منو

لاپوشانیدر حالی که به نظر می‌رسد باید قانون فصل‌الخطاب دستگاههای اجرایی باشد، اما در خصوص قاچاق ۱۱۲۸کانتینری تحرکات خاصی مشاهده شده تا این رسوایی را لاپوشانی کنند.

در روزهای اخیر موضوع قاچاق ۱۱۲۸ کانتینر از گمرکات استان هرمزگان در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفته است. بر اساس اطلاعات اولیه موضوع قاچاق به سالهای ۹۴ و اواسط ۹۵ مرتبط بوده و در این مدت قاچاقچیان توانسته بودند با جعل اسناد و تبانی با کارمندان دولت اقدام به خروج بیش از ۱۱۰۰کانتینر از گمرک شهید رجایی کنند.

مهمترین نکته در خصوص این ابرپرونده قاچاق کالا این است که در هر حالتی قانون فصل الخطاب بوده و همه دستگاههای دولتی باید خود را مطیع قانون بدانند. در خصوص پرونده ۱۱۲۸ وزارت اطلاعات به‌عنوان ضابط دستگاه قضایی از اواخر سال ۹۵ به پرونده ورود کرده و با پایان یافتن تحقیقات قضایی پرونده در اواخر هفته گذشته موضوع از سوی وزارت اطلاعات رسانه‌ای شد. در متن اطلاعیه وزارت اطلاعات، به‌صراحت بر قاچاق بودن ۱۱۲۸ کانتینر که عمده کالای آن ظروف شیشه‌ای بوده تأکید شده همچنین به موضع تبانی کارمندان دولت نیز اشاره شده است.

در حال حاضر با مطلبی که در برخی درگاههای اطلاع‌رسانی منتشر شد، مشخص گردید که بعضی دستگاهها تلاش دارند کشف قاچاق ۱۱۲۸کانتینری را به‌شکل یک داستان قلمداد کنند، آنها معتقدند در حل حاضر هیچ کانتینری در فضای واقعی وجود نداشته و کشف جدیدی انجام نشده اما به‌راستی موجود نبودن کانتینرهای قاچاق‌شده با اسناد جعلی می‌تواند به‌عنوان استدلالی برای عدم وقوع قاچاق در سنوات اخیر تلقی شود.

وزارت اطلاعات چشم بیدار مبارزه با فساد سازمان‌یافته
باید این نکته را در نظر داشت که وزارت اطلاعات چشم بیدار نظام جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با قاچاق و فساد سازمان‌یافته می‌باشد و دستگاههای اجرایی نمی‌توانند برای تبری جستن از اتهامات مطروحه گزارشهای این دستگاه فعال در مبارزه با فساد در کشور را زیر سؤال ببرند.

از طرفی سؤالی که مراجع رسیدگی‌کننده باید به آن پاسخ دهند این است که افکار عمومی چه واکنشی باید به این تناقضات داشته باشند. مهمتر از آن اینکه اگر قانون فصل الخطاب است و این قانون از طرف دستگاه قضایی و ضابطان آن اجرایی می‌شود چه برخوردی قرار است با تناقضات مطرح‌شده اخیر صورت گیرد.

متن گزارشهایی که در روزهای اخیر در خروجی برخی درگاه‌های اطلاع‌رسانی قرار گرفت نشان می‌دهد این دستگاه‌های اجرایی تلاش دارند موضوع قاچاق ۱۱۲۸کانتینری را در حد یک تخلف گمرکی تقلیل دهد این در حالی است که حتی اگر بپذیریم یک تخلف در مقیاس ۱۱۲۸ کانتینر در گمرک شهید رجایی به‌وقوع پیوسته، گمرک ایران چه اقدام عملیاتی را برای برخورد با متخلفان انجام داده است، به‌غیر از برخوردهای انضباطی با متخلفان و احیاناً معرفی آنها به دستگاه قضایی که فعلاً خبری از این دست در رسانه‌ها منتشر نشده؟ آیا غیر از این است که تعداد جابه‌جایی‌های بعد از احراز وقوع تخلف در سطح گمرکات استان بسیار محدود بوده است؟

طفره‌رفتن از قاچاق پاسخ‌گوی اقتصاد مقاومتی نیست
هفته قبل وزیر اقتصاد در یک مصاحبه تلویزیونی با اعلام اینکه در حال حاضر هیچ نوع قاچاقی از مبادی رسمی صورت نمی‌گیرد به‌نوعی موجب حیرت کارشناسان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی شد.

با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در ابتدای سال جاری برای مبارزه با قاچاق کالا بهتر نیست گمرک و سایر دستگاههای اجرای در فکر مبارزه هدفمند با فسادهای سازمان‌یافته باشند؟ آیا بهتر نیست، با مدیران متخلفی که اقدامات شایسته و صادقانه کارکنان خدوم را زیر سؤال می‌برند برخوردهای جدی‌تر صورت گیرد؟

از سوی دیگر به نظر می‌رسد وجود تخلفات گمرکی و قاچاق کالا در تقابل صریح با مبانی اقتصاد مقاومتی می‌باشد این درحالی است که عواید از دست رفته مربوط به صدها تن ظروف شیشه‌ای که درپوش جا زده شده‌اند، در تعارض مستقیم با اقتصاد مقاومتی می‌باشد.

گزارشهای جهتدار و بازی رسانه‌ای همزمان با سکوت نجیبانه دستگاه کاشف

یکی از نکات قابل توجه در گزارشی که اخیراً منتشر شده اشاره به تعداد اظهارنامه‌هایی است که از نگاه گمرک ایران در آنها “تخلف” و به‌زعم وزارت اطلاعات “قاچاق” صورت گرفته است. در گزارش مذکور تعداد اظهارنامه‌های دارای ابهام ۶۵۵ فقره و عمدتاً مربوط به ۹۴ و ماقبل عنوان شده‌، این در حالی است که گزارشهای موثق حکایت از وجود ۵۳۰ اظهارنامه قاچاق (بدون احتساب رکوردهای تکراری، ۸۲۴ فقره) در سالهای ۹۴ و اواسط ۹۵ دارد.

این تناقضها نشان می‌دهد در بهترین و صادقانه‌ترین حالت نوعی عدم دسترسی به داده‌های دست‌اول برای تنظیم گزارشهای هدفمند برای طفره رفتن از ابرچالش ۱۱۲۸ کانتینر قاچاق وجود دارد.

یک گواهی مبدأ جعلی برای صدها اظهارنامه قاچاق
از سوی دیگر در حالی که در گزارش مورد اشاره به موضوع جعل اسناد تنها در حد یک اشاره محدود پرداخته شده است، باید به تنظیم‌کنندگان گزارشهای این‌چنینی که قرار است من‌بعد منتشر شود این نکته را متذکر شد که در تمام اسناد جعلی تنها از یک شماره گواهی مبدأ (۰۸۲۵۴۱۲۵۱) استفاده شده است. در اینجا سؤالی نیز در خصوص عملکرد سامانه جامع گمرکی ایجاد می‌شود و آن اینکه؛ چرا سامانه نتوانسته در مقابل این خلأ واضح واکنش مناسب نشان دهد؟ از سوی دیگر اگر مشکل از سامانه نبوده چرا مسئولانی که سالیان طولانی در پستهای مدیریتی حضور داشته‌اند متوجه چنین سوء استفاده آشکاری نشده‌اند؟

چرا گمرک ایران با افرادی که به هر ترتیب قصور انجام داده‌اند برخورد لازم را صورت نداده است؟ بی‌شک مطرح کردن مطالبی از این دست که برای چند شرکت با کارت بازرگانی یک‌بارمصرف مطالبه‌نامه صادر شده است نمی‌تواند جواب قابل قبولی برای افکار عمومی باشد.

لازم به ذکر است در گزارش منتشرشده  به نقل از یک سایت خاص تأکید شده، در پرونده مورد اشاره کالا در گمرک اظهار شده است. نکته جالب توجه آنکه قرار نیست کالایی که از مبادی رسمی قاچاق می‌شود به گمرک اظهار نشود. شاید بشود گفت که نویسندگان گزارش به‌دنبال ساده‌سازی واقعیت و انحراف افکار برای طفره رفتن از اتهام بزرگ قاچاق ۱۱۲۸کانتینری هستند.

بر اساس بند پ ماده ۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز (پ ــ اظهار کالا به گمرک با ارائه اسناد و یا مجوزهای جعلی) و بند ح ماده ۱۱۳ قانون امور گمرکی (منظور از اسناد خلاف واقع اسنادی است که در آن خصوصیات کالایی ذکر شده باشد که با جنس و خصوصیات کالای اظهارشده تطبیق ننماید و یا جعلی باشد) استفاده از اسناد خلاف واقع و جعلی همراه اظهارنامه موجب قاچاق کالا می‌شود. از سوی دیگر ماده ۵ دستورالعمل بند ح ماده ۱۱۳ تأکید دارد در زمانی که جعل محرز شود شرایط بند پ قانون مبارزه با قاچاق کالا حکم‌فرماست. گفتنی است، اطلاعات اولیه خبرنگار تسنیم حکایت از آن دارد که در این پرونده به‌غیر از گواهی مبدأ به‌طریقی که اشاره شد، اسناد دیگری از قبیل  فاکتور و لیست عدل‌بندی جعل شده‌اند. در پرونده قاچاق ۱۱۲۸کانتینری اتفاقاً کالا اظهار شده اما محرز شدن استفاده از اسناد خلاف واقع و جعلی و اعتراف صریح متهمان باعث شد تا مراجع رسمی بر قاچاق ۱۱۲۸ کانتینر طی سالهای ۹۴ و اواسط ۹۵ صحه بگذارند.

در روزهای آینده در خصوص این ابرپرونده که به بنا بر اعلام رسمی رکورد قاچاق از مبادی رسمی را جابه‌جا کرده، به بیان جزییات بیشتری خواهیم پرداخت اما ذکر یک نکته در اینجا ضروری به نظر می‌رسد و آن واکنش دستگاه رسیدگی کننده به قاچاق در خصوص ابهامات اخیر است. هرچند سکوت خاص وزیر اقتصاد هم  در این باره جالب توجه است اما باید منتظر ماند و دید نمایندگان مجلس شورای اسلامی چه اقدامی در این خصوص انجام خواهند داد. در روزهای اخیر تنها چند نماینده در این خصوص واکنش داشته‌اند، این بی‌تفاوتی به زلزله اقتصادی در کشور نمی‌تواند نمره مثبتی برای نمایندگان مجلس در یک جایگاه ارشد نظارتی باشد.

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0