منو

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-03-24 07:41:23Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

احمد توکلی از استعفای دسته جمعی اعضای «هیئت رسیدگی به تخلفات مؤسسه اعتباری ثامن الحجج» خبر داد.
رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت در نشست خبری درباره فعالیت موسسات مالی غیرمجاز گفت: برخی اعلام می کنند که موسسات مالی و اعتباری بنگاه های اقتصادی شبیه سایر بنگاه ها هستند، به عنوان مثال اگر یک کارخانه پارچه بافی که از وزارت صنعت مجوز گرفته ورشکست شود، آیا وزارت صنعت باید پول آن را پرداخت کند؟ درباره موسسات مالی هم همین طور، بانک مرکزی نمی تواند خسارات موسسات مالی ورشکسته را پرداخت کند.

وی با انتقاد از این طرز تفکر گفت: کارکرد بنگاه های اقتصادی دیگر، مانند موسسات مالی و اعتباری نیست؛ چرا که یک کارخانه یا هر بنگاه اقتصادی دیگر با استفاده از سرمایه شخصی و تسهیلات بانکی تاسیس می شود در حالی که موسسات مالی و اعتباری به اعتبار تضمین دولت است که می توانند از مردم منابع جمع آوری کنند تا با استفاده از پول مردم به صاحبان کسب و کار تسهیلات بدهند. موسسات مالی و اعتباری درآمد حاصل از فعالیت های بانکی را به عنوان سود سپرده به مردم پرداخت می کنند و بخشی را نیز به عنوان سود خود برمی دارند.

رئیس هیات مدیره سازمان دیده بان شفافیت و عدالت تصریح کرد: بنابراین بانکها با اعتباری که دولت و بانک مرکزی به آنها داده برای خود کسب درآمد می کنند و با سایر بنگاه های اقتصادی از این نظر تفاوت دارند. از سوی دیگر بانک مرکزی از موسسات مالی و اعتباری یا بانک ها وجه ضمانت قانونی می گیرد تا در صورتی که این موسسات ورشکسته شوند، بانک مرکزی بتواند بخشی از طلب مردم را پرداخت کند.

وی با اشاره به اختیارات گسترده بانک مرکزی در زمینه نظارت بر فعالیت های بانکی از مرحله صدور مجوز تا تشخیص تخلفات و بازرسی از بانک ها اظهار داشت: این اختیارات سبب می شود تا در صورت کوتاهی یا قصور موسسات مالی و اعتباری، بانک مرکزی مسئول شناخته شود.

بانک مرکزی نمی‌تواند از مسئولیت خود شانه خالی کند
توکلی افزود: البته معتقدم از سوی دیگر بانک مرکزی موظف به پرداخت خسارت تک تک سپرده گذاران در موسسات مالی ورشکسته نیست، ولی از طرفی هم نمی تواند از مسئولیت خود در این زمینه شانه خالی کند. قصور بانک مرکزی در این زمینه این است که بر اساس قانون باید در برابر جامعه پاسخگو باشد و بر عملکرد بانک ها نظارت داشته باشد که در قضیه موسسات مالی و اعتباری ورشکسته مشخص شد این نظارت وجود نداشته است. قانون نیز صراحتا می گوید بانک مرکزی مسئولیت دارد.

عضو سابق شورای پول و اعتبار خاطرنشان کرد: بانک مرکزی باید مسئولیت تلاطم اقتصادی ایجاد شده را بپذیرد و به دلیل ایجاد مشکلات اجتماعی، بازخواست شود. در قضیه موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج نیز بانک مرکزی ابتدا سعی کرد فشار اجتماعی را از طریق پرداخت مبالغ سپرده گذاران با مبالغ کم کنترل کند که کار خوبی بود.

ثامن الحجج بازرسان را راه نمی‌داد، بهمنی مدیرعاملش را تشویق کرد
وی ادامه داد: بیشترین تخلفات موسسه ثامن الحجج در سال ۸۶ رخ داد ولی بهمنی، رئیس وقت بانک مرکزی این موسسه را حمایت کرد. در حالی که موسسه ثامن الحجج بازرسان بانک مرکزی را به شعب راه نمی داد، مدیرعامل این موسسه از طرف رئیس کل بانک مرکزی وقت تشویق نامه دریافت کرد. در دولت یازدهم نیز بانک مرکزی در برخورد با اقدامات مشابه این موسسه جدی تر شد اما باز هم اهمال و کوتاهی وجود داشت.

توکلی افزود: در مرداد ۹۳ زمانی که من عضو شورای پول و اعتبار از طرف مجلس بودم، در جلسه شورا اعلام کردم که بانک مرکزی از نظر اجتماعی موظف است این موسسه را منحل کند که این پیشنهاد به تصویب رسید اما اجرای آن در دی ماه ۹۴ رخ داد. در این ۱۸ ماه مدیرعامل موسسه ثامن الحجج توانست با پول مردم، مسکن، زمین و مجتمع های تجاری خریداری کرده و به نام افراد مختلف ثبت کند. بانک مرکزی در این ۱۸ ماه چرا از این فرد غافل بود؟ در نهایت هم مدیرعامل این موسسه تحت الحفظ در خانه اش محصور شد.

چرا هیات رسیدگی استعفا داد؟ چه فشارهایی وجود داشت؟
رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت تصریح کرد: سال گذشته این سازمان مردم نهاد به بانک مرکزی، دادستانی و وزارت اطلاعات به عنوان سه نهادی که از طرف دولت مسئول رسیدگی به تخلفات موسسه ثامن الحجج بودند پیشنهاد داد یک نفر از سپرده گذاران نیز در جلسات این سه نفر حضور داشته باشد که مورد استقبال قرار گرفت اما چند ماه بعد یک هیات اجرایی زیر نظر این گروه سه نفره تشکیل شد که در آبان ۹۶ این هیات اجرایی استعفا داد.

توکلی افزود: بانک مرکزی باید اعلام کند چرا این گروه و تحت چه فشارهایی از سمت خود استعفا داده اند؟ همچنین بانک مرکزی به صورت شفاف توضیح بدهد که چرا در وصول تسهیلاتی که این موسسه به مردم داده، کوتاهی می شود؟

به گفته وی، عمده تسهیلات کلان این موسسه به قضات باسابقه، فرزندان علما و شخصیت های سیاسی پرداخت شده که دیده بان شفاف و عدالت در صورت عدم پاسخگویی بانک مرکزی، اسامی این افراد را منتشر خواهد کرد.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از سوی دیگر بانک مرکزی پرداخت بدهی های سپرده گذاران کلان موسسه ثامن الحجج را به بانک پارسیان واگذار کرده است ولی هیچ گونه ضمانتی از بانک پارسیان اخذ نشده است.

منبع: مهر

3 دیدگاه در توکلی:در صورت عدم پاسخگویی بانک مرکزی به ابهامات، لیست تسهیلات گیرندان ثامن الحجج را افشا می کنم
 1. جناب آقای دکتر توکلی
  با سلام
  نمی گویم مدیون خون شهدا که باآنچه در جامعه دیده می شود خونشان پایمال شد اما مدیون تک تک کودکان بی سرپناهی هستید که به گفته خودتان دستشان در سطل های زباله است ملت ما یتیم نوازی را فراموش کرده است و از کنار این عزیزان بی تفاوت می گذرند طفلانی هستند که به آسانی و بدون داشتن پناهی مورد تجاوز قرار می گیرند در مقابل بی شرفانی هستند که به غارت و چپاول ساعتی بیت المال با رانت و گران فروشی و فرار مالیاتی ….و اختلاس می پردازند.اگر اسامی این کثافت های چسبیده به حکومت را افشا نکنید مدیون شفافیت می باشید .حضرت علی از اینکه لشکریانش خلخال از پای دختری باز کردند گریست و گفت علی زنده نباشد که شاهد این امر باشد .

 2. شما مرد باشید و واقعا اعلام کنید. از این بگم بگم ها زیاد گفتن. حضرت علی (ع) سکه ها را به برادرش نداد اما این داستان را همگی می شنویم که چگونه برخورد کرد. حالا در کشور ما خوردن و بردن و حتی ککشون هم نمی گزه و آدم های ترسو یک گوشه نشستن و بگم بگم می کنن. چرا نگید اگر می دانید!!!؟؟ تا کی ظلم و ستم به مردم؟ مثل آقای محمود صادقی که بسیاری از کارهایشان مورد پسند نیست اما در رفتارشان شجاعت دارند. شما نام مردم رو به دوش می کشید باید خیلی شجاعانه تر از آقای صادقی رفتار کنید. مردم این را می خواهند نه حرف و شعار بیخود. کشور ما یک مرد مثل امام خمینی می خواهد که رک و راست حرف بزند نه امثال شما.

 3. آقای توکلی
  شما نماینده مردم بودید ، اعتماد مردم را داشتید ، الان هم امیدی در دل مردم با تاسیس این سمن ایجاد کردید ..
  شما سن و سالی دارید که از قبل انقلاب تا بحال شاهد صفحه صفه ی اتفاقات این کشور و ملت بودید ..
  شما رو بخونهای پاک ریخته شده چند صد هزار شهید این سرزمین حواله میکنیم !!!
  شیعه علی ع نیستید اگر شجاعت و جسارت بیرون کشیدن نام و رسوا کردن زالو صفتان حرام خوار از خدا بیخبر پلید رو که اقتصاد و اموال این مردم محروم و رنجدیده و زحمت کش که تکیه گاه نظام و پشتوانه اون هستند رو شفاف اعلام نکنید..
  همین مصلحت اندیشی های من درآوردی امثال شما در حفظ آبرو دزدان غارتگر که نزد ملت پشیزی آبرو ندارن کار رو به اینجا رسونده!! تا کی صبر و دیدن و شنیدن این بلاها !!
  بترسید از روزیکه دیگر مجال و فرصتی برای این خدمت و اصلاح نباشد ..
  میلیونها جوان بی گناه دارن پای این کثافتکاریها ی غارتگران میسوزن..
  میلیونها زن بی سرپرست ، کسی رو ندارن تا سره سفرشون نونی بذاره.. و …..
  آنقدر امثال شما ها که سعی کردید سالم بمانید و ماندید، اهمال و کوتاهی کردید و فرصت سوزی کردید که بقولتان ««فساد در (همه ابعادش) دراین مملکت اسلامی!!!! سیستمی شده »»
  تا کی برخورد و رفتار نرم !!
  تا کی به اصطلاح مصلحت اندیشی!!!
  تا کی چشم انتظاری برای اجرای عدالت و دادگری و قسط !!!
  یعنی فقط باید تا ظهور امام عصر ع شاهد این اوضاع بود !!!! تا کی؟؟!
  “”بخدا قسم “” صدها تن رو فقط شخصا میشناسم که اهل نماز و دین بودن ، و وقتی این اوضاع رو دیدن و از فشار این گرفتاریهای طاقت فرسا که سالها دارن تحمل میکنن از دین برگشتن ،، تارک نماز شدن و بدبین به هرچه متدین و اسلام!!!
  این بود آرمان انقلاب!!!
  مرد باشید شما و دوستانتان و تمام وجود پای این راهی که شروع کردید بایستید باشجاعت تمام و صراحت و بدون تعارفات حزبی و رفاقتی و…
  که شما مسئو لید و الگوی بینظر چون حکومت رسول الله و علی ع پیش چشمانتان هست و روزی بس سخت بنام قیامت در پیش رویتان و حقوق ملتی بر ذمتان…
  خواست تمام مردم ایران از هر حزب و جناح و طرز فکری :
  روشنگری و شفافیت و اقامه دادگری و عدله و یقین بدانید هرکه را دراین مسیر مردانه ، شجاعانه و خالصانه و صادقانه بایستد ، با قاطعیت حمایتش میکنن و پشتوانه او میشوند بعداز خدا..
  و من الرجال صدقوا..


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0