منو

خصوصی سازی

سازمان خصوصی سازی در حالی ارزش واقعی شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک ۱۵۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود که گفته می‌شود این آزمایشگاه قرار است با قیمت ۶۵۰ میلیارد تومان فروخته شود.

هیئت وزیران ۱۵ اسفند ماه امسال مصوب کرد شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک جایگزین شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) در طرح توزیع سهام عدالت شود.

بر این اساس، ۳۰ درصد از سهام شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک به طرح توزیع سهام عدالت اختصاص می­‌یابد و ۷۰ درصد مابقی سهام این شرکت نیز در چارچوب مقررات توسط سازمان خصوصی­ سازی واگذار خواهد شد.

این در حالی است که نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به موضوع واگذاری آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک واکنش نشان داده است.

موسوی لارگانی دراین‌باره گفته است: بیش از ۱۶۰ نماینده در نامه‌ای به طیب‌نیا وزیر اقتصاد از او خواسته‌اند توضیح دهد “چرا می‌خواهند آزمایشگاه فنی و مکانیک آب و خاک را با قیمت بسیار پائین و به‌بهانه خصوصی سازی بفروشند؟”.

وی تأکید کرده است: در بررسی‌های کارشناسی مشخص شده ارزش واقعی آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک ۱۵۰۰ میلیارد تومان است اما برخی می‌خواهند آن را با قیمت ۶۵۰ میلیارد تومان بفروشند، این تخلف نیست؟

چند سالی است موضوع واگذاری شرکت فنی و مکانیک خاک هر از چندگاهی خبرساز می‌شود، چه آن‌که خردادماه سال ۹۳ رئیس وقت کمیسیون عمران مجلس در نامه‌ای به وزیر اقتصاد و دارایی با تأکید بر نقش مهم شرکت مادرتخصصی آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک، خواستار توقف روند واگذاری این شرکت شده بود.

در نامه سید مهدی هاشمی به طیب‌نیا وزیر اقتصاد تأکید شده بود؛ «شرکت مادرتخصصی آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک از دستگاه‌های دارای وظایف حاکمیتی بوده و نقش ویژه‌ای در ارتقای کیفی امور عمرانی بالاخص در حوزه راه‌سازی دارد… اخیراً اخباری مبنی بر آغاز فرآیند واگذاری این شرکت به بخش خصوصی دریافت گردیده که نگرانی‌هایی را در بین نمایندگان محترم مجلس به‌وجود آورده است، لذا پیرو مکاتبه شماره ۵۸۰۴۸/۱۰۰/۲ مورخ ۸ دی‌ماه ۹۲ وزیر راه و شهرسازی که به‌عنوان وزیر ذی‌ربط عضو هیئت واگذاری می‌باشد،‌ خواهشمند است در جهت انجام اصلاحات ساختاری و تفکیک حاکمیتی و تصدی‌گری شرکت مزبور، با قید فوریت دستور فرمایید ضمن توقف روند واگذاری، گزارشی جامع از بررسی‌های کارشناسی در این خصوص در اختیار قرار گیرد».
شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در حال حاضر در ۳۱ استان ۲۰۰ شعبه شهرستانی دارد، ضمن آنکه بیش از ۱۲۰۰ واحد محلی در سراسر کشور مشغول به ارائه خدمات مهندسی و نظارت بر کنترل کیفی پروژه‌های عمرانی مشغول به خدمت است.

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0