منو

هدایت الله خادمی در واکنش به بیانیه توتال گفت: واگذاری مرزی ترین فاز پارس جنوبی به شریک کشور قطر در این میدان مشترک، یک خطای استراتژیک بود و وزارت نفت برای ۵ سال معطلی که از خود به یادگار گذاشته است، باید پاسخگو باشد.

خبرگزاری فارس: ضرر 25 میلیارد دلاری از یک تصمیم وزارت نفت/ با لجاجت اطلاعات را در اختیار توتال می‌گذاشتند

به گزارش داد، هدایت الله خادمی نائب رئیس کمیسیون انرژی در واکنش به بیانیه توتال مبنی بر خروج احتمالی این شرکت از قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، اظهار داشت: واگذاری مرزی ترین فاز پارس جنوبی به شریک کشور قطر در این میدان مشترک، یک خطای استراتژیک بود و وزارت نفت برای ۵ سال معطلی که از خود به یادگار گذاشته، باید پاسخگو باشد.

وی با اشاره به اینکه قرار بود شرکت های ایرانی توسعه این فاز را انجام دهند گفت: به محض روی کار آمدن دولت یازدهم یکی از جکت های ۲۰۰ میلیون دلاری ساخته شده در ایران آماده نصب بود ولی وزیر نفت دستور داد این جکت اوراق شود و هیچ کاری صورت نگیرد تا توتال توسعه این فاز را بر عهده بگیرد.

خادمی با بیان اینکه اگر وزارت نفت از همان ابتدا اجازه می داد کار توسعه این فاز انجام می شد تا به امروز بخش مهمی از پروژه انجام شده بود، گفت: نمی دانیم چرا وزیر نفت چنین تصمیمی گرفت اما نکته تاسف برانگیزش اینجاست که این فاز به شرکتی واگذار شد که شریک راهبردی قطر در این میدان مشترک است و ۵ سال فرصت سوزی و بلاتکلیف ماندن فاز ۱۱ تنها به سود قطر تمام شد.

نایب رئیس کمیسیون انرژی همچنین تصریح کرد: توتال فرانسه همه اطلاعات پارس جنوبی را به طور کامل از ایران دریافت کرده است، این اطلاعات در شرایطی بسیار حیاتی است که بدانیم اطلاعات رقبا از یکدیگر در یک میدان مشترک، بهترین هدیه ای است که می توان به رقیب داد و وزارت نفت به راحتی آن را به توتال داد تا این شرکت با خروج از ایران، همه این اطلاعات را در قطر بکار بگیرد و با توجه به فشار چاه های گازی ایران، بهترین مدل برداشت از پارس جنوبی را در قطر طراحی کند.

خادمی عنوان کرد: وزارت نفت می گوید در صورت اثبات چنین موضوعی از توتال شکایت می کنیم که البته فقط یک ویترین است زیرا در صورت استفاده توتال از این اطلاعات، هیچ کس جز توتال و قطر از این موضوع پی نمی برد. سابقه توتال و همچنین ذینفع بودن این شرکت در طرف قطری، روشن ترین موضوعی بود که دلسوزان به وزارت نفت تاکید می کردند اما این وزارتخانه با لجاجت خاصی اصرار فراوانی برای ارائه اطلاعات پارس جنوبی به توتال داشت.

نماینده مردم ایذه و باغملک در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: وزیر نفت بارها گفته است هر سال تاخیر در بهره برداری از یک طرح پارس جنوبی ۵ میلیارد دلار ضرر به کشور می زند که با این اوصاف، در همین دوره ۵ ساله آقای زنگنه ۲۵ میلیارد دلار از ثروت کشور از بین رفته است. با توجه به اینکه این پروژه اگر به توسعه برود ۴ سال دیگر هم کار دارد ۲۰ میلیارد دلار دیگر هم از کف می رود و در این بین، وزارت نفت باید به این سوءمدیریت پاسخ دهد.

وی همچنین با اشاره به اینکه وزیر نفت گفته بود توتال تعهد داده از تحریم های آمریکا پیروی نکند گفت: امروز که توتال خود را مقید به قوانین تحریمی آمریکا می داند از ایشان باید سوال کرد که مگر طبق گفته ایشان، قوانین اتحادیه اروپا مبنای این قرارداد نبوده است؟ پس چطور توتال خود را عقب کشیده و می گوید از ایران خواهد رفت؟

خادمی خاطرنشان کرد: وقتی منتقدان درباره سوخت شدن منافع ملی صحبت می کردند وزارت نفت مدام اطمینان می داد که توتال به قرارداد خود پایبند است و به گونه ای پاسخ می داد که گویا نفت ایران و توتال، یکی هستند ولی امروز همه این استدلال های سطحی فرو ریخته است و تنها چیزی که عاید کشور شده، ضرر هنگفتی است که وزارت نفت باید به آن پاسخ دهد.

وی ادامه داد: مشخص نیست چرا وزارت نفت اصرار داشت توتال توسعه این فاز را بر عهده بگیرد و توتال هم خود را به این میدان علاقه مند نشان می داد. نتیجه این تصمیم و اصرارها هر چه که بود، به سود قطر و دشمنان ایران تمام شد، چیزی که منتقدان مدام خطر آن را گوشزد می کردند.

منبع: فارس.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0