منو

منافع برخی از سیاستگذاران در گرو واردات کالا است

اقتصاددان برجسته کشور گفت: وضعیت فعلی تولید کشور علاوه بر تضاد با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی منجر به آسیب جدی به بخش تولید و ایجاد آیند‌ه‌ای مبهم در این بخش می‌شود. حسین راغفر، عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا، در گفت‌وگو با پایگاه خبری نسیم خنداب، با اشاره به واردات قابل توجه کالا از کشور چین گفت: واردات کالاهای چینی در این دولت نسبت به دوره‌های قبل نزدیک به ۷۱ درصد افزایش یافته و این واردات بی‌رویه ضربه جدی به پیکره تولید کشور ما وارد کرده است.

جای خالی دولت در نزاع بین تولیدکننده داخلی و خارجی

راغفر اظهار کرد: تولیدکنندگان داخلی تا زمانی که برای دریافت وام مجبور به پراخت بهره ۲۵ درصدی هستند، توان رقابت با تولیدکنندگان خارجی که مورد حمایت گسترده دولت‌ها هستند را ندارند.

وی افزود: متاسفانه در داخل کشور ما هیچ نوع نگاهی بین سیاستگذاران برای حمایت از تولید کنندگان داخلی وجود ندارد.

واردات بی‌رویه کالا و تبدیل صنعت تولید به مونتاژ

این کارشناس اقتصادی با اشاره به صنعت تولید بیان کرد: واردات گسترده کالا از خارج یکی از عوامل عقب‌گرد صنعت تولید و تبدیل آن به صنعت مونتاژ است، چرا که در کشور ما کالایی که به طور کامل توسط تولید‌کننده داخلی تولید شود وجود ندارد.

قطعه‌سازان به جای تولید، واردات کننده می‌شوند

این تحلیلگر اقتصادی در ادامه گفت: به عنوان نمونه در صنعت خودروسازی، بیشتر قطعات مورد نیاز خودرو به دلیل مقرون به صرفه نبودن و عدم حمایت دولت از خارج وارد کشور می‌شود که یکی از عوامل اصلی تبدیل صنعت خودروسازی به صنعت مونتاژ است.

آینده‌ مبهم بخش تولید کشور/واردات بی‌رویه کالا در تضاد آشکار با اقتصاد مقاومتی

راغفر تصریح کرد: وضعیت فعلی تولید کشور علاوه بر تضاد با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی منجر به آسیب جدی به بخش تولید و ایجاد آیند‌ه‌ای مبهم در این بخش می‌شود.

منافع برخی از سیاستگذاران در گرو واردات کالا

وی در ادامه افزود: بسیاری از سیاست‌گذاران داخلی به علت کسب سود از واردات و حفظ منافع صاحبان تجاری و مالی حاضر به حمایت از تولیدکنندگان داخلی نیستند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به راهکار اصلی برای مقابله با واردات بی‌رویه کالا خاطرنشان کرد: تغییر نگرش و تغییر افرادی که به جای حفظ منافع عمومی به فکر حفظ منافع صاحبان سرمایه تجاری و مالی هستند راهکار اصلی برای نجات صنعت تولید در کشور ما است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0