منو

حال تولیدکنندگان نوشت افزار خوب نیست

ورود نوشت افزارهای بی کیفیت خارجی باعث شده است، قدرت رقابت از تولیدکنندگان داخلی سلب شود و تولید هم کاهش یابد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ این روز‌ها دیگر خبری از تراش‌های شمشیر نشان و مدادهای سوسمار نشان، خودکارهای قدیمی چند رنگ و دفتر مشق‌های دارای طرح ان معلم گرافیکی پای تخته نیست و جای خود را به دفترهای رنگی و برندهای مختلف و صد‌ها کالای مشابه داده است. وقتی سری به بازار و راسته لوازم تحریر فروشی‌ها می‌زنیم با انبوه نوشت افزارهای متنوع و وارداتی مواجه می‌شویم، کالاهایی ارزان و بی کیفیتی که با طرحهایی رنگارنگ بازار داخلی کشورمان را تصاحب کرده است.
با وجود اینکه تولیدکنندگان داخلی چند سالی است تلاش می‌کنند با ارائه طرح‌های متنوع نظر خانواده‌ها و دانش آموزان را به خود جلب کنند، بازهم چراغ سبز دولت به واردات گسترده نوشت افزار خارجی اجازه خودنمایی را به آن‌ها نمی‌دهد و باعث تعطیلی بسیاری از تولیدی‌های داخلی شده است. مغازه داران یکی از دلایل افزایش نوشت افزارهای خارجی را قاچاق بی رویه می‌دانند که به دلیل قیمت پایین، تقاضا را جذب کردند.
فروشندگان نوشت افزار، قاچاق را از دلایل کاهش تولیدات داخلی می‌دانند و می‌گویند دروازه کشور برای ورود کالاهای چینی و هندی باز است و قدرت رقابت را از تولیدکنندگان داخلی گرفته است. امسال حدود ۲۰ میلیون دانش آموز و دانشجو به کسب دانش مشغول خواهند شد. اگر هر کدام حداقل ۲۰ هزار تومان لوازم تحریر خارجی خریداری کنند، ۴۰۰ میلیارد تومان به اشتغال کارگر خارجی و رونق کارخانه هایشان از ایران حواله می‌شود.
اگر به جای آن نوشت افزار ایرانی خریداری کنیم علاوه بر اینکه هزاران جوان تحصیلکرده ایرانی مشغول به کار خواهند شد، در هر سال تحصیلی گردش مالی قابل توجهی در حوزه نوشت افزار رخ می‌دهد. اقاب بیات از تولیدکنندگان نوشت افزار داخلی از حال تولید می‌گوید که چندان خوش نیست و نیازمند درمان جدی است.
وی ادامه می‌دهد در این کارخانه هزار نفر می‌توانند اشتغال داشته باشند، اما به دلیل قاچاق بی رویه نوبت کاری را کم کردیم و کارگران کمتری مشغول شوند. وی تصریح می‌کند: البته کالاهای ایرانی کیفیت خوب و مطلوبی دارند که می‌توانند با مشابه داخلی رقابت کنند و باید فضای رقابتی ایجاد شود.
بیات می‌گوید: بسیاری از برندهای خارجی تولیدات خود را به ما سفارش می‌دهند پس کیفیت تولید در کشور همتای کشورهای دیگر است. وی تاکید می‌کند: نگاه مردم باید به کالای ایرانی تغییر کند، زیرا مردم فقط به برندی که روی نوشت افزار‌ها خورده است توجه می‌کنند، اگر خارجی باشد خریداری می‌کنند و چه بسا مشابه این کالا در کشور تولید می‌شود و کیفیت داخلی حتی ۱۰ برابر مشابه خارجی است.
بیات تاکید می‌کند: اگر مردم با خرید کالای ایرانی از تولیدکنندگان حمایت کنند کیفیت کالا‌ها هر روز بیشتر می‌شود و هزاران جوان تحصیلکرده ایرانی مشغول به کار خواهند شد. وی می‌افزاید: باید از تعطیلی واحدهای تولیدی کشور که در معرض هجوم اجناس قاچاق و بی کیفیت است، جلوگیری می‌شود.
حسین برخدا تولید کننده نوشت افزار هم معتقد است محصولات زیادی از چین به صورت غیر مجاز وارد می‌شود یا اینکه به صورت واقعی قیمت پایه را اعلام نمی‌کنند و با حقوق و عوارضی گمرکی کم وارد کشور می‌شود.
فضای آشفته واردات و قاچاق نه تن‌ها به خروج ارز منجر می‌شود و کارگر ایرانی را بیکار می‌کند، متاسفانه با این تصاویر و نقش‌ها و قهرمانان خیالی که هیچ نظارتی بر ان‌ها نیست، فرهنگ دانش اموز ایرانی را هم با خود می‌برد و فرهنگ غربی را به ارامی وارد خانواده‌ها می‌کند. حسینی مدیرعامل مجمع نوشت افزار هم با اینکه باید از تولید کننده‌ها حمایت کنیم، می‌گوید: کالاهای ایرانی با برند خارجی فروش می‌رود، مردم هنوز به دنبال کالاهای خارجی هستند که از نظر فرهنگی متناسب فرهنگ ما نیست. اما یکی از رویکردهای اقتصاد مقاومتی حمایت از تولیدات داخلی است که دولت می‌تواند علاوه بر منع واردات بی رویه، زمینه افزایش تولید را فراهم کند.
بری انکه سفره کارگر ایرانی بی نان نشود، ارز کشور بابت دفتر و خودکار خارج نشود، خودمان تولید کنیم و حتی بازارهای منطقه را هم به دست بگیریم؛ باید با افتخار محصول ایرانی با کیفیت را بخریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0