منو

مَردُمْ و ما ادراک المَرْدُمْ!

چند شب پیش بود که احسان علیخانی در برنامه ماه عسل خبری را با حیرت و تاسف خطاب به مردم ایران اعلام کرد.خبر این بود که ۳۱۲ نفر به خاطر جرم مالی در زندان‌های ایران هستند که اینها زیر یک میلیون تومان بدهی دارند. به گزارش پایگاه تحلیلی رصد محسن دنیوی در کانال تلگرامی «هویتنا» با بیان این مطلب افزود:

این یادداشت درباره این نیست که:
چرا قانون در کشور ما نمی‌تواند چنین فاجعه‌ای را ببیند؟
بودن چنین فردی بخاطر بدهی کم در زندان چه فایده‌ای برای صاحب مال دارد؟ آیا خرج بودن او در زندان بیش از آزادی او نیست؟
چرا شرایطی فراهم نشده است که این ۳۱۲ نفر یک ماه کاری انجام دهند و بدهی‌شان را پرداخت کنند و آزاد شوند؟!
خبر اعلام شد و از مردم خواسته شد تا از طریق یک سامانه کمک کنند تا این افراد آزاد شوند.
سازمان زندانها اعلام کرده تمام کسانی که زیر ده میلیون بدهی مالی دارند آزاد شده و شب عید فطر را در منزل خود خواهند بود.فقط یک چیز می‌تواند چنین حادثه‌های بزرگی را ایجاد کند؛ قدرت مردم.

روشن است که این درخواست در بستر یک برنامه نسبتاً موفق به نام ماه عسل مطرح شد که با بیش از ده سال اجرای مداوم در ساعات پیش از افطار در ماه رمضان با قلب و جان بخشی از مردم ایران گره خورده است.
روشن است که اگر این درخواست از طرف سازمان زندان‌ها، کمیته امداد یا نهادهای دیگر مطرح شد بعید بود نتیجه چندان قابل ذکری داشته باشد.
اما ۴۸ ساعت پس از اعلام این خبر توسط احسان علیخانی مجری برنامه ماه عسل، مردم ۲/۵ میلیارد تومان برای آزادی زندانیان مالی که بدهی کمی داشتند پرداختند کردند. تا همین‌جا اتفاق عجیبی رخ داده بود و افرادی بیش از آن ۳۱۲ نفر امکان آزادی داشتند.
چند شب بعد میهمانان برنامه ماه عسل، همین تیپ زندانیان مالی بودند. یکی از این زندانیان خانمی متدین و فهمیده با مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بود که در اثر اشتباهاتی که خود نیز می‌پذیرفت، دچار جرم مالی شده بود و ۷ سال بود در زندان بسر می‌برد.
یا پیرمردی که ۱۱ سال بخاطر ۱۸ میلیون در زندان بود و هیچ کسی را نداشت که قدمی برای آزادی او بردارد و شاید باید تا پایان عمر در زندان می‌ماند.
وقتی در پایان برنامه بدون اطلاع قبلی نامه آزادی آن زندانیان به دستشان داده شد، حسی خوبی در مخاطبین ایجاد کرد که با فاصله کوتاهی مردم ایران، عدد کمک خود برای آزادی زندانیان مالی را ۱۰ میلیارد رساندند. این عدد تا ۱۶ میلیارد پیش رفته است!
ظاهرا سازمان زندانها اعلام کرده است تمام کسانی که زیر ده میلیون بدهی مالی دارند در سراسر کشور آزاد شده و شب عید فطر را در منزل خود خواهند بود.
واقعا انجام این کار بزرگ و این حرکت موثر اینقدر ساده و دست‌یافتنی بود؟ شاید احسان علیخانی آن روز که خبر اول را اعلام کرد اصلا تصور چنین اتفاقی را نداشت!
فقط یک چیز می‌تواند چنین حادثه‌های بزرگی را ایجاد کند؛ قدرت مردم.
فقط با مردم و اراده آنها می‌شود کارهای بزرگ را ساده و سریع انجام داد وگرنه هیچ راه، هیچ راه دیگری ندارد.
این یک نمونه کوچک از بروز توان مردم برای انجام کارهای بزرگ بود.
چقدر از مشکلات را می‌توان با این نیروی عظیم به راحتی حل کرد؟ مشکلاتی که سال‌هاست سازمانها و نهادها با میلیاردها تومان بودجه از حل آنها ناتوان هستند؟!
چرا ایمان نمی‌آوریم…

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *