منو

بعد از انتشار نامه اعتراضی وزیر جهاد کشاورزی به جهانگیری و درخواست برای افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان این وزارت خانه، برخی کارشناسان در خصوص خطر بازگشت دومینووار حقوقهای نجومی هشدار میدهند.

خطر بازگشت دومینووار حقوقهای نجومی در قالب مصوبات افزایش حقوق سازمانها

به گزارش داد به نقل از تسنیم، در حالی که با شروع سال ۹۶ موضوع حقوقهای نجومی رفته رفته بدست فراموشی سپرده شد، به نظر میرسد برخی دستگاههای دولتی همچنان به دنبال افزایش حقوق همه کارکنان خود هستند. پدیده‌ای که به نظر میرسد کم رنگ شدن حساسیتهای عمومی گسترش آن را در بین دستگاههای اجرایی سرعت خواهد بخشید.

۲۷ اسفند ماه سال قبل خبرگزاری تسنیم اقدام به انتشار سندی نمود که بر اساس آن هیئت دولت مجوز افزایش ۵۰ درصدی امتیازات همه کارکنان سازمان مالیاتی را صادر کرده بود. نکته جالب اینکه این مصوبه بر خلاف سایر مصوبات هیئت دولت از طریق درگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی ریاست جمهوری نیز منتشر نشده بود. تاریخ صدور مصوبه مورد اشاره ۱۹ اسفند ماه میباشد که بر اساس پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی و تایید شورای حقوق و دستمزد، هیئت دولت مجوز افزایش ۵۰ درصدی امتیازات حقوق و مزایای تمامی کارکنان سازمان مالیاتی را صادر کرد.

نکته جالب تر اینکه همان روز (یعنی ۲۷ اسفند ماه)و با رسانه‌ای شدن مجوز دولت برای افزایش ۵۰ درصدی امتیازات حقوق کارکنان سازمان مالیاتی،  حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز در نامه ای گلایه آمیز به معاون اول رئیس جمهور مطالبه افزایش حقوق ۵۰ درصدی کارکنان این وزارت خانه را مطرح می کند. بر اساس نامه حجتی در زمان دولت دهم مجوز افزایش حقوق کارکنان وزارت کشور و وزارت دادگستری صادر شده بود اما در پایان سال ۹۶ هیئت دولت تنها مجوز افزایش حقوق سازمان مالیاتی را صادر کرده است. وزیر جهاد کشاورزی نیز بااین توجیه که کارکنان وزارت جهاد وظیفه تامین امنیت غذایی کشور را بر عهده دارند درخواست افزایش ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم را مطالبه کرده است.

برخی کارشناسان از جمله احمد توکلی اعتقاد دارند با افزایش حقوق ۵۰ درصدی یکی از سازمانها خطر درخواست دومینو وار وزارتخانه های مختلف برای افزایش امتیازات حقوق و دستمزد وجود دارد و به این ترتیب ممکن است این بار پدیده حقوقهای نجومی در سایه مجوزهای قانونی هیئت دولت تکرار شود. به نظر میرسد در سایه کم رنگ شدن حساسیتهای عمومی از بحث حقوقهای نجومی امکان بازگشت این پدیده در آینده دور از ذهن نباشد. بر این اساس لازم است هیئت دولت و سازمان اداری و استخدامی به وعده خود در خصوص عمل به حکم ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه و  رونمایی از سامانه حقوق و دستمزد مدیران در فروردین ۹۷ پایبند باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0