منو

زمین
رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان این که بروز هرگونه آسیب،جرم و تخلف نشان دهنده وجود نارسایی و عدم پایبندی به قانون است گفت: کوتاهی و تعلل در اجرای قانون و عمل به وظایف زمینه سوء استفاده اشخاص زیاده خواه و فرصت طلب را فراهم می سازد.
علی القاصی با تأکید بر این که یکی از اهداف اولیه تعیین شده در این شورا ایجاد هماهنگی و تعامل و نظارت بر اجرای قوانین در دستگاه ها است خاطر نشان کرد: عدم اشراف کامل افراد به حوزه وظایف و اختیارات و یا وجود نواقص در اجرای مقررات زمینه بروز آسیب را فراهم ساخته است.
وی تصویب طرح های مختلف در حوزه اراضی و الگو پذیری از آن برای سایر حوزه ها را حاصل اقدامات کارشناسانه و انطباق تصمیمات اعضای شورا با قوانین خواند و تصریح کرد: در طرح های پیشنهادی و اجرا شده در این شورا تلاش شده است وظایف تعریف شده برای نهادهای متولی و دست اندرکار در راستای وظایف و تکالیف سازمانی باشد و از تدوین وظایف جدید و خارج از چارچوب وظایف قانونی پرهیز شود.
نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس در ادامه با اشاره به نگرش و رویکرد شورای حفظ حقوق بیت المال بر ایجاد همفکری، شناسایی نقاط آسیب و ترمیم و اصلاح امور را مهمترین هدف و ثمره طرح ها و مصوبات شورا خواند و با تشریح طرح پیشگیری از تصرفات غیر قانونی اراضی افزود: مهمترین دستاورد این طرح اجرای نظام مند  وظایف همه دستگاه های مرتبط با حوزه اراضی و زمین است.
القاصی ایجاد شفافیت در عمل به وظایف و قانون را از دیگر نتایج اجرای این طرح خواند و افزود: این طرح صرف نظر ازنوع مالکیت اراضی توسط نهادهای دولتی زمینه حفظ و صیانت از حقوق بیت المال و عموم جامعه را فراهم می کند.
وی پرهیز از اتخاذ تصمیمات موازی و استفاده از ظرفیت های مشترک دستگاه های مسئول را از دیگر مزایای طرح ملی پیشگیری از تصرفات غیر قانونی در اراضی ارزیابی و افزود: در طرح ارائه شده چارچوب وظایف همه دستگاه ها تدوین شده که با اجرای آن انسجام ویژه ای در راستای پیشگیری از دست اندازی های غیر مجاز ایجاد می گردد.
رئیس کل دادگستری استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود در چهارمین نشست شورای پیشگیری از تخریب و تصرف اراضی ملی عدم آگاهی و اطلاع برخی مسئولین نسبت به مقررات را مورد انتقاد قرار داد و گفت: متأسفانه در گذشته شاهد اتخاذ برخی تصمیمات و واگذاری ها خارج از ضوابط بوده ایم که این موضوعات به پرونده های قضایی پیچیده تبدیل شده است.
القاصی از اعلام آمادگی معاونت منابع انسانی دادگستری استان فارس جهت آموزش قوانین و مقررات مربوطه به مدیران و کارشناسان ذیربط توسط اساتید مجرب خبر داد و بر تشکیل کارگروه پیشگیری و دبیر خانه پیگیری اجرای طرح تخصصی پیشگیری از تصرفات غیر قانونی اراضی تأکید و خاطر نشان کرد: اجرای گام به گام این طرح باید مستمراً  مورد بررسی و پایش قرار گیرد.
وی اجرای این طرح را گامی رو به جلو در راستای پیشگیری از آسیب های حوزه زمین ارزیابی کرد و خاطر نشان ساخت : استان فارس به لحاظ موقعیت ویژه، همواره در معرض خطر دست اندازی سودجویان بوده  است که اجرای این طرح می تواند راه ورود و نفوذ سودجویان و فرصت طلبان را مسدود کند.

منبع: تابناک فارس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0