منو

پنجمین جلسه ماهانه دیده بان  سه شنبه گذشته در سالن جلسات این موسسه و با حضور جمعی از پژوهشگران و اقتصادانان برگزار شد. در این جلسه به  مهدی ثنایی از پژوهشگران حوزه شفافیت به بیان ابعاد فنی شفافیت و چگونگی شفاف شدن هرچه بیشتر اطلاعات در کشور پرداخت. ثنایی دسترسی آزاد به اطلاعات را یکی از ابعاد مهم شفافیت دانست و گفت: ممکن است نهادهای مختلف دولتی این ادعا را داشته باشند که در حوزه مدیریتی خود با قراردادن اطلاعات در سایت نهاد خود شفاف سازی کرده اند اما اینکه آیا این اطلاعات به راحتی قابل دسترس برای دیگران می باشد از نکات مهم شفاف سازی اطلاعات می باشد.
API یکی از ابزارهای مهم شفاف سازی و دسترسی به اطلاعات
ثنایی گفت: در حالت عادی برای دسترسی به اطلاعات یک سایت می توانیم از طریق موتور جستجوی آن سایت اقدام کنیم اما اگر بخواهیم دسترسی گسترده تری به اطلاعات چندین سایت با کاربری یکسان دست پیدا کنیم چه باید کرد؟
وی راه حل این مساله را استفاده از API دانست و گفت: درواقع API درگاه گفتگوی دو نرم افزار با یکدیگر می باشد؛ بنابراین اگر بخواهیم شفافیت یک سایت را بسنجیم، از طریق API این کار امکان پذیر است. ثنایی در ادامه به تفاوت ها و مزیت های ارائه اطلاعات از دو روش دانلود فایل و دسترسی به API پرداخت و مزیت دانلود فایل را تنها در کم هزینه بودن آن برشمرد و مزیت های بسیاری برای API قائل شد که مهمترین آن پشتیبانی گسترده و ترکیب کردن اطلاعات مورد جستجو می باشد . ثنایی اضافه کرد: مزیت دیگر آن به روز بودن اطلاعات می باشد بدین صورت که فرد می تواند به آخرین اطلاعات مورد نظرش در همان روز دسترسی پیدا کند.

IMG_0076
شفافیت دارای دوبال است
ثنایی در توضیح دو سویه بودن شفافیت گفت: فرق است بین اینکه چه اطلاعاتی می دهیم و چگونه اطلاعات بدهیم. وی ادامه داد: اطلاعات از سوی نهادها ارائه می شود اما به دلیل رعایت نکردن استانداردهای شفاف سازی ، شفافیت کافی را نخواهد داشت. برای مثال: علت شفاف بودن طرح های مجلس به این دلیل است که طرح های ارائه شده توسط مرکز پژوهش ها در وبسایت این مرکز گنجانده می شود اما این اطلاعات به اندازه کافی شفاف نیست و علت آن این است که فایلهای ارائه شده در قالب فرمت PDF در سایت گنجانده شده و قابل جستجو و پیگیری سیستمی نیست.
ثنایی معنای شفافیت را اینگونه بیان کرد : در گذشته تعریف شفافیت تنها به قابل دسترس بودن(Accessibility) محدود می شد  اما در حال حاضر به اطلاعاتی شفاف می گوییم که بتوانیم توسط سیستم از آنها رونوشت بگیریم یا در جای دیگر بچسبانیم و آنالیز کنیم. این فهم از استانداردها موجب می شود تا نوع مطالبات تغییر یابد.
ثنایی با اشاره به استاندارد شفافیت در دنیا اضافه کرد: استاندارد شفافیت بدین گونه است که اگر شما در نهایت بتوانید با سه کلیک به فایل مورد نظر خود (در وب سرویس) دست پیدا کنید، آن اطلاعات در رده شفاف قرار می گیرد و اگر بیش از این باشد، اطلاعات شما شفاف نخواهد بود.
وی در نتیجه گیری پایانی خود گفت: بنابراین اطلاعات مجلس، مرکز آمار و بسیاری از نهادها شفاف نیست و باید در این زمینه اقداماتی صورت پذیرد.
ثنایی ضمن اعلام اهمیت  پایه گذاری سیاست جامع در ارائه دیتا برای کشور افزود: این بدان معناست که نهادها برای ارائه اطلاعات خود می بایست از ظوابط و استانداردهای شفافیت تبعیت کنند تا استفاده پذیری داده ها بالا برود.

ماه
تقدیر از تلاشگر عدالت و شفافیت ماه
قهرمان تلاشگر این ماه طلبه ای بود که با تلاشهای خود برای کمک به محرومان و مستضعفان توانست خدماتی چون بهداشت، درمان و مسجد را برای مردم این منطقه محیا سازد.
عبدی یکی از مدیران دیده بان در اینباره می گوید: خدمتی که ایشان در طول پنج سال گذشته به همراه دوستان روحانیشان انجام داده اند فعالیت جهادی بود که در روستاهای محروم استان کرمان انجام شد. جاییکه مردم آن به حداقلهای زندگی نیز دسترسی نداشتند.
طلبه مجاهد سید محمدصادق سیدی فضل الهی در توضیح اقدامات خود در روستاهای جنوب کرمان گفت: نقطه فعالیت ما بیشتر به منطقه جازموریان محدود می شود. من اولین بار در سال ۸۹ به همراه جمعی از بچه های دانشگاه امام حسین در یک اردوی جهادی وارد این منطقه شدم.
وی در ادامه از محرومیت های عدیده مردم این منطقه گفت و اذعان داشت: وضعیت آب آشامیدنی این روستاها آنقدر ناگوار است که موجب بروز مشکلات گوارشی برای یکی از دوستانمان شد.
فضل الهی اوضاع این مناطق را اسف بار دانست و گفت: صحنه ای دیدم که بسیار موجب ناراحتی و رنجم شد. دیدم دوکودک بر سر یک تکه نان به هم سنگ پرتاب می کنند. من در این منطقه کودکی را دیدم که به دلیل فقر و نداری با برداشتن یک تکه نان از یخچالی که تمام محتویاتش مقداری نان و جرعه ای آب بود از مادرش کتک خورد.
وی در ادامه به صعب العبور بودن جاده های این مناطق که خود دلیل مهمی بر نرسیدن امکانات به این روستاهاست اشاره کرد و گفت: بدون امکانات و وجود ماشین های شاسی بلند امکان عبور از برخی از این مناطق وجود ندارد و ما تنها کاری که توانستیم برای قوت آنها انجام دهیم این بود که بتوانیم ۲۰ کیسه آرد برایشان تهیه کنیم که به گفته خودشان اگر این کیسه ها به موقع نمی رسید آنها از گرسنگی تلف می شدند.
فضل الهی در ادامه به بیمار بودن سیستم دولتی اشاره کرد و گفت: چرا ما باید در سیستم دولتی با انسانهایی مواجه شویم که کاملا شومن هستند و نه خدمتگزار مردم. وی در توضیح این جمله خود گفت: برای مثال چند ماه پیش برای افتتاح یکی از بیمارستانهای واقع در منطقه جازموریان تجهیزات آن را از بیمارستان شهری دیگر اخذ کرده و دراین بیمارستان قرار دادند اما پس از افتتاح ،مجددا  تمام تجهیزات از بیمارستان خارج شد و به مبداء خود بازگشت و تنها برای بیمارستان این روستا چند تخت و تعدادی طب اوراژنس باقی می ماند.
این طلبه مجاهد درادامه افزود: ما تنها مسئولینی را بکار می گیریم که فقط به فکر منافع خود هستند.
در پایان جلسه لوح تقدیری از طرف موسسه دیده بان به ایشان اهدا شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0