنوان می کند سهم خودش را از انقلاب گرفته و ۵۷ میلیون تومان دریافتی داشت. زمانی که در مجلس بودم  به معاون یک نجومی بگیر گفتم به رئیس خودت بگو ۳۷ میلیون تومان دریافتی دارد و دیگر نگیرد و تا من هم نگویم و همین معاون که او هم ۴۰ میلیون تومان می گرفت و گفت یقین داری که می‌گیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مدیر دزد نمی خواهیم، گفت: مسسولی می گوید حقوق بالا حقش است اما باید نسبت ها در پرداختی ها رعایت شود و دوم اینکه این مدیر چه میزان کارایی دارد که مبلغ بالایی را باید به عنوان حقوق بگیرد.

وی در مورد فعالیت دیده‌بان شفافیت و عدالت، عنوان کرد: دیده‌بان یک سازمان مردم نهاد است؛ زمانی که به جامعه نگاه می کنیم می بینیم فساد خیلی شیوع دارد، یک زمانی گفتم جمهوری اسلامی را کوتاد، جنگ و انقلاب مخملی نمی تواند براندازد؛ بلکه فساد خواهد انداخت، اگر با آن مبارزه نشود؛ بر این اساس یک سازمان مردم نهاد با کمک حدود ۱۰ نفر از  سیاستمداران تاسیس کردیم که برخی از این افراد در مجلس حضور دارند و این سازمان مردم نهاد داوطلبانه ایجاد شده و سیاسی، دولتی و تجاری نیست.

توکلی با بیان اینکه در دیده بان شفافیت و عدالت کم و بیش تا کنون موفق بودیم؛ در مورد سامانه اعلام حقوق مدیران و مسوولان؛ پاسخ داد: در این مورد با آقای انصاری معاون رئیس جمهور مذاکره کردیم  و قرار شد تا آخر اردیبهشت عملیاتی شود، اما متاسفانه خرداد هم تمام شد و کاری نکردند و پیگیر آن هستیم و رها  نخواهیم کرد؛ زیرا شفافیت به مردم و کشور خیلی کمک می کند و در نبود شفافیت و در تاریکی تخلف رخ می دهد.

رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت با بیان اینکه معتقدیم فساد سیستمی است، گفت: سیستمی به مرحله ای از فساد می گویند که دستگاه های مسوول مبارزه با فساد خودشان مسئله دار می شوند مانند پلیس، قوه قضاییه، سازمان بازرسی و…  و در اینها فساد وجود دارد و وقتی رئیس قوه قضاییه در یک حکم ۵۷ قاضی را عزل می کند، فساد  رخ داده؛ وقتی اینها دچار فساد می شوند؛ سیستم به طور طبیعی از خودش دفاع نمی کند، مانند بدن انسان که گلوبول های سفید می جنگند و تب و لرز می کنیم و خوب  می شویم، اما اگر خود گلبول های سفید مریض شود، ایمنی بدن پایین می آید و  نمی توانیم در برابر حملات بیرونی  مقاومت کنیم.

وی ادامه داد: وقتی مواد غذایی فاسد می شود، به آن نمک می زنند، وای به روزی که بگندد نمک و این باعث می شود اینها نتوانتد  از سیستم خوب دفاع کنند و در این شرایط اعتماد مردم به این دستگاه ها کم خواهد شد و کمک نمی نمی کند؛ سازمان های مردم نهاد درواقع بخشی از کار حکومت را بر عهده می گیرند و بدون اینکه هزینه ای داشته باشند؛ مثلا در بحث قراردادی IPC نفتی ورود کردیم که دو بار به هیئت دولت رفت و اصلاح شد، این کار را برای اینکه در آینده مانع فساد شود انجام دادیم و دولت هم پذیرفت و اصلاح کرد.

توکلی در مورد قرارداهای محرمانه و نحوه دسترسی به آن گفت: اولا محرمانه بودند قواعدی دارد، که این قواعد رعایت نمی شود بلکه قانونا محرمانه نیست. براساس قانون اگر تصمیم و یا حکمی و یا سندی برای مردم وظیفه و یا حق ایجاد کند قابل محرمانه شدن نیست و خیلی از مواردی که مهر محرمانه خورده است، محرمانه نیست. البته اگر واقعا محرمانه باشد، مجبوریم رعایت کنیم،  ولی در مورد الزام قانون محرمانه شدن را راعایت نمی کنند و مهر می زنند و ما هم رعایت نمی کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد بررسی وضعیت موسسات مالی و اعتباری در دیده بان شفافیت و عدالت گفت: این موسسات به وسیله بانک مرکزی چاق و ماری بودند که اژده‌ها شدند؛ امروز یک جوان تحصیلکرده و بیکار اگر در زیر راه پله خانه خودشان، یک دستگاه کلیدسازی قرار دهد، امکان نیروی انتظامی به او گیر خواهد داد و  یا اگر یا فردی اگر در منزل سبزی پاک کند و در بازار روز بفروشد، به او به سختی گیر خواهند داد، اما در موسسات مالی اینگونه نبود و یکی از آنها باعث شد تا ۵۸۰ شبعه در کشور داشت و بانک مرکزی اقدام نکرد و چیزی نگفت.

وی با بیان اینکه موسسات اعتباری زمانی که اژده ها شدند، بانک مرکزی تصمیم گرفت با آنها مقابله کند، گفت: دیده بان شفافیت و عدالت علیه مسوولین فعلی و قبلی بانک مرکزی و مدیرانو موسسان موسسات اعتباری مانند فرشتگان و ثامن الحجج  اعلام شکایت کرده و یکی از حقوق ما اعلام دادخواهی و شکایت است که مدیران موسسات مجرم اصلی هستند و رئیس کل بانک مرکزی، معاون نظارتی مدیرکل نظارتی فعلی و قبلی براسا نثر صریح قانون معاون جرم هستند.

توکلی برای بررسی مسائل و حل مشکلات عزم کافی وجود ندارد؛ گفت: مردم با یک تماس تلفنی به ما اطلاع می دهند و ما هم بررسی خواهیم کرد؛ مثلا مردم به دیده بان شفافیت اعلام کردند قرار است پولی به مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان  از  تبریز به تهران منتقل شو و می خواهند از کشور خارج کنند که وزارت دادگستری و معاون دادستان استان تهران و اطلاعات هماهنگ کردیم و زمانی که ۱۲۰ میلیارد تومان پول به شعبه بانک آمد و طبق قانون مبارزه با پول شویی به نفع بیت المال مصادره شد.

رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت با اشاره انتخابات مجلس آینده، گفت: باید کار را دست افراد عاقل داد  و سمت ها براساس روابط سیاسی و قومی و به دست نااهل ندهیم و باید به علم و دانش هم احترام بگذاریم و وقتی مجلس می خواند تصمیمی گیرند باید مبنای علمی داشته باشد؛ مردم هم در رای دادن باید مراقبت کند و بخشی  از مشکل با انتخاب افراد (انتخابات) حل خواهد شد.

توکلی در مورد  انتخابات مجلس دهم و عدم راهیابی به مجلس، گفت: لیستی که اصولگرایان انتخاب کرده  بودند ، ایراد داشت، زیرا آقای احمدی نژاد در تهران کمتر از همه جا رای آورده بود، و ۱۵ نفر از اعضای لیست معاون، مشاور و یا طرفدار احمدی نژاد بودند و طبیعی  بود و گفتم این لیست برای رای نیارودن خوب است.