منو

واردات بی رویه سدی بر  سر راه شالیکارهای داخلی 123456789

برنج به عنوان قوت غالب مردم کشورمان و محصول استراتژیک از جایگاه ویژه ای در نگاه اقتصادی کشور برخوردار می باشد اما جایگاه برنج و برنجکاری در ایران آنقدر متزلزل و ناامید کننده است که امروز کیفیت مرغوب این محصول اصیل ایرانی با همتای خارجی خویش به انزوا افتاده است.

به گزارش چهارفصل، با توجه به اینکه برنج به عنوان قوت مردم کشورمان و محصول استراتژیک منطقه مطرح است می توان گفت که این محصول از جایگاه ویژه ای در نگاه اقتصادی کشور برخوردار می باشد اما جایگاه برنج و برنجکاری در ایران آنقدر متزلزل و ناامید کننده است که امروز کیفیت مرغوب این محصول اصیل ایرانی با همتای خارجی خویش به انزوا افتاده است. ورود برنج های بی کیفیت خارجی به بازار ایران بدون تردید به اقتصاد پویای کشاورزی در شالیزار ضربه هولناکی وارد می نماید که به دنبال آن اقتصاد برنج و برنجکاری از رمق و رونق افتاده است.

با توجه به دستورالعمل های مسئولین ذی ربط هنوز شالیزارها به مرحله برداشت نرسیده که بازار ایران پرشده از انواع برنج های بی کیفیت و فقط دهان پر کن خارجی که جای پایی برای برنج های بومی و محلی نمی گذارد. واردات بی رویه برنج از سوی دلالان و سودجویان موجب برهم زدن تعادل چرخه برنجکاری در کشاورزی داخلی گردیده که این امر سبب نارضایتی کشاورزان وبدنبال آن ناامیدی و یاس در جامعه زحمت کش کشاورزی می باشد.

اگرچه طی این دو سال اخیر در دولت تدبیر و امید کارهای چندجانبه‌ای چون جلوگیری از تبدیل اراضی، تغییر کاربری و ساخت وسازهای غیرمجاز در زمین‌های کشاورزی صورت گرفته اما ظاهرا این اقدامات دردی از رنج‌های کشاورزان را با واردات بی‌رویه برنج در زمان برداشت برنج کاهش نداده است.

طبق اطلاعیه سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۵: ورود ۴۳۳ هزارتنی برنج بعنوان چهارمین اقلام وارداتی به کشور توانسته است تا حدود زیادی به بازار داخلی برنج لطمات جبران ناپذیری وارد نماید که همین امر موجب رکود شالیکاری در ایران گردیده است. این روند کاهش غیرمحسوس نسبت به سالهای قبل بطور قطع نمی تواند در بازتوانی صنعت برنجکاری داخلی جوابگو باشد.

قیام واردات برنج بر علیه تولیدات داخلی به معضلی دست و پاگیر تبدیل شده است که هیچکدام از متولیان امر در این راستا توان بازگویی این مشکل را ندارند و این درد مضمن  ویروس وار در کالبد جامعه رسوخ پیدا کرده است.

 

واردات برنج ایران عمدتاً از سه کشور امارات، هند و پاکستان انجام شد.

بررسی آمار گمرک نشان می دهد سال گذشته بیش از ۸۴۰ هزار و ۹۱۱ تُن انواع برنج به کشور وارد شده است. بر اساس این آمار واردات این حجم از برنج بیش از ۲۱ هزار و ۴۰۴ میلیارد ریال هزینه در بر داشته و موجب خروج ۶۹۰ میلیون و ۷۳۷ هزار دلار ارز از کشور شده است.

علی وقف چی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت و گوی رادیویی گفت: وقتی قانون به صراحت اعلام می‌دارد که مجوز وارداتی همچون برنج بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است جای تعجب است که چرا این اتفاق نامیمون رخ می‌دهد؛

وی اظهار کرد:‌این جای بحث و بررسی دارد که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی باید پاسخگوی واردات برنج به کشور باشند.

 

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه در این رابطه تا کنون بارها به وزارت جهاد کشاورزی تذکر داده شده است  و باز هم تذکر می‌دهیم گفت: اما مبارزه با این پدیده احتیاج به قاطعیت دارد که در دستگاه اجرایی وجود ندارد و کار مجلس تصویب قانون در این زمینه بود که تصویب شده است  و مشکل قانونی برای مقابله با آن وجود ندارد اما دستگاه اجرایی باید آن را اجرا کند.

البته کارهایی همچون جشنواره برنج که از اهداف آن نشان دادن زحمت کشاورزان و عرضه مستقیم این محصول می باشد از گام های ابتدایی در رفع این موانع می باشد که هنوز هم پاسخگوی معضلات این حوزه نیست و نیاز است که مسئولان با توجه بیشتری نسبت به رفع این معضلات اهتمام ورزند.

بنظر می رسد برای مرتفع ساختن این مشکل حاد با سابقه چاره ای جز عزم ملی و دلسوزی متولیان امر نیست و امروز داد مردمی بلند شده است که “مزرع سبز فلک دیدم و داس مه نو” را در یادمان کشت خویش به هنگام درو به فراموشی سپرده اند.   

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0