منو

مستضعفانچندی پیش مجمع عمومی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با حضور هیأت امناء برگزار شد و‌ گزارش حسابرسی‌شده صورت‌های مالی تلفیقی گروه و واحد اصلی بنیاد مورد بررسی قرار گرفت. سازمان حسابرسی کل کشور صورت‌های مالی بنیاد را مورد حسابرسی قرار داده که‌گزارش صورت‌های مالی در ماه جاری منتشر شده است.
بخش‌هایی از این‌گزارش در قالب نکات و بخش‌هایی دیگر در قالب چند جدول ارائه می‌شود:
۱- بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، در سال ۱۳۹۵ معادل ۲۸ هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان درآمد عملیاتی کسب کرده است. همان‌طور که در صورت سود و زیان تلفیقی قابل‌ملاحظه است، ۶هزار و ۲۳۰ میلیارد تومان از این رقم به‌عنوان سود ناخالص، ۳ هزار و ۳۱۳ میلیارد تومان به‌عنوان سود عملیاتی و ۲ هزار و ۶۹۲ میلیارد تومان به‌عنوان سود خالص شناسایی
شده است.
سود خالص تلفیقی در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ که ۳هزار و ۴۸۱ میلیارد تومان بوده، کاهش نشان می‌دهد. افزایش بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی در کنار رشد هزینه‌های فروش، اداری، عمومی و مطالبات مشکوک‌الوصول سبب افت سود خالص در این مقایسه شده است.
سهم قابل انتساب به بنیاد مستضعفان نیز به حدود نصف این سهم در سال ۱۳۹۴ رسیده است. کاهش سود خالص در کنار افزایش «سهم اقلیت از سود خالص» علت این افت چشمگیر بوده است. سهم اقلیت به بخشی از سهام شرکت‌های فرعی گروه بنیاد گفته می‌شود که در مالکیت شرکت اصلی قرار ندارند.
۲- درآمدهای عملیاتی گروه به سه بخش «فروش محصولات»، «ارائه خدمات» و «ساخت املاک» تقسیم می‌شود و در سال ۹۵ برابر با
۲۹ هزار و ۱۹۲ میلیارد تومان بوده است. (اختلاف این رقم با رقم ثبت شده در صورت سود و زیان تلفیقی مربوط به کسر سرفصل «برگشت از فروش و تخفیفات» است)
بیشترین سهم از درآمدهای عملیاتی مربوط به ارائه خدمات است. نزدیک به ۸۰ درصد درآمد ارائه خدمات به دو بخش بانکداری و ارتباطات تعلق دارد. بنیاد در حوزه بانکداری مالک بانک سیناست و در حوزه ارتباطات نیز سهامدار شرکت ایرانسل است.
نزدیک به یک‌سوم سود ناخالص ۷هزار و ۶۲ میلیارد تومانی درآمدهای عملیاتی نیز مربوط به ارائه خدمات ارتباطات و اطلاعات است. به این ترتیب شرکت ایرانسل در میان شرکت‌های گروه، بیشترین سود را نصیب بنیاد مستضعفان می‌کند. برخلاف سهم قابل‌توجه درآمدهای عملیاتی بانکداری اما سود ناخالص این فعالیت‌ها بسیار کمتر از سود چندین صنعت زیرمجموعه بنیاد است.
پس از ایرانسل و بخش ارتباطات، فروش محصولات روانکارهای خودرو که بیشتر در قالب شرکت «نفت بهران» است، بیشترین سود را نصیب بنیاد می‌کند. فروش محصولات روانکارها بیشترین سهم را در بخش فروش محصولات دارد. سه بخش «املاک و مستغلات»، «برق و انرژی» و «حفاری و نفتی» نیز به ترتیب پس از دو بخش ارتباطات و روانکارها، بیشترین سود را برای مجموعه تولید می‌کنند.
۳- بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی شرکت‌هایی نیز در زیرمجموعه خود دارد که حاصل فعالیت آنها، انباشت زیان بوده است. میزان زیان انباشته این شرکت‌ها در مجموع ۸۶۰ میلیارد تومان در پایان سال ۹۵ بوده است.
در این میان، سه شرکت سیمانی گیلان سبز، نهاوند و پیوند گلستان به‌ترتیب با ۱۲۵، ۵۳ و ۴۹میلیارد تومان بیشترین زیان انباشته را به صنعت سیمان مجموعه اختصاص داده‌اند. بنیاد با اصلاح ساختار مالی و امید به بهبود وضعیت صنعت سیمان، امیدوار است زیان انباشته این شرکت‌ها جبران شود. دو شرکت الیاف و چینی ایران نیز ۸۶ و ۶۸ میلیارد تومان زیان انباشته دارند که شرکت الیاف در سال ۹۶ به فروش رسیده است و مصوب شده تا شرکت چینی ایران منحل شود.
بنیاد در نظر دارد زیان انباشته شرکت «تولید نیروی جنوب شرق صبا» را که به‌خاطر هزینه‌های مالی ناشی از خرید شرکت از سازمان خصوصی‌سازی بوده، با سود آینده این شرکت برقی جبران کند. به کمک اصلاح ساختار و فروش دارایی‌های راکد نیز قصد جبران زیان انباشته ۳۴‌میلیارد تومانی شرکت زمزم ایران وجود دارد. شرکت سینمایی نورتابان نیز ۲۸ میلیارد تومان زیان انباشته دارد که مطابق توضیح صورت‌های مالی، این شرکت پروژه‌ای است که به‌علت مشکلات ایجادی توسط عوامل بیرونی، امکان اکران فیلم در کشورهای اروپایی و آسیایی فراهم نشده است.
۴- بنیاد در حوزه احداث آزادراه تهران – شمال بسیار فعال است.
از ۲ هزار و ۴۶میلیارد تومان سرمایه‌گذاری که بنیاد در سهام شرکت‌ها انجام داده است،
۴۵۳ میلیارد تومان مربوط به احداث این آزادراه است که پس از سرمایه‌گذاری در بانک سینا، بیشترین رقم است. بیشترین مطالبات بلندمدت از شرکت‌ها نیز به شرکت آزادراه تهران – شمال با هزار و ۳۰۷ میلیارد تومان تعلق دارد در‌حالی‌که مجموع مطالبات بلندمدت از شرکت‌ها ۴ هزار و ۵۳۳ میلیارد تومان است.
۵- گروه بنیاد از میزان نیروی انسانی رسمی، قراردادی و پاره‌وقت خود در سال ۹۵ کاسته و به نیروهای بخش برون‌سپاری افزوده است.
اشتغال ۴۱۵۷۰ نفری گروه در سال ۹۴ به ۳۹۳۰۵ نفر در سال ۹۵ کاهش یافته و سهم نیروهای برون‌سپاری از ۸۵۶۳ به ۱۰۲۲۲ نفر در این فاصله افزایش یافته است. واحد اصلی بنیاد اما ۱۵۶۸ نفر را شاغل کرده است که این عدد افزایشی ۱۰۲ نفری در مقایسه با سال ۹۴ دارد. سه گروه «صنایع غذایی»، «سیاحتی و حمل و نقل» و «انرژی گستر» (شرکت نفت بهران) نزدیک به نیمی از اشتغال گروه را به‌خود اختصاص داده‌اند.
۶- بنیاد در سال ۹۵ برابر با ۵۳۴ میلیارد تومان هزینه کمک‌های بلاعوض کرده است.
حدود ۳۲۶ میلیارد تومان از این رقم به معاونت نظارت و حسابرسی دفتر رهبری پرداخت شده است. ۸۵ میلیارد تومان نیز سهم توزیع البسه، بن، هدایا و طرح سلامت بوده و ۶۳ میلیارد تومان نیز متعلق به خدمات فرهنگی، رفاهی و آموزشی است.
۷- بنیاد درخصوص حادثه ساختمان پلاسکو توافقنامه‌ای را در تاریخ ۷ بهمن ماه ۱۳۹۵با استانداری، دفتر ریاست‌جمهوری، نماینده اصناف و بانک پارسیان منعقد کرد و ۲ میلیارد تومان بابت اجاره موقت صاحبان سرقفلی ساختمان پلاسکو در مجتمع نور پرداخت کرد.
مبلغ ۵٫۵ میلیارد تومان نیز بابت کارشناسی و تحقیق در باب حادثه براساس اعلام دادگستری پرداخت شده است.
برنامه‌های آتی اما پس از بررسی هیأت ویژه دادگستری و مراجع ذی‌صلاح مشخص می‌شود. گفتنی است بنیاد مستضعفان سرقفلی ساختمان پلاسکو را در سال‌های گذشته واگذار کرده بود و ملک آن را با بهای تمام شده ۱۳۷میلیون تومان در حساب‌های خود منعکس
کرده است.
۸- بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی از معافیت مالیاتی استفاده می‌کند.
بنا به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۶۷ و به استناد تبصره سه از ماده ۲ قانون مالیات‌های مستقیم که در ۲۷ بهمن ۱۳۸۰ تصویب شده و ابلاغیه ۲۳ تیرماه ۱۳۷۶ دفتر مقام معظم رهبری، تصویب شده که بنیاد مستضعفان از معافیت مالیاتی استفاده کند.
۹- سود انباشته بنیاد در ترازنامه تلفیقی سال ۹۵ به ۱۳ هزار و ۸۴۴ میلیارد تومان رسیده است.

