منو

آماری از گردش مالی صنعت هوایی در ایران نداریم!

قائم مقام رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اطلاع داد که این سازمان طبق تصمیم وزارت راه وشهرسازی از ابتدای امسال از لحاظ وابستگی مالی به صورت خودگردان اداره می‌شود و افزود که از ابتدای سالجاری سازمان هواپیمایی کشوری هیچ پولی بابت هزینه کرد و پرداخت حقوق کارکنان از دولت دریافت نمی‌کند.
“آرش خدایی” در گفتگو با نسیم آنلاین توضیح داد که بر این اساس، سازمان هواپیمایی کشوری از محل صدور اجاره نامه و فعالیت‌های نظارتی و فروش بلیت هواپیما کسب درآمد کرده و گفت که مادامی که زلف منافع سازمان هواپیمایی کشوری به زلف منافع صنعت هواپیمایی گره نخورد، راه سازمان هواپیمایی و صنعت حمل ونقل هوایی یکی نخواهد شد.
وی با انتقاد از اخد بودجه ۲۰ میلیارد تومانی از دولت برای اداره کردن سازمان هواپیمایی کشوری در سالهای قبل، افزود که اخذ بودجه از دولت آفت‌هایی را ایجاد می‌کرد که یکی از آنها تفاوت نداشتن فعالیت بیشتر و یا کمتر بوده و هرچه فعالیت کمتر می‌شد در واقع استرس سازمان هواپیمایی هم کاهش می یافت.
این مقام مسئول درسازمان هواپیمایی کشوری به صورت مشخص به اخذ درآمد از محل فروش بلیت برای سازمان گفت که از این پس، از محل فروش بلیت به ازای هر مسافر داخلی یک هزار تومان کسب درآمد خواهد شد و ادامه داد که درآمد سازمان هواپیمایی از محل فروش بلیت در پروازهای بین المللی به ازای هر مسافر ۴ یورو خواهد بود.
به گفته وی، درآمد اخذ شده به خزانه دولت واریز خواهد شد و با توجه به مشخص بودن بودجه سازمان هواپیمایی کشوری، به اندازه مخارج از محل درآمد مذکور پرداخت و مابقی درآمد هم به دولت ارایه می شود. خدایی در عین حال یادآور شد که با اعمال این شیوه از ابتدای امسال، تغییری درمیزان حقوق و مزایای کارکنان این سازمان صورت نمی پذیرد چرا که حقوق کارکنان سازمان طبق قانون مدیریت خدمات کشوری پرداخت می شود.
قائم مقام رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، خبر داد که در سال ۹۵ دستکم ۳۳ میلیون مسافر در بافت هوایی ایران جابجا شده اند که این میزان جابجایی مسافر در شبکه حمل و نقل هوایی از رشدی ۱۰ درصدی برخوردار بوده است.
وی تاکید کرد که در سال گذشته ۲۲ میلیون مسافر داخلی در شبکه حمل و نقل هوایی کشور جابجا شده اند و افزود که علاوه بر اینها ، ۱۱ میلیون مسافر بین المللی هم در سال ۹۵ جابجا شده که سهم ایرلاین های داخلی در جابجایی مسافران بین المللی شش میلیون و سهم ایرلاین های خارجی در جابجایی مسافران بین المللی هم پنج میلیون نفر بوده است. به گفته وی، با استناد به این آمار، سهم شبکه حمل نقل هوایی ایران از جابجایی کل مسافران جهان، نزدیک به یک درصد (۹ دهم درصد) بوده است.
خدایی، تاکید کرد که سازمان هواپیمایی کشوری از میزان درآمد و گردش مالی صنعت حمل و نقل هوایی کشور آماری ندارد؛ اما در عین حال افزود که تا قبل ازآزاد سازی نرخ بلیت هواپیما از دوسال قبل، استخراج آمار گردش مالی و درآمد های ایرلاین ها راحت تر بود.
این مقام مسئول در سازمان هواپیمایی کشوری، افزود که همواره در جابجایی مسافران بین المللی باید توازن برقرار شود چرا که نباید سهم ایرلاین های داخلی در جابجایی مسافران بین المللی از ایرلاین های خارجی کمتر شود.
وی،گفت که در سال ۲۰۱۶ میلادی، سرجمع سه میلیارد و ۶۶۰ میلیون مسافر در شبکه حمل و نقل هوایی جهان جابجا شده اند. قائم مقام رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به خودگردان شدن سازمان از لحاظ درآمدی از ابتدای سالجاری، به ابلاغ آیین نامه ممنوعیت فعالیت همزمان کارکنان سازمان متبوع دردیگر شرکت های هواپیمایی از ابتدای امسال اشاره و تصریح کرد که در حال حاضر سند تداخل منافع کارکنان سازمان تدوین و ابلاغ شده و کارکنان باید طبق آن، هرگونه تداخل منافع خود را به کارگروه اداری سازمان اعلام دارند.
به گفته وی، هرگونه فعالیت همزمان کارکنان در سازمان هواپیمایی و شرکتهای هواپیمایی حتی به صورت مشاوره هم ممنوع بوده و چنانچه کارکنان سازمان هواپیمایی به عنوان کارکنان نهاد ناظر در شرکتهای هواپیمایی دیگر فعالیتی داشته باشند، مصداق تخلف اداری بوده و در مغایرت با آیین نامه منع تصدی بیش از یک شغل محسوب می شود.

استقبال از حضور ایرلاین ها در بازار سرمایه
قائم مقام رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت که این سازمان از عرضه سهام و حضور ایرلاین ها در بازار بورس حمایت می کند چرا که در صورت حضور آنها در بازار سرمایه، این شیوه، مدلی خوب برای تامین منابع مالی آنها بوده و ضمن پاسخگوتر شدن آنها در قبال مشتریان، شفافیت بیشتر را درپی خواهد داشت.
وی خبر داد که در حال حاضر یکسری از شرکت های هواپیمایی صورت های مالی خود را به سازمان هواپیمایی کشوری ارایه می کنند اما از اینکه همه شرکت های هواپیمایی صورت های مالی خود را در پایان هرسال به این سازمان ارایه می کنند یا خیر ابراز بی اطلاعی کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *