منو

انرژیدو شرکت گمنام ایرانی و نروژی بدون سابقه فعالیت ۲.۵میلیارد یورو قرارداد بسته‌اند که دومین قرارداد بزرگ پس از برجام است، آیا اختلاس بزرگی را قرار است رقم بزنند؟!
خبرگزاری فرانسه گزارش داده است روز شنبه شرکت نروژی ساگا انرژی قراردادی ۲.۵میلیارد یورویی با شرکت «توسعه دهندگان انرژی امین» امضا کرده تا نیروگاه های خورشیدی با ظرفیت ۲ گیگاوات در اطراف کویر مرکزی ایران در استان های خراسان رضوی، کرمان و یزد بسازد، اما اطلاعات به دست آمده احتمال وجود یک اختلاس را به ذهن متبادر می‌کند.

این قرارداد دومین قرارداد بزرگ پس از برجام محسوب می شود و رسانه های ایرانی و خارجی آن را نشانه بی توجهی نروژ به فشارهای آمریکا در خصوص ایران دانسته اند. با این حال، مراسم امضای این قرارداد بر خلاف قرارداد ۵ میلیارد دلاری توتال که با نشست خبری و تشریفات ویژه بود، خاص نبود و در منزل سفیر نروژ در تهران برگزار شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، در حال حاضر در ایران ۵۳مگاوات انرژی خورشیدی تولید می شود. این عدد به خوبی اهمیت این قراداد را که قرار است حدود ۴۰برابر این میزان انرژی خورشیدی تولید کند را گوشزد می کند. بر اساس برنامه ششم توسعه، ایران باید ۵گیگاوات انرژی تجدیدپذیر تولید کند که اجرایی شدن این قرارداد می تواند ۴۰درصد اهداف برنامه توسعه را در این زمینه محقق کند.
در سایت ثبت شرکت های ایرانی، هیچ شرکتی به نام «توسعه دهندگان انرژی امین» وجود ندارد اما ۲ شرکت دیگر حضور دارند. اولی « توسعه گستران انرژی امین» است که ۶تیرماه ۹۵ تاسیس شده است. این شرکت یک وب سایت نیمه فعال دارد. در بخش فارسی این شرکت هیچ اطلاعاتی وجود ندارد ولی در بخش انگلیسی ادعا شده که ۱۵سال فعالیت دارد. نشانی ثبت شده در وب سایت با نشانی ثبت شده با شرکت توسعه گستران انرژی امین همخوانی دارد.

رئیس هیات مدیره این شرکت، یوسف آرمودلی است که تا اردیبهشت ۹۴ رئیس سازمان انرژی های نو (سانا) متعلق به وزارت نیرو بوده است. او ۵ اردیبهشت ۹۴ بازنشسته می شود و ۶ تیرماه ۹۵ به همراه چند شریک، شرکت «توسعه گستران انرژی امین» را راه اندازی می کند، با سرمایه ثبت شده صدهزار تومان. این شرکت در خرداد۹۶ در همین زمینه با ستاد اجرایی فرمان امام وارد شراکت می‌شود و شرکت تازه‌ای با عنوان «توسعه گستران انرژی پاک امین» راه‌اندازی می‌کنند. با این حال قرارداد، روز شنبه توسط شرکت «توسعه گستران انرژی امین» امضا شده است. مجید شهرستانی، مدیرعامل این شرکت که قرارداد را امضا کرده، از خرداد۹۶ مسئولیت را بر عهده گرفته است. درباره سایر پروژه‌های شرکت «توسعه گستران انرژی امین»‌ اطلاعی در دست نیست و به نظر نمی رسد این شرکت غیرتجاری در حدفاصل تیرماه ۹۵ تاکنون اساسا پروژه ای اجرا کرده باشند و ادعای ۱۵سال تجربه داشتن دروغ است.

اما وضعیت شرکت نروژی هم جالب توجه است. جان اریک ویکاسا، مدیر شرکت ساگا انرژی که فعلا مهم ترین پروژه زندگی‌اش را دارد دنبال می کند، یک مهندس برق است که اواخر سال ۲۰۱۵ کارش را در یک شرکت نفتی از دست داد. او سال ۲۰۱۲ تا مارس ۲۰۱۶ با شرکت نفتی ایبل همکاری داشت ولی با بدترشدن وضعیت اقتصادی، او نیز یکی از کسانی بود که بیکار شد.

با این حال او از سال ۲۰۱۵ به فکر راه اندازی یک شرکت مستقل برای خودش بود و رفت سراغ انرژی های نو. این شرکت را تابستان ۲۰۱۵ با سرمایه ۴هزار دلاری ثبت کرد و آنطور که در صفحه شخصی اش در سایت لینکدین نوشته است که از ماه مارس سال ۲۰۱۶ کارش را در این شرکت به عنوان مالک شروع کرده است، یعنی ۱۹ ماه پیش. دو تصویر که یکی در فیسبوک ویکاسا منتشر شده و دیگری به پیوست یک گفتگو، منتشر شده نشان می دهند که شرکت او یک شرکت واقعا کوچک است که به گفته ویکاسا،‌ دنبال استخدام آدم های ماهری است که مثل خودش بیکار شده اند  و می توانند دوباره از تخصص شان استفاده کنند.

این شرکت نوپا که سال ۲۰۱۶ سودش تنها ۲۴ کرون نروژ یعنی ۳ دلار بوده ولی حالا با یک قرارداد ۲.۵میلیارد یورویی، پس از توتال، دومین شرکت مهم خارجی در اقتصاد ایران محسوب می شود.

نکته جالب توجه این است که در مراسم امضای این قرارداد حدود ۳میلیارد دلاری، مقام های وزارت نیروی ایران حضور نداشته اند. این در حالی است که اسفند۹۵، محمد صادق زاده، مدیرعامل سازمان انرژی های نو با سفیر نروژ دیدار و در زمینه سرمایه گذاری در حوزه انرژی های تجدیدپذیر مذاکره کرده است. آیا او به نمایشی بودن این قرارداد واقف بوده یا به عقد چنین قراردادی معترض بوده که به منزل سفیر نروژ در تهران نرفته است؟

از سوی دیگر دو شرکتی که تاکنون هیچ پروژه مهمی اجرا نکرده و جمع سرمایه اولیه هر دو کمتر از ۵هزار دلار است، چگونه می توانند قرارداد ۲.۵میلیارد یورویی را اجرایی کند.

عجبیب ترین نکته این قرارداد این است که این دو شرکت گمنام و بی سابقه وبدون رفرنس با این ارقام غول آسا عجیب بنظر می‌رسد.

منبع: تهران نیوز

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0