منو

مقامات رشوه گیر از توتال را محاکمه کنید

جمعی از هموطنان با امضاء درخواستی در سامانه همخواهی از دادستان کل کشور خواستند تا مقامات ایرانی را که از شرکت توتال رشوه گرفته بودند، شناسایی و محاکمه کند.
به گزارش دیده بان شفافیت و عدالت، در این مطالبه آمده است:
“بر اساس گزارش رسمی وزارت دادگستری آمریکا، شرکت نفتی توتال فرانسه در سال ۲۰۱۳ حاضر شده ۲۴۵ میلیون دلار به دولت آمریکا جریمه بپردازد تا بخاطر پرداخت۶۰میلیون دلار رشوه به مقامات ایرانی، طی سالهای ۱۹۹۵تا ۲۰۰۴ (۷۴تا۸۳) محاکمه نشود. شرکت توتال با پرداخت این رقم موافقت کرده تا بتواند در بورس نیویورک حضور داشته باشد و به عنوان “پرداخت کننده رشوه” مشهور نشود. دادگستری آمریکا عملکرد همه شرکتهای حاضر در بورس نیویورک را تحت مقررات ضدرشوه خواری رصد می کند.
با توجه به اینکه اغلب مقامات فعلی وزارت نفت در سالهای یادشده در گزارش وزارت دادگستری آمریکا در صنعت نفت ایران مسئولیت داشته اند و می توانند از فسادهای یادشده سرنخ و اطلاعات در اختیار قرار دهند، از دادستان کل کشور تقاضا می کنیم علیه این فساد تحقیق کرده و به عنوان مدعی العموم رشوه گیران را محاکمه کنند.”
همخواهی، به عنوان بستر مطالبه گری عمومی، به شهروندان ایرانی امکان می دهد مطالبه خود از مسئولان (اشخاص حقیقی یا حقوقی) را در فضای مجازی طرح و در محیط تلگرام برای آن امضا جمع آوری کنند. سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت، هرهفته مطالبه دارای بیشترین امضا را رسما پیگیری و نتیجه را به عموم گزارش می کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *