منو

چراغ سبز مسئولان و دست اندازی غیر قانونی به حریم آب شرب کازرون + سند

a3 a2 a1

این روزها، دست اندازی به حریم قانونی منابع آب شرب شهر کازرون با نزدیک به صد هزار جمعیت، به یکی از مهم ترین دغدغه های اهالی این شهر تبدیل شده است و مردم شهر کازرون تلاش می کنند با اعتراضات میدانی خود، راهی برای جلوگیری از این تهدید زیست محیطی بیابند؛ تهدیدی که هرچند با چراغ سبز مسئولان لحظه به لحظه جدی تر می شود، بر پایه بررسی ها، از غیر قانونی بودن این اقدام حکایت دارد.
به گزارش «تابناک»، در روزهای گذشته، جمع بسیاری از دوستداران محیط زیست در شهر کازرون از توابع استان فارس، با اجتماع در مقابل نهادهای دولتی این شهرستان از جمله فرمانداری تلاش کردند تا اعتراض خود را به روند ساخت و ساز غیر قانونی در حریم قانونی منابع آب شرب این شهر اعلام کنند؛ اعتراضی که هرچند از یک سال پیش، شکل گرفته، تا کنون نتایج توفیق آمیزی نداشته است.
سال هاست، آب شرب شهر کازرون از طریق هجده حلقه چاهی که در دامنه کوه های شمالی شهر حفر شده است، تأمین می شود و این منابع آب دارای حریمی ۳۰۰ متری برای حفظ امنیت و سلامت آب شرب است؛ حریمی که تا همین یک سال پیش رعایت شد، ولی در این سال ها حرف و حدیث هایی از دست اندازی به آن مطرح شده است.
دو سال پیش فردی زمینی به مساحت ۲۷ هزار متر مربع در حریم ۲۵ ساله منابع آب شرب ـ که کاربری آن در اسناد موجود فضای سبز و پارکینگ بود، خرید و از همین زمان به بعد، تلاش های خود را برای تغییر کاربری این زمین از فضای سبز به کاربری مسکونی آغاز کرد.
کارشناسان محلی شهر کازرون عقیده دارند، فرایند تغییر کاربری این ۲۷ هزار متر اراضی طی پروسه ای مغایر با قوانین و بدون استعلام از کمیته تعیین حریم منابع آب شرب استان و کمیسیون ماده ۵ استانداری و با موافقت حداکثری مسئولان محلی و استانی انجام شدi و در حال اعتراض مردم شهر کازرون به دست اندازی هایی است که بر اساس مجوزهای جدید به حریم آب شرب شهر وارد شده است.
در سال گذشته، مسئولان محلی با اعلام موافقت خود مبنی بر کاهش حریم قانونی منابع آب از ۳۰۰ متر به ۱۵۰ شرایط را آزاد شدن این اراضی از ممنوعیت های قانونی و تغییر کاربری آماده می کنند و در ادامه با صدور مجوز کاربری مسکونی، اجازه کامل خود را برای این دست اندازی می دهند.
مروری بر اسناد بالا به خوبی فرایند تغییر کاربری زمین های مشرف به حریم منابع آب شرب شهر کازرون را نشان می دهد؛ فرایندی که در چند سال اخیر، نخست زمین های بایر را به پارکینگ و فضای سبز و در ادامه به کاربری مسکونی تبدیل می کند.
اصغر فخاری عضو مؤسسه زیست محیطی شهر کازرون در مورد جزئیات بیشتر این تخلف به «تابناک»، گفت: فعالان محیط زیست پس از مصوبه کمیسیون ماده ۵ از روند ماجرا اطلاع پیدا کردند و در نهایت با رایزنی هایی مدارک این روند را یکی پس از دیگری تهیه کردند. از دستور فرماندار وقت مبنی بر انعقاد قرارداد با مالک بدون ارجاع به شورای شهر گرفته تا نامه های بدون توجه و رعایت حریم توسط دفتر فنی استانداری و دفعات متعدد مخالفت کمیته تعیین حریم با هرگونه کاهش حریم از ۳۰۰ متر که تهیه شد.
وی ادامه داد: در سفری که سال گذشته استاندار فارس به کازرون داشت، صدای اعتراض خود را به گوش ایشان رساندیم و استاندار دستور توقف روند صدور پروانه را داد؛ اما در ماه های اخیر و بنا به دلایل نامعلومی، بار دیگر فرایند صدور مجوز ساخت و ساز در حریم ممنوعه آب آشامیدنی شهر ادامه یافت و اکنون نیز عملیات ساخت و ساز با قرار دادن ماشین آلات مربوطه در منطقه آغاز شده است.
برخی ادعاهای محلی گویای این است که ارزش زمین خریداری شده در سال گذشته با کاربری فضای سبز، چیزی حدود یک میلیارد تومان بوده است، اما اکنون که روند تغییر کاربری این زمین به مسکونی نهایی شده، ارزش این زمین از ۲۰ میلیارد تومان نیز گذشته است.
حالا ابهام جدی و اصلی مردم شهر کازرون از مسئولان پیشین و کنونی شهرستان و شهر کازرون این است که چه عامل و توجیهی در پس این نقل و انتقال پرمنفعت وجود دارد؟
ابهام دیگر مردم اینکه اگر بر اساس قانون برای منابع آب شرب شهر کازرون ۳۰۰ متر حریم تعیین شده و این حریم ضامن تأمین سلامت و امنیت آب شرب شهر است، چه تضمینی وجود دارد که این کاهش حریم به آلوده شدن این منابع منجر نشود؟
نکته دیگر که مطالبه مردم معترض کازرون است، اینکه بر اساس اسناد بالادستی تغییر کاربری زمین های فضای سبز به مسکونی جز موارد اضطرار و آن هم در شرایطی که تهدید زیست محیطی وجود نداشته باشد، اشکال ندارد، ولی در این مورد به خصوص کدام یک از این نکات وجود داشت که اینچنین تغییری در کاربری آن هم بدون توجه به منابع آب شرب کازرون رخ داد؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *