منو

با تبرئه حرام‌خواران بیت‌المال، پایه‌های اعتماد به نظام را سست نکنید

جلسه ماهانه دیده بان روز گذشته در محل این موسسه با حضور جمعی از کارشناسان  حوزه اجتماعی برگزار شد.

در ابتدای جلسه محسن جلواتی عضو هیات مدیره دیده بان طبق جلسات پیشین به بیان عملکرد ماه گذشته دیده بان پرداخت و به برخی از اقدامات صورت گرفته توسط این موسسه اشاره نمود.

جلواتی گفت:دکتر توکلی طی نامه ای به ریاست جمهوری با موضوع تضاد منافع به ضم این پدیده پرداخت و مسئولین را از ارتکاب آن برحذر داشت.

جلواتی در ادامه از آماده شدن این موضوع (تضاد منافع) به صورت لایحه جهت ارائه به مجلس  توسط وزارت دادگستری خبرداد و گفت: قرار بر این شد تا دیده بان با پیگیری این مساله و بررسی محتوایی آن اقدام به تکمیل آن نماید.

جلواتی از دیگر اقدامات اخیر دیده بان را شکایت این موسسه از ثامن الحجج نام برد و اعلام نمود:طبق اخبار روزهای گذشته این پرونده به دادستانی ارجاع شد.

در ادامه احمد توکلی رئیس هیات مدیره دیده بان در سخنرانی مختصری از چگونگی تشکیل و دعوت از همکارران فعلی دیده بان پرداخت .

توکلی در ادامه سخنانش پذیرش اعلام جرم دیده بان توسط قوه قضائیه را امیدوار کننده خواند .

ثنایی پژوهشگر حوزه شفافیت، سخنران اصلی این جلسه بود که به بیان تجارب کشورهای مختلف در حوزه شوراها و جلسات کمیسیونی شهرداریها پرداخت.

تنایی گفت : اگر اسامی نهادهای موجود در کشور را فهرست کنیم به این نتیجه می رسیم که حدود ۸۰ درصد جلسات مشورتی در قالب شورایی یا کمیسیونی برگزار می گردد و اگر عملکرد این نهادها شفاف شود بخش عظیمی از مسائل کشور شفاف و مرتفع خواهد شد.

وی در ادامه به بیان و چگونگی شفاف سازی اینگونه نهادها در دیگر کشورها پرداخت و اولین و مهمترین آن را شفاف سازی شوراها نام برد . وی گفت در این کشورها با در اختیار گذاشتن جلسات شوراها به صورت زنده و آرشیو ، مردم را در جریان ریز اتفاقات صورت گرفته در این جلسات قرار می دهند.

ثنایی به محورهای دیگر شفاف سازی شوراها نیز اشاره نمود و زیربنایی ترین آنها را تعارض منافع خواند. (برای دریافت مشروح گزارش شفافیت شوراها اینجاکلیک کنید.)

در انتهای جلسه از آقای امید قالیباف مجری برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما به عنوان تلاشگر شفافیت شهریورماه قدردانی شد و لوح تقدیری از طرف دیده بان به ایشان اهدا شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0