منبع:جامعه فردا

1 پاسخ به بنیاد مستضعفان صورت مالی داد
  1. سال ۱۳۸۲ حسابرس مستقل یکی از شرکت های بنیاد بودم برای اولین بار بود که نامه معافیت مالیاتی شرکت های بنیاد را دیدم . اما جالب تر و شاید هم اسفناکتر نامه بنیاد به شرکت های تابعه در خصوص حداکثر استفاده از وام های بانک های دولتی بود. وقتی وام ها را بررسی کردم با لیست بلند بالایی از وام های دایم التمدید روبرو شدم در آن زمان بنیاد موسسه مالی بنیاد یا بانک سینای فعلی را داشت که نرخ بهره وام هایش ۳۰ درصد با ۶ درصد جریمه دیرکرد بود و نرخ بهره بانکهای دولتی ۱۸ درصد بود . با یک نگاه اقتصادی آنچه برداشت می شود فساد اندر فساد می باشد مردمی که نمی توانستند از بانک های دولتی وام بگیرند حاضر به قبول پرداخت بهره بیشتر به بنیاد می شدند. اما آیا سهم مستضعفان و جانبازان از این پول ربوی حلالشان شد . آنوقت می خواستند در دانشگاه برایمان درس اقتصاد اسلامی بگذارند . ختم کلام به گزارشاتی که حسابرش با یک سکه طلا خریداری می شود نمی توان اطمینان داشت .


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *