منو

مشکلات سپرده گذاران با برنامه بانک مرکزی رفع می‌شود

سخنگوی دولت در واکنش به تجمعات سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری کاسپین و آرمان گفت: با توجه به برنامه ریزی بانک مرکزی امیدواریم در آینده نزدیک مشکلات این سپرده گذاران حل شود.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، محمد باقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره مشکلات بانک سرمایه و سپرده گذاران موسسات اعتباری کاسپین و آرمان، تصریح کرد: رئیس بانک مرکزی در جلسه روز یکشنبه هیات وزیران در خصوص وضعیت این نوع موسسات اعتباری و بانک ها گزارشی ارائه کرد.
وی افزود: برخی موسسات در سالهای اخیر حتی بدون طی تمامی مراحل قانونی اقدام به فعالیت کردند که البته بانک مرکزی در جهت صیانت از سپرده های مردم مراقبت هایی را اعمال کرده است. نوبخت گفت: انشاء الله با برنامه بانک مرکزی بتوانیم مشکلات این هموطنان را برطرف کنیم.

دولت سیاست مهار تورم را دنبال می کند
سخنگوی دولت گفت: تورم اعلام شده از جانب مرکز آمار در ماه گذشته ۷/۱ درصد بوده و دولت سیاست مهار تورم را دنبال می کند. نوبخت افزود: نباید انتظارات تورمی را بالا ببریم. وی ادامه داد: تورم از سه نقطه افزایش پیدا می کند از طرف تقاضا، از طرف عرضه و از طرف انتظارات تورمی و ما نباید انتظارات تورمی را که برخی از رسانه ها به ان دامن می زنند بالا ببریم. نوبخت گفت: برخی از صاحب نظران منتقد می گفتند چرا تورم پایین آمده در صورتی که تورم باید بالا برود و رکود موجود از بین برود اما دولت همچنان سیاست مهار تورم را دنبال می کند. سخنگوی دولت درباره افزایش یارانه مستمری بگیران افزود: مستمری بگیران در گذشته حدود ۷۰ هزار تومان در ماه دریافتی داشتند که ما این رقم را به ۲۴۰ هزار تومان رساندیم و حدود دو ماه است که آن را پرداخت می کنیم.

برای جذب منابع خارجی نیازمند تعامل سازنده با جهان هستیم
سخنگوی دولت گفت: دولت برای دستیابی به نرخ رشد ۸/۶ درصدی در سال ۱۴۰۰ باید سالانه ۷۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کند که ۶۵ میلیارد دلار آن را باید از منابع خارجی جذب کند.
محمدباقر نوبخت در ادامه نشست خبری خود در جمع خبرنگاران افزود: دولت باید در سال ۱۴۰۰ و تا پایان برنامه به نرخ رشد ۸/۶ درصدی دست پیدا کند که برای این مهم باید سالانه ۷۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کند.
وی ادامه داد: ۷۷۰ هزار میلیارد تومان را از هفت بخش باید تامین کند که بخشی از آن که رقمی معادل ۶۵ میلیارد دلار است را باید از منابع خارجی جذب کند.
نوبخت افزود: برای جذب این میزان سرمایه گذاری خارجی نیازمند تعامل سازنده با جهان با حفظ استقلال داخلی هستیم. سخنگوی دولت گفت: در سال گذشته ایران ۱۲/۲ میلیارد دلار مجوز سرمایه گذاری خارجی داده که این رقم باید افزایش پیدا کند و برای این کار باید فضای با ثبات در داخل کشور داشته باشیم تا بتوانیم سرمایه های خارجی را جذب کنیم.
وی افزود: هیچ کشوری بدون استفاده از منابع خارجی نمی تواند به رشد مطلوب دست پیدا کند. نوبخت گفت: ما از همه ابزار ها در جهت بهبود شرایط استفاده می کنیم تا تعامل خوبی با جهان داشته باشیم. سخنگوی دولت افزود: رئیس جمهور طی روزهای اخیر با روسای جمهور فرانسه، آذربایجان، امیر قطر و عمان ارتباط داشته و این ارتباط در جهت تعامل خوب با جهان است.

دولت به مسکن مهر هزار میلیارد تومان پرداخت کرده است
سخنگوی دولت گفت: دولت برای اتمام طرح مسکن مهر هزار میلیارد تومان پرداخت کرده است و تلاش می کند قیمت تمام شده کاهش یابد.
نوبخت در ادامه نشست خبری افزود: مسکن اجتماعی، مسکن حمایتی و ساخت ۱۰۰ هزار مسکن سالانه در روستاها از طریق بنیاد مسکن از اقدامات دولت برای بازار مسکن به همراه افزایش تسهیلات خواهد بود.
وی درباره سامانه کارورزی گفت: دولت از طریق این سامانه دو اقدام مهم را دنبال می کند در مرحله اول پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایانی که از جوانان تحصیلکرده حمایت می کنند و دوم فارغ التحصیلانی را که نیاز به کارآموزی دارند ، حمایت می کند.
سخنگوی دولت ادامه داد: دولت مصمم به انجام این دو کار است.
نوبخت درباره افزایش قیمت اقلام خوراکی افزود: دولت درخصوص کمبود گوشت از طریق واردات و عرضه گوشت در میادین اقدام کرد و در خصوص مرغ هم بازار را کنترل کردیم.
وی ادامه داد: دولت نظارت کافی را از طریق تنظیم بازار دارد و ما همیشه در ماه رمضان شاهد افزایش قیمت هستیم که دولت آن را کنترل کرده است و از ثبات نسبی برخورداریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *