منو

ضرورت تعیین تکلیف و زیان وزارت نفت از بدهی زنجانی

وکیل وزارت نفت گفت: وزارت نفت در پرونده بدهی های زنجانی متحمل زیان و ضرر شده و هنوز در این زمینه تعین تکلیف نشده است. غلامحسین صادقی قهاره در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما افزود: بابک زنجانی تاکنون بخشی از بدهی های نفتی یعنی حدود ۲ هزار میلیارد تومان را پرداخت کرده و این در حالی است که با احتساب ضرر و زیان؛ این متهم باید حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان به وزارت نفت پرداخت کند. وی گفت: وزارت نفت درخواستی را به قاضی صلواتی؛ قاضی ۲۶ جلسه رسیدگی به پرونده زنجانی و شرکایش در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب؛ ارجاع کرده اما هنوز برای ضرر و زیان وزارت نفت در این پرونده تعین تکلیف نشده است. صادقی قهاره تاکید کرد: بابک زنجانی بارها اعلام کرد که بدهی نفت را می دهد ولی تا این لحظه با وجود وعده های مختلف این متهم؛ پول بیت المال پرداخت نشده است. دادگاه های رسیدگی به پرونده نفتی سال ۹۴ در ۲۵ جلسه علنی و ۱ جلسه غیر علنی با حضور بابک زنجانی متهم ردیف اول، مهدی شمس و حمید فلاح هروی متهمان ردیف دوم و سوم پرونده به ریاست قاضی صلواتی و در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برگزار شد. بابک زنجانی با حکم دادگاه انقلاب، مفسد فی الارض شناخته و به اعدام، رد مال و جزای نقدی معادل یک چهارم مبلغ رد مال محکوم شد که با ارسال لایحه اعتراضی وکیل مدافع بابک زنجانی به حکم دادگاه، پرونده این متهم برای فرجام خواهی به دیوان عالی کشور ارسال شد.
بابک زنجانی از حدود ۸ هزار میلیارد تومان بدهی خود به وزارت نفت، دو هزارمیلیارد تومان را از محل واگذاری اموال و شرکت‌هایش، تسویه کرد البته وزارت نفت مدعی است بدهی زنجانی با احتساب ضرر و زیان به حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان می‌رسد.
اوایل آذر ۹۵ حکم اعدام بابک زنجانی در دیوان عالی کشور تایید شد و البته این حکم برای مهدی شمس و حمید فلاح هروی دو متهم دیگر این پرونده نقض و به شعبه هم عرض ارجاع شد.
اواخر سال ۹۵ نیز یکی دیگر از متهمان این پرونده فردی به نام (ع.ز.م) که گفته می‌شود نقشی کلیدی در ماجرای فروش نفت داشت دستگیر و به کشور بازگردانده شد.
دادگاه های رسیدگی به اتهامات شرکای بابک زنجانی یعنی مهدی شمس و حمید فلاح هروی متهمان ردیف دوم و سوم پرونده نفتی از ۱۷ تیر امسال آغاز شد و در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی مقیسه ادامه دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0