منو

رشد قارچ گونه قلیان سراها با تسهیلات دولتی

با فرا رسیدن تابستان و تعطیلی مدارس، جوانان به سمت قلیان خانه ها می روند و در این فصل به صورت قارچ گونه این قلیان خانه ها در شهرستان خاش در حال افزایش است و یکی از ملزومات جوانان قلیان است که سلامت عمومی را نیز به خطر می اندازد.

در واقع متاسفانه سنت غلط قلیان‌کشی تا حد بسیار بالایی در جامعه ما رشد پیدا کرده به حدی که بی‌ضرر بودن آن برخلاف واقع به یک باور عمومی تبدیل شده است.

به گزارش تفتان ما، پیدایش معضلی به نام دوست های ناباب در سنین نوجوانی اتفاق می افتد و سالهای حساسی از زندگی که عواطف بر عقل تاثیر می گذارد و شاید به جرات بتوان گفت عامل اصلی شکل گیری این دوستیها غالبا جذابیتهای ظاهری است که در این حالت عیب ها و ناهنجاریهای دوستانشان به چشم نمی آید.

در زمان های قدیم در قهوه‌خانه‌ها جز رادیویی که گاه‌گدار صدایی در همهمه قلیان‌کش‌ها به گوش می‌رسید وسیله ارتباطی دیگری نداشتند و ارتباطات بیشتر کلامی و رودررو بود و هر شخصی که خبری داشت یا خبری از اینور و آنور شنیده بود به بقیه می‌گفت اما حالا وضعیت تغییر کرده و قهوه‌خانه‌ها مجهز به پرده نمایش فوتبال و اینترنت پرسرعت وایفا به صورت رایگان شده اند.

علی ای حال نوجوانانی که به هر دلیلی در روابط اجتماعی خود نتوانسته اند هم صحبتی برای خود پیدا کنند به شدت احساس تنهایی می کنند و فرد برای فرار از این موقعیت زندگی به هر کسی پناه می برد پس در این صورت می بینیم که مساله تشخیص دوست خوب یا بد دیگر برایش مهم نبوده و فقط می خواهد در تنهایی گذر کند.

* حضور در قهوه خانه ها جهت کشیدن قلیان برای افتادن در دام مواد مخدرگام اول است

کارشناس بهداشت و روان شهرستان خاش در گفت و گو با خبرنگار تفتان ما با بیان اینکه مواد مخدر به بدن آسیب می رساند و طبق روایات فقهای مختلف حرام است، اظهار کرد: دوستی و نشست و برخواست با دوستان ناباب و سکونت در خانه های مجردی از عواملی است که باید خانواده ها با هوشیاری بیشتری با این قضیه حساس رفتار کنند تا بتوانند از گرفتار شدن فرزندانشان در دام سیاه و خانمان سوز اعتیاد پیشکیری کنند.

محمدمهدی خاشی کمال آبادی با بیان اینکه حضور در قهوه خانه ها جهت کشیدن قلیان برای افتادن در دام مواد مخدرگام اول است، تصریح کرد: خانواده ها باید در سنین کودکی” نه “گفتن را به کودکان خود تعلیم دهند تا اگر فرزندانشان با پیشنهادهایی از قبیل رفتن به قهوه خانه ها و کشیدن قلیان با هر مواد دیگر مواجه شدند بتوانند به راحتی این پیشنهاد را رد کنند.

وی یکی از مشکلات امروزه جامعه را رشد روز افزون اعتیادجوانان دانست و بیان کرد: اگر خانواده ها نتوانند آموزش های اولیه پیشگیری از این بیماری را در خانواده خود به مرحله عمل برسانند پس ما نمی توانیم جامعه ای سالم برای پیشرفت جوانان در جوامع بین المللی را داشته باشیم.

این کارشناس با بیان اینکه هر روز شاهد افزایش قارچ گونه قلیان خانه ها در شهرستان خاش هستیم، اذعان کرد: مسئولان باید در این راستا بیشتر تلاش کنند و بجای دادن تسهیلات به این افراد، به ورزشکاران تسهیلات بدهند تا مکان های ورزشی افزایش یابد.

خاشی کمال آبادی اظهار کرد: فرهنگیان و معلمان عزیز ما در مدارس بدانند مسئولیت مهم و سنگینی دارند و باید تا جایی که می توانند با افزایش سطح آگاهی دانش اموزان در برابر رفتارهای پر خطری همچون اعتیاد آنها را مصون دارند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *