منو

درخواست دیده بان برای بررسی جامع نتایج کنکور سراسری

احمد توکلی رئیس هیأت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت طی مکاتبه ای با معاون وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور ، خواستار بررسی جامع نتایج کنکور سراسری و رفع ابهامات داوطلبین معترض شد. به گزارش الف؛ متن این نامه بدین شرح است:

جناب آقای دکتر خدایی
معاون محترم وزیر علوم و ریاست سازمان سنجش و آموزش کشور

سلام علیکم
حسب اخبار واصله به دیده‌بان شفافیت و عدالت، تعدادی از داوطلبان کنکور سراسری به نتایج این آزمون معترضند. عمده اعتراض این داوطلبان به عدم قبولی در دانشگاه یا قبولی در رشته- محلی پایین تر از حد انتظار مربوط می‌شود (بر اساس تجربیات و آمارهای سال های گذشته). لذا دستور فرمایید تا برای جلوگیری از تضییع احتمالی حقوق داوطلبان؛ بررسی جامعی صورت پذیرد و با شفاف‌سازی این موضوع ابهامات داوطلبان برطرف شود.

از اقدام به جای آن سازمان در پذیرش اعتراضات داوطلبان ورود به مراکز عالی آموزشی سپاسگزاریم.

تجمع داوطلبان معترض به نتایج کنکور سراسری سال۹۶

به گزارش الف؛ پس از انتشار اسامی پذیرفته شدگان آزمون سراسری ٩۶ برخی از داوطلبان در اعتراض به نتایج آن، مقابل ساختمان مرکزی سازمان سنجش تجمع کردند. براساس این گزارش امسال تعداد ۷۵۴ هزار و ۹۶۱ در آزمون سراسری سال ۹۶ مجاز به انتخاب رشته شدند و فهرست اسامی تعداد ۳۷۸ هزار و ۷۰۶ نفر پذیرفته شدگان نهایی آزمون سراسری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی شامگاه روز جمعه ۲۴ شهریور ماه ۹۶ برروی سایت سازمان سنجش اموزش کشور قرار گرفت، اما تعداد زیادی از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته بودند، پس از مشاهده نتایج آزمون خود نسبت به نتیجه درج شده در سایت معترض شده و این اعتراض باعث شد تا بسیاری از آن ها مقابل سازمان سنجش تجمع کرده و خواستار رسیدگی به نتیجه آزمون خود شدند؛ البته کارنامه نتیجه نهایی کنکور سراسری ۹۶ هم در روز سه شنبه هفته گذشته ( ۲۸ شهریور) بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت

بنابراین گزارش یکی از داوطلبان کنکور که در آزمون ۹۶ پذیرش نشده است، گفته بود: متقاضی گروه آزمایشی هنر بودم که در آزمون رتبه ۲۸۳ را کسب کردم و رتبه زیرگروهم ۱۹۵ شد و در زمان انتخاب رشته تمام رشته های مربوط را انتخاب کردم، اما هیچ رشته ای قبول نشدم در صورتی که آن هایی که رتبه ۵۰۰ آوردند نیز قبول شدند ولی من با این رتبه قبول نشدم.

همچنین یکی دیگر از داوطلبان نیز گفت: من در گروه آزمایشی ریاضی شرکت کردم که رتبه زیر هزار را کسب کردم ولی نتوانستم در یک رشته خوب در دانشگاهی که کیفیت خوبی داشته باشد قبول شوم.

یکی دیگر از داوطلبان شرکت کننده در گروه آزمایشی تجربی است که نسبت به نتیجه کارنامه خود معترض بوده؛ گفت: رتبه ۸ هزار را در کنکور سراسری کسب کردم اما با این رتبه رشته علوم دامی را در یکی از دانشگاه های بی کیفیت پذیرفته شدم.

دوطلبی دیگر نیز گفته بود: داوطلب گروه آزمایشی ریاضی بودم و رتبه ۲۷۰۰ را در آزمون سراسری سال ۹۶ کسب کرده است که در هیچ رشته ای در گروه ریاضی و فنی در دانشگاه سراسری قبول نشدم در صورتی که رتبه های پایین تر قبول شدند.

در برابر تجمع اعتراض‌آمیز این داوطلبان به نتایج آزمون سراسری ۹۶ رئیس این سازمان با تأکید بر اینکه بسیاری از ابهامات داوطلبان پس از انتشار کارنامه علمی نتایج رفع خواهد شد، می‌گوید: داوطلبان از ۲۸ شهریور تا ۲۰ مهر ماه فرصت دارند درخواست‌ها و اعتراض‌های خود را به نتایج کنکور ۹۶ از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش اعلام کنند. از نگاه دکتر خدایی اعتراض به آزمون از سوی دانشجویان امری کاملاً عادی است. مسلماً آزمون سراسری که مهم‌ترین آزمون در کشور است، همیشه اعلام نتایج آن همراه با یکسری اعتراضات مواجه می‌شود که بخشی از اعتراضات داوطلبان در ارتباط با قبول نشدن آنها در آزمون و همچنین رضایت نداشتن از رتبه کسب شده بود.

وی گفته بود: یک بخش اعتراضات به گروه علوم تجربی مربوط به پذیرش رشته های پزشکی دندانپزشکی داروسازی بود توضیحات لازم داده شد امسال با توجه به قانون برنامه ششم توسعه ۵ درصد ظرفیت به ایثارگران ۵ درصد اختصاص داده شده بود که این هم بخشی از اعتراضات بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0