منو

 

دیده بان شفافیت و عدالت، فعالیت جدیدی با هدف مطالبه گری عمومی و پیگیری مطالبات مردم از مسئولان تحت عنوان “همخواهی” راه اندازی کرد. در این بستر، شهروندان می توانند مطالبات خود از مسئولان را طرح و دیگر شهروندان را با خود همراه کنند. اگر تعداد امضاها ذیل هر مطالبه از حد مشخصی فراتر برود، سازمان مردم نهاد شفافیت و عدالت، مطالبه مربوطه را از مسئولان پیگیری و پاسخ مسئولان مربوطه را ارائه خواهد کرد.

از آنجا که تولد همخواهی با انتخابات ریاست جمهوری قرین شده است، هم‌خواهی بستری برای مطالبه‌گری از نامزدها ایجاد کرده است. مطالبه‌ی زیر از نامزدهای انتخابات است.

هموطنان می توانند مطالبه‌های خود از نامزدهای ریاست جمهوری را در ربات همخواهی به نشانی زیر بنویسند:  @hamkhahi_bot

با اشتراک‌گذاری مطالبه در کانال‌ها و گروه‌ها برای مطالبه‌ی خود امضاء الکترونیک جمع‌آوری و دیگران را با خود همراه کنند و در کانال همخواهی مطالبه‌ی دیگران را امضا کنند:     @hamkhahi

تجربه نشان داده است که عناوین مطالبه‌های موفق ویژگی‌های زیر را دارند.

۱-  کوتاه و ساده هستند،

۲-  دقیقاً به مسئله یا راهکار اشاره می‌کنند.

در برخی کشورها، مجلس شورا سازوکار مطالبه گری عمومی را طراحی و قانونی و مسئولان را موظف کرده به مطالباتی که امضای آنها از حد مشخصی بالاتر می رود، پاسخ دهند یا آنها را پیگیری کنند.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0