منو

جناب آقای زنگنه! "شرنگتان" را به جای "شهد" به ملت قالب نکنید

رضا نجفی کارشناس نفت / الف

وزیر محترم نفت در آیین گشایش رسمی خط لوله گاز ایرانشهر- زاهدان، ضمن حمله به صدا و سیما فرمودند: برخی تخصص دارند که شهد را به شرنگ تبدیل کنند و حق اصلی این فناوری به صدا و سیما تعلق دارد و جایزه نوبل را باید به آنها اهدا کرد.ایشان سپس در یک اعتماد به نفس مثال زدنی ادامه دادند:”شما که سواد ندارید چرا کار می کنید، ابتدا باید گاز برسد، شبکه توزیع گازدار شود، سپس علمک نصب شود و گاز به مردم تحویل داده شود”
به طور کلی مدیریت طرحهای بزرگ و پرتفولیوها مکلفند که پس از طراحی زنجیره ی ارزش، سبد پروژه ها و طرحها را به زیر پروژه هایی تقسیم و به طور هماهنگ اجرای آن را در دستور کار قراردهند. این استراتژی برای جلوگیری از عدم النفع ها و کاهش هزینه ی خواب سرمایه گذاری ها، امری معمول و مرسوم در سراسر دنیاست و از مصرحات مدیریت پروژه است تا جایی که فصلی مهم در استاندارد مدیریت پروژه ( اعم از استانداردهای آمریکا، اروپا، ژاپن و …) به آن اختصاص یافته است در وزارت نفت این مهم به عهده ی برنامه ریزی تلفیقی در هریک از شرکتهای اصلی قرار داده شده است تا برنامه ی زمانبندی کلیه ی پروژه هایی که به هم مرتبطند را با هم هماهنگ نمایند این کار به حداکثر بهره وری کمک می کند به عنوان مثال قرار نیست اول پالایشگاه نفتی ساخته شود و بعدا به فکر بیفتیم تا پروژه ی تامین خوراک آن را اجرا کنیم و پالایشگاه مدتها بدون خوراک و بلااستفاده بماند یا یک واحد پتروشیمی ساخته شود بعدا به فکر سیستم انتقال محصول آن باشیم. یا مثال ساده تر وقتی مدرسه ای را احداث می کنیم همزمان با اجرای پروژه، بخش دیگری در آموزش و پرورش از مدتها قبل تربیت و جذب معلم را در دستور کار قرار داده است. در این مورد به دلیل عدم همزمانی ساخت شبکه ی توزیع در شهر زاهدان، پروژه ی عظیم چند صد کیلومتری انتقال گاز به زاهدان تا زمان احداث شبکه ی توزیع درون شهری بلااستفاده و یا کم استفاده می ماند تا به تدریج شبکه ی توزیع گاز درون شهر احداث شود در روزگاری که مدام وزارت نفت و دولت از نبود پول می نالند باید سرمایه ی چندصد میلیون دلاری ملت مظلوم در زیر خاک زاهدان مدفون شود تا ببینیم کی بحث احداث شیکه ی توزیع رونق میگیرد اهمیت خواب سرمایه برای این کشور به حدی است که وزارت نفت به بهانه ی نیود سرمایه، سودهای کلان را به اروپاییها و خارجیها در قراردادهای IPC وعده می کند و بدون مناقصه و با تخلف از مصوبه ی دولت، در واگذاری کار به خارجیها شتاب می کند. جناب وزیر شما مسوول این خواب سرمایه و کاهش بهره وری از سرمایه های ملت هستید به خصوص تیغ تیز انتقاد باید متوجه شما باشد که خود و همکاران معدودتان را یگانه های دوران و خبره های از آسمان آمده تلقی می کنید بله این دستپخت به نعبیر خودتان “ژنرالهای” شماست دیگر زمان آن گذشته است که کار کردن برای مردم را از سر تصدق انجام دهید این کشور سرشار از نیروی کارآمد برای مدیریت پروژه است اما شما و نزدیکانتان، دایره ی مدیریت را تنگ کرده اید و اینگونه با تاختن به این و آن می خواهید اشکالات مدیریتی خود را پنهان کنید جا داشت که ضمن اشاره ی صریح به خدمات انجام شده، اشکال و خطای فاحش خود رادر تنظیم و مدیریت پروژه و پرتفولیوی گازرسانی به زاهدان می پذیرفتید و اینگونه ملت را بی سواد خطاب نمی کردید. پس جناب آقای زنگنه! شرنگتان را به جای شهد به ملت قالب نکنید ما سواد داریم شما در سواد خود کمی بازنگری کنید لطفا.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0