منو

لاریجانی

نمایندگان مجلس در یک رای گیری ویژه، مصوبه قبلی خود را درباره اصلاح تبصره یک ماده ۳۸ برنامه ششم توسعه درخصوص حقوق مدیران اصلاح کردند.

نمایندگان مصوبه حقوق مدیران را اصلاح کردند.علی لاریجانی که ریاست نوبت عصر جلسه علنی روز گذشته مجلس را بر عهده دارد با توقف بررسی جزئیات لایحه بودجه ۹۶ از نمایندگان خواست  اجازه دهند تا به موضوع اصلاح مصوبه قبلی خود درباره دریافتی ۲۴ میلیون تومانی بپردازند.

لاریجانی افزود: موج خلافی در کشور توسط کسانی که مقاصد آنها معلوم نیست ایجاد شد، و ریشه آن معلوم بود. ما مطلب روشنی را تصویب کردیم و شما نمایندگان در جریان آن هستید که ما برای اینکه حقوقهای نجومی در کشور رخ ندهد سقف گذاشتیم و گفتیم مقامات و مدیران کشور بیشتر از دو برابر حداکثر حقوق، نمی توانند دریافت کنند یعنی حدود ۱۰ میلیون تومان و بیشتر از این نمی توانند.

وی تصریح کرد: در کشور رقمهای ۳۰ و ۴۰ میلیونی بود و ما سقف را مشخص کردیم، یک عده در کشور حرف می زنند ولی مجلس پیشقدم شد و جلوی آن را گرفت و بعد برای اینکه این معضل در کشور پیش نیاید گفتیم اگر روسای قوا یا وزرا یا معاونین رئیس جمهور موارد استثنایی دیدند، کارشناسانی بودند یا مشاغل تخصصی، واحدهای عملیاتی، مناطق مرزی و محروم بود بتوانند ۶۰ درصد اضافه بگیرند که رقم آن حدود ۲۰ میلیون تومان می شود.

رئیس مجلس ادامه داد: این برای مقامات و مدیران هم نبود و شورای نگهبان ایراد گرفت آقای حاجی بابایی گفتند؛ نظر شورای نگهبان این است که مدیریت نیز اضافه شود، مقصود هم نبود که مقامات بگیرند، این جوی که ساختند واقعا علیه مجلس، ناجوانمردانه بود.

لاریجانی تاکید کرد: باید در یک زمانی راجع به اینها بحث شود. افرادی که می گویند ما خیلی طرفدار حکومت و ولایت فقیه هستیم مهمترین قوه کشور را که در راس امور است اینگونه با الفاظ زشت درباره آن حرف می زنند.

رئیس قوه مقننه گفت: ابهامی وجود دارد، مدیریتی که در تبصره ۱ ماده ۳۸ اضافه شد ممکن است کسی تصور کند که شامل مدیران بالای کشور می شود پس این را بهانه کنند و سقف ۱۰ میلیون را که ما تعیین کردیم در آن رخنه ایجاد کنند.

لاریجانی پیشنهاد داد مصوبه اخیر مجلس که به تازگی به شورای نگهبان ارسال شده است کلمه «مدیریت» از آن حذف شود اگر شورای نگهبان ایراد گرفت مجلس بر مصوبه خود اصرار کند و این مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شود.

وی گفت: چرا ما هزینه آن را پرداخت کنیم؟ جرات ندارند فحش آن را به شورای نگهبان بدهند به مجلس می دهند و ما به حساب این قضیه خواهیم رسید.

لاریجانی پیشنهاد کرد مجلس به موضوع ورود  و کلمه «مدیریت» را حذف کند.

وی گفت: ما از نظر قانونی چنین حقی داریم چون در کشور مسئله ایجاد کرده است بنابراین از مجلس رای می گیریم.

رئیس مجلس سپس بحث ورود به این موضوع را به رای گذاشت و نمایندگان با ۱۶۸ رای موافق و ۶ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۱۹۹ نماینده حاضر در صحن علنی با آن موافقت کردند و ۲۰ نماینده نیز علیرغم حضور در صحن علنی در رای گیری شرکت نکردند.

بنابراین مجلس مصوبه قبلی خود  را به این شرح  اصلاح کرد:

ماده ۳۸- مجموع پرداختی ماهانه مقامات و مدیران و کارکنان دستگاههای موضوع ماده ۵ قانون مدیریت قانون خدمات کشوری مصوب ۸۶/۷/۸ و

ماده ۳۵ این قانون حداکثر دو برابر حداکثر حقوق و مزایای مستمر قابل پرداخت به کارکنان موضوع تبصره ماده ۷۶ قانون مدیریت خدمات کشوری می باشد.

تبصره ۱- شورای حقوق و دستمزد می تواند با پیشنهاد روسای قوا، وزرا یا معاونان رئیس جمهