منو

سر خریداران حواله پژو ۲۰۰۸ کلاه رفته است

وزیر صنعت، معدن و تجارت: هرکسی حواله پژو ۲۰۰۸خریده سرش کلاه رفته است، چون سند خودرو بنام ثبت نام کننده صادر و تحویل خواهد شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمد رضا نعمت زاده درباره قیمت گذاری پژو ۲۰۰۸ افزود: قیمت گذاری و فروش پژو ۲۰۰۸ هیچ ارتباطی به وزارت صنعت، معدن و تجارت ندارد، چون میزان تولید این خودرو در شروع کار پائین و تعداد متقاضی زیاد بود و از طرفی امکان فروش نقدی نبود لذا آگهی پیش فروش داده شد که از سال آینده با مطلوب شدن تولید مشکلی برای عرضه نخواهیم داشت.
وی درباره اعلام قیمت‌های متفاوت برای ۲۰۰۸ گفت: صحبت هایی که درخصوص قیمت این خودرو شده درست نیست، چون این خودرو مشمول قیمت گذاری دولتی نخواهد بود و قیمت آن با عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.
نعمت زاده افزود: اینکه گفته می‌شود براساس آئین نامه سازمان حمایت در پیش فروش باید ۵۰ درصد قیمت خودرو دریافت شود، چنین چیزی نداریم و این حرف‌ها را نباید زد.
وی با بیان اینکه با تجهیز قطعه سازان و توسعه تولید در آینده مشکلی برای تولید این خودرو نخواهیم داشت به قیمت گذاری شورای رقابت اشاره کرد و گفت: خودرو کالای انحصاری نیست و باتوجه به تولیدات متنوع و آزاد بودن واردات خودرو نباید صوری قیمت گذاری کنیم بلکه در شرایط عرضه و تقاضا باید قیمت تعیین شود، بنابراین شورای رقابت طبق قانون به جای قیمت گذاری باید سیاستگذاری قیمت را مشخص کند، ولی متاسفانه این شیوه از دولت قبل به جا مانده است.
وی به ترکیب تولید خودرو در کشور اشاره کرد و افزود: در آغاز دولت یازدهم ۷۰ درصد تولید خودرو کشور را پراید تشکیل می‌داد، ولی ما سال گذشته سهم پراید از تولید خودرو در کشور را به ۳۴ درصد کاهش دادیم و امسال این سهم به ۲۸ درصد کاهش می‌یابد.
نعمت زاده گفت: به تدریج تیبا و مدل‌های دیگر خودرو به بازار می‌آید و با متنوع شدن تولیدات میزان تولید پراید کاهش می‌یابد و با توجه به اینکه در آخر سال ۹۷ پراید با این شکل و هیبت نمی‌تواند استاندارد‌ها را بگذراند، در پایان سال ۹۷ عمر پراید پایان می‌یابد.

نرخ سود در پیش فروش ۳ درصد بیشتر از نظام بانکی است
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با توافق بانک مرکزی مقرر شد نرخ سود پرداختی در پیش فروش خودرو ۳ درصد بیشتر از سود سپرده گذاری در نظام بانکی باشد.
محمد رضا نعمت زاده با بیان اینکه بانک مرکزی به سود پرداختی در آگهی‌های پیش فروش خودرو اعتراض داشت، افزود: پس از مذاکره، با افزایش نرخ سود پیش فروش در شورای پول و اعتبار موافقت شد چرا که بروکراسی در نظام بانکی، دریافت کارمزد و گذاشتن وثیقه نزد بانک؛ نرخ تسهیلات را افزایش می‌دهد، ولی در پیش فروش مردم در لحظه پول را واریز می‌کنند یعنی ارزش پول در پیش فروش بالاتر از بانک است.
وی به ابلاغیه بانک مرکزی برای اعطای تسهیلات نظام بانکی برای رونق تولید اشاره کرد و گفت:: امسال برای رونق تولید ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی پیش بینی شده است که شامل نوسازی و بازسازی، اصناف و طرح‌های نیمه تمام هم می‌شود.
نعمت زاده افزود: اعطای این تسهیلات سهمیه بندی خاصی ندارد و طرح‌های دارای توجیه به بانک‌ها ارجاع و پس از بررسی تسهیلات، پرداخت می‌شود.
وی با ابراز امیدواری به پرداخت تمام ۳۰ هزار میلیارد تومان به بنگاههای صنعتی گفت: براساس مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی دو شرط برای پرداخت این تسهیلات لحاظ شدهکه دریافت کنندگان این تسهیلات لازم است هریک از دو بخش تولید و اشتغال را ۱۰ درصد افزایش دهند.
نعمت زاده افزود: نظارت انجام شده بر ۶ هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی از ۱۲ هزار بنگاه صنعتی در قالب طرح رونق تولید نشان می‌دهد، بیش از ۱۱ هزار اشتغال اضافه شده است که در ۲۴۰۰ واحد شاهد افزایش اشتغال بودیم و در ۴۲۰۰ واحد تثبیت اشتغال را داشتیم.
وی با اشاره به اولویت‌های دولت دوازدهم و شخص رئیس جمهور به ویژه در حوزه حمل و نقل ریلی گفت: سرمایه گذاری‌های بخش خصوصی داخلی و خارجی در ساخت و اجرای ازادراه، جاده‌ها، فرودگاه‌ها و بنادر شروع شده است و امیدوارم سرمایه گذاری‌ها به حمل و نقل ریلی هم برسد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *