منو

سایه سیاه واردات روی رنگارنگ های پرفروش

مینا ایزدی / اصفهان زیبا

خودکار یکی از کالاهای پرمصرف در کشور است و خودکارهای ایرانی نیز درزمینه کیفیت و مرغوبیت چیزی از خودکارهای خارجی کم ندارند. در این بازار پرفروش و پرمخاطب فقط جای خالی طراحی و تنوع احساس می شود. زمانی که نیازمندی مشتریان به کالایی افزایش پیدا می کند خلاقیت در تولید عاملی مهم در هدایت خریداران به سمت بازار موردنظر به شمار می رود. با طرح های متنوع و جذاب خودکار داخلی می توان علایق و خواسته مشتریان را جهت داد و تقاضای مشتریان برای خرید خودکارهای وارداتی را به نفع بازار داخلی تغییر داد. ضعف در طراحی و تنوع خودکار نکته ای است که فعالان صنعت نوشت افزار استان نیز روی آن مهر تایید می زنند و از هزینه های بالای طراحی های جدید به عنوان اصلی ترین دلیل کم کاری تولیدکنندگان خودکار داخلی در این زمینه یاد می کنند.
میزان مصرف خودکار در کشور براساس اظهار نظر فعالین این صنعت ۵۰۰ میلیون عدد برآورد شده است. برای تامین نیاز مصرف کنندگان فقط ۲۰ درصد خودکار یعنی ۱۰۰ میلیون عدد در داخل تولید و ۸۰ درصد از مسیر واردات تامین می شود؛ چنین بازار پرمصرفی با سرمایه گذاری و برنامه ریزی بیشتر برای تولیدات جدیدتر خودکار می تواند در اختیار تولیدکنندگان ایرانی قرار بگیرد؛ کالایی که مورد توجه عموم مردم قرار گرفته اما بازاری پرسود را در اختیار تولیدکنندگان خودکار در سایر کشورها قرار داده است. صنعت لوازم التحریر فرصت بی نظیری برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی است . فرصتی که با نگاهی عمیق تر به آمار و اعداد خودکارهای وارداتی و ظرفیت خالی کارخانه های تولید خودکار در کشور می توان برای کارآفرینی و اشتغالزایی در این زمینه نیز برنامه ریزی کرد. زمانی که صحبت از واردات کالا می شود چین نخستین گزینه ای است که به ذهن می رسد. چین بیش از نیمی از نیازهای مصرفی جهان را تامین می کند و خودکار، این کالای پرطرفدار هم از نگاه چینی ها دور نمانده است. بیشتر خودکارهای وارداتی ایران از چین تامین می شود و تولیدکنندگان داخلی نیز برای تامین مواد اولیه مورد نیاز خود روی این کشور حساب باز کرده اند.

فرهنگ سازی برای خرید لوازم التحریر داخلی
فرهنگ سازی برای خرید خودکارهای داخلی به منظور افزایش فروش نسخه ای است که به عنوان اصلی ترین راهکار برای رفع مشکل ضعف طراحی و تنوع تولید خودکار در ایران عنوان می شود زیرا با افزایش فروش هزینه طراحی نیز در کارخانه های تولید خودکار جبران می شود. رئیس اتحادیه کتاب و لوازم التحریرفروشان اصفهان بر ضرورت فرهنگ سازی رسانه ها و آموزش و پرورش به منظور ترغیب مردم و دانش آموزان برای خرید خودکار داخلی تاکید می کند. اکبر چیت ساز به اصفهان زیبا می گوید: خودکار تولید داخل از کیفیت مناسبی برخوردار است؛ مشکل بیشتر به نبود فرهنگ سازی برای خرید وسایل التحریر از جمله خودکار ایرانی برمی گردد زیرا عده ای فقط به دلیل چشم و هم چشمی به خرید مارک خارجی روی می آورند این در حالی است که با آگاهی بیشتر نسبت به کیفیت خودکارهای داخلی می توان تقاضا را افزایش داد تا فروش کارخانه های تولید خودکار رونق پیدا کند. چیت ساز اظهار می کند: اگر آموزش و پرورش این مهم را به اطلاع دانش آموزان برساند و آنها را ترغیب کنند که با خرید خودکار داخلی هم اقتصاد رشد می کند و هم خانواده کارگران نیز از خرید آنها نفع می برند فروش تولیدکنندگان افزایش پیدا می کند؛ حرف اولیای مدارس برای دانش اموزان حجت است بنابراین فرهنگ سازی راهکار مناسبی برای رفع مشکلات تولیدکنندگان لوازم التحریر است.

افزایش تقاضای داخلی برای رونق تولید خودکار
رئیس اتحادیه کتاب و لوازم التحریرفروشان ادامه می دهد: در صورت تحقق این امر یعنی افزایش مصرف و ایجاد تقاضا برای خرید خودکارهای داخلی به دنبال آن مشکل طراحی و تنوع در تولید خودکار نیز حل و فصل می شود زیرا ضعف تولیدکنندگان در این زمینه به هزینه های بالای طراحی ارتباط پیدا می کند ؛ اگر فروش افزایش پیدا کند هزینه های ناشی از ایجاد تنوع در خودکار نیز جبران می شود و تولیدکنندگان می توانند با ایجاد طرح های جدید تر ، انواع و اقسام مختلف و تولید خودکارهای جذاب تر سود بیشتری کسب کنند. چیت ساز تاکید می کند: توصیه مقام معظم رهبری این است که هر ایرانی وطن پرست و مسلمان باید اجناس ایرانی خریداری کند، با وجود توصیه های رهبری باید بیش از پیش به رونق تولید داخلی بها داد زیرا با تحقق این امر اقتصاد کشور توسعه پیدا می کند و تولیدکنندگان نیز برای رونق تولیدات خود برنامه ریزی می کنند.

کیفیت مناسب خودکارتولید داخل
به گفته رئیس اتحادیه کتاب و لوازم التحریرفروشان ، خودکارهای ایرانی قیمت پایین تری نسبت به وارداتی ها دارند و درمقابل کیفیت این خودکارها در مقایسه با محصولات وارداتی نیز مرغوب تراست. چیت ساز بر ضرورت جلوگیری از واردات خودکار به کشور تاکید کرده و می گوید: واردات خودکار بیشتر از فرانسه، آلمان و چین انجام می شود اما در این میان چین بزرگترین وارد کننده خودکار به کشور است و از دولت انتظار می رود برای جلوگیری از واردات خودکار تدابیر مناسبی در نظر بگیرد. به اذعان رئیس اتحادیه کتاب و لوازم التحریر فروشان ، تولیدکنندگان در اصفهان برای تولید لوازم التحریر بیشتر تولیدکننده دفتر هستند و استان های یزد، تهران و باختران تولیدکننده خودکار هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0