منو

هشدار رادار افکار عمومی برای خروج مدیران پروازی از فضای مدیریتی کشور

مدیران پروازی متاسفانه واژه ای آشنا در ساختار مدیریت کشور است. این نحوه ی مدیریت در حالی به امری مرسوم تبدیل شده که به اذعان بسیاری از کارشناسان، یکی از مشکلات عمده ی کشور ضعف در مدیریت و عملکرد مدیران بخش های مختلف است. به نوشته الف، این نحوه ی مدیریتی را شاید در کشورهای دیگر هم بتوان مشاهده کرد اما بدون شک مدلی که در کشور ما وجود دارد منحصر به فرد است. عموماً شرایط چنین نحوه ی مدیریتی باید برای مدیرانی فراهم شود، که محل کار آنها مناسب زندگی نباشد و یا تخصص آن مدیر به حدی منحصر به فرد، ویژه و مطلوب آن پست باشد که سازمان حاضر به پذیرفتن شرایط او یعنی عدم اقامت در شهر محل خدمت وی باشد.

متاسفانه مدیران پروازی کشور را تنها مدیران جزء و در پست های مدیریتی کوچک تشکیل نمی دهند و این افراد تا پست های کلانی چون استاداری و فرمانداری را هم شامل می شوند و این تقریباً یک فاجعه است؛ چرا که مدیر یک شهر بزرگ وقتی خود ساکن شهری دیگر است با چه تعداد گزارش می تواند به یک درک عینی از نیاز های محدوده ی مدیریتی خود برسد؟

مسئله ی مدیران پروازی به دلیل تعدد آنها به مچنان معضلی تبدیل شد تا حتی حسن روحانی هم به آن واکنش نشان دهد و در جلسه ی هیئت دولت هم در این مورد صحبت کرد. روحانی در مورد مدیران پروازی گفت: استاندار و خانواده وی بایستی در محل مأموریت خود به‌طور کامل و با همه وجود برای خدمتگزاری مستقر شود.

ترکی نماینده فریدونشهر: چرا در چهار سال گذشته به مسئله مدیران غیرمقیم رسیدگی نشده است؟ در حالی که در بسیاری از مناطق کشور علاوه بر استاندار، همه فرمانداران هم غیرمقیم بودند.

اکبر ترکی نماینده مردم فریدن، فریدون‌شهر، چادگان و بوئین در مجلس شورای اسلامی ضمن تائید اصل سخنان حسن روحانی درباره نفی مدیران غیرمقیم در استان‌ها، تصریح کرد: این توصیه نباید فقط محدود به استانداران بماند بلکه باید فرمانداران و سایر سلسله مراتب اجرایی را نیز در بر بگیرد.

ترکی در گفت و گو با فارس، با اشاره به اینکه همچنان که استانداران پروازی میان تهران و مراکز استان‌ها داریم، فرمانداران غیرمقیم و در تردد میان مراکز استان‌ها و سایر شهرهای استان نیز داریم، گفت: سؤال این است که چرا در چهار سال گذشته به این دغدغه رسیدگی نشده است، در حالی که در بسیاری از مناطق کشور علاوه بر استاندار، همه فرمانداران هم غیرمقیم بودند.
عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان در مجلس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دولت نباید در راستای عملی شدن این توصیه به چند استاندار یا فرماندار خاص، اکتفا کند بلکه همه مدیران اعم از استانداران و فرمانداران و سایرین باید مشمول مقیم و غیرپروازی بودن قرار گیرند.

فولادگر نماینده اصفهان: مسئله مدیران پروازی چند سالی است که گریبان عرصه مدیریتی کشور را گرفته است
حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامیتوسعه وسایل حمل‌ونقل به‌ویژه حمل و نقل هوایی را موجب سهولت در رفت و آمدهای مدیران و درنتیجه عدم استقرار دائم‌شان در محل ماموریت خواند و اظهار داشت: بعضی مدیران از جمله استانداران که در استان‌ها مسئولیت دارند خانواده خود را به همراه خود به محل ماموریت نبرده و در تهران ساکن کرده‌اند و خود به صورت پروازی بین تهران و محل ماموریت خود در تردد هستند. فولادگر در ادامه گفت: البته عکس این موضوع را نیز بعضاً شاهد هستیم و اینکه مدیرانی که از شهرستان‌ها به تهران مامور می‌شوند خانواده خود را با خود به پایتخت نمی‌آورند که این اقدامی صحیح و در جهت تمرکززدایی از کشور است. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، رفت‌وآمد مدام مدیران مشغول در استان‌های کشور به تهران را موجب اتلاف بخش عمده‌ای از وقت آنها در این تردد خواند و درباره اظهارنظر اخیر حسن روحانی رئیس‌جمهور درباره استانداران پروازی خاطرنشان کرد: اگر دولت در این زمینه آسیب‌شناسی کند مورد استقبال ما است و این پدیده نامناسب باید اصلاح شود، اما این نباید در حد یک توصیه و سخنرانی باقی بماند بلکه باید در انتخاب مدیران و استانداران برای نقاط مختلف کشور شرط گذاشته شود.

اکبری نماینده شیراز: دولت اگر می‌خواهد پدیده مدیران پروازی را از میان بردارد باید به جِد، مسئولیت نظارت بر اقامت دائم مدیران و خانواده‌هایشان را در مناطق مربوطه برعهده بگیرد.
علی اکبری نماینده مردم شیراز در مجلسT معتقد است این مسئله تنها منحصر به استانداران نیست، بلکه اعضای هیأت مدیره‌های شرکت‌های دولتی را نیز در نقاط مختلف کشور در بر می‌گیرد.
وی بر این باور است که پروازی و غیرمقیم بودن مدیران اعم از استانداران، فرمانداران و … صرفاً برای دستگاه‌های اجرایی هزینه ایجاد می‌کند و مانع حضور و نظارت دائم مدیران در محل مسئولیت خود می‌شوند. اکبری با اشاره به اینکه بسیاری از مدیریت‌ها نیاز به خاطر حضور دائم مدیر مربوطه دارد، گفت: همه مدیران کشور و در همه سلسله‌مراتب اجرایی باید حضور همیشگی در حوزه مدیریت خود داشته باشند. وی تصریح کرد: دولت اگر می‌خواهد به واقع، پدیده مدیران پروازی را در کشور از میان بردارد باید به جِد، مسئولیت نظارت بر اقامت دائم مدیران و خانواده‌هایشان را در مناطق مربوطه برعهده بگیرد. عضو فراکسیون امید مجلس با تصریح بر اینکه مدیریت پروازی و غیرمقیم در چند سال‌ اخیر در کشور گسترش یافته و به نوعی جا افتاده است، گفت: تا زمانی که استانداران،‌ فرمانداران و دیگر مدیران مقیم محل خدمت خود نباشند، توسعه کشور از روندی متوازن برخوردار نخواهند شد. در حالی که در موضوعات مختلف بحران های ناشی از سوء مدیریت کشور را فرا گرفته است؛ معضل مدیران پروازی را هم باید در کنار آن تحمل کرد. اما به واقع تا به کی سازمان ها و از آن مهمتر مردم باید از این نحوه ی مدیریت متضرر شوند؟ باید منتظر ماند و دید که صحبت های روحانی در جلسه ی هیئت دولت، تا چه حد به اجرا نزدیک خواهد شد و آیا خروجی این جلسه هم مانند جلسات و صحبت های پیشین است یا خیر!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0