منو

کریمی
عضو هیات تحقیق و تفحص قاچاق کالا با بیان اینکه افزایش قاچاق سوخت نگرانی جدی برای نمایندگان مجلس ایجاد کرده، گفت: ردپای برخی رانتها و منافع خاص در صادرات فرآورده‌های نفتی مشاهده می‌شود و دستگاههای نظارتی باید در این مورد ورود جدی داشته باشند.

علی اکبر کریمی عضو هیات تحقیق و تفحص قاچاق کالا با بیان اینکه مبارزه جدی با قاچاق کالا  یکی از اولویت های اصلی کشور و سیاستهای اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است، گفت: هرچند طی سالهای اخیر حجم قاچاق کالا در کشور و  قاچاق فراورده‌های سوختی با کاهش قابل ملاحظه‌ای رو به رو شده اما اخیرا اخباری در خصوص افزایش مجدد قاچاق سوخت از مرزهای کشور بویژه مرزهای شرقی کشور شنیده می‌شود.

کریمی گفت: ریشه اصلی این نوع قاچاق به اختلاف زیاد قیمت فراورده های نفتی در داخل ایران با کشورهای همسایه باز می گردد. قاچاقچیان گازوییل، بنزین و سایر فراورده های نفتی را از ایران به کشورهای همسایه شرقی و غربی رسانده و سود سرشاری را عاید خود می کنند.

چندی پیش در رسانه‌ها اعلام شد که مکانیزم خرید فرآورده های نفتی در بورس انرژی با قیمت پایه و سپس عرضه و فروش فرآورده های خریداری شده نظیر «حلال ۴۰۲» در بازار داخلی از جمله روشهای شائبه برانگیز در قاچاق سوخت است. به این ترتیب جایگزین کردن حاملهای انرژی یارانه دار نظیر گازوئیل و نفت سفید به جای فرآورده های نفتی خریداری شده از بورس، یکی از شاخص ترین رویه هایی است که سبب گسترش قاچاق فرآورده های نفتی شده است.

به گفته نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، طی ماههای اخیر نحوه ارائه خوراک، خرید حلال ۴۰۲ از بورس انرژی و صادرات هییدروکربنهای سنگین در قالب فراورده های نفتی با ابهام جدی رو به رو شده است.

وی با بیان اینکه افزایش قاچاق سوخت نگرانیهای جدی برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایجاد کرده است، گفت: ردپای برخی از رانتها و منافع خاص در صادرات فرآورده های نفتی مشاهده می شود و دستگاههای نظارتی باید در این خصوص ورود جدی داشته باشند.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: برای ممانعت از ایجاد رانت و نیز جلوگیری از گسترش قاچاق فرآورده های نفتی انتظار می رود که تصمیمات لازم در سطوح مختلف مدیریت کشور اتخاذ شود.

وی با اشاره به آسیبهای طولانی شدن فرایند انتصاب رییس جدید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و انتقاد از تداوم بلاتکیفی وضعیت مدیریت این ستاد طی ماههای اخیر،  گفت: برخورد جدی و بدون مسامحه با تخلفات در زمینه حلالهای سوختی توزیع شده از طریق بورس انرژی و قاچاقچیان فراورده های نفتی یک ضرورت است.

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0