منو

سود توتال از فاز ۱۱ پارس جنوبی ۱۲ میلیارد دلار است

وزیر نفت گفت: بازگشت سرمایه گذاری و سود فعالیت شرکت توتال از فاز ۱۱ پارس جنوبی صرفا، حداکثر از ۵۰ درصد تولید میدان خواهد بود.
بیژن نامدار زنگنه در حاشیه جلسه هیات دولت به خبرنگاران گفت: کل درآمد ایران در طول ۲۰ سال فعالیت فاز ۱۱ پارس جنوبی ۸۴ میلیارد دلار خواهد شد، ولی آن چیزی که در کل به توتال و شرکتهای دیگر این کنسرسیوم می‌رسد، طبق مصوبه شورای اقتصاد ۱۲ میلیارد دلار خواهد بود یعنی کمتر از ۱۵ درصد درآمد حاصل از کل عمر میدان می‌شود.
وی تصریح کرد: در کنسرسیوم فعال در فاز ۱۱ در پارس جنوبی توتال ۱. ۵۰ درصد، شرکت نفت چین ۳۰ درصد و شرکت پترو پارس ۹. ۱۹ درصد سهم دارند که سرمایه گذاری نیز به همین نسبت نیز انجام خواهد شد.
زنگنه گفت: ارزش خالص آن چیزی که سرمایه گذاری می‌شود ۵ میلیارد دلار خواهد بود، اما این سرمایه گذاری تا حدود ۶ میلیارد دلار خواهد رسید چرا که یک میلیارد دلار هم صرف مالیات و عوارض خواهد شد که به دستگاه‌های دولتی پرداخت می‌شود.
وی افزود: بعضی‌ها گفتند که سود این کنسرسیوم ۵۰ درصد است و بعضی دیگر تا ۷۵ درصد اعلام کردند که این حرف غلطی است و سود این کنسرسیوم ۵۰ درصد از محل ۵۰ درصد درآمد میدان خواهد بود.
وزیر نفت اضافه کرد: در قراردادهای بیع متقابل هم سود دو برابری سرمایه گذاری دیده شده و این کاری است که عملا در سرمایه گذاری خارجی مطابق با نرم حقوقی است.
زنگنه تاکید کرد: در شرایطی که دشمنان در آن سوی اقیانوس و در منطقه می‌خواستند به بهانه تحریم‌ها هر گونه سرمایه گذاری در ایران منتفی شود، اقدام بزرگی صورت گرفت و دو شرکت بزرگ یا میجر کمپانی که در سطح جهان مطرح هستند در ایران حضور یافتند که ان شاالله این اقدم در سایر حوزه‌ها نیز کارگشا باشد.
وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال فعالیت توتال در حوزه پتروشیمی نیز گفت: این بحث وجود دارد و قرار است توتال سرمایه گذاری سنگینی در بخش زنجیره پتروشیمی شامل تولید اتیلن و صنایع پایین دستی انجام دهد.
وزیر نفت ادامه داد: مذاکره در این زمینه ادامه دارد تا یادداشت تفاهم در این زمینه آماده شود و ما تا بحث‌ها نهایی نشده است، خیلی درصدد اعلام جزئیات آن نیستیم.
زنگنه درباره مذاکره با سایر کشورهای بزرگ نفتی افزود: اولویت ما میدان‌های مشترک مثل آزادگان، یادآوران، یاران، لایه نفتی پارس جنوبی و میدان‌های ایلام است که در این زمینه با شرکت‌های مختلفی در حال مذاکره هستیم.
وی گفت: در میدان آزادگان حتی در مرحله مناقصه هستیم و از شرکت هایی که تایید صلاحیت شده اند در حوزه راهبری و همکار دعوت شده اند تا اطلاعات خود را ارائه دهند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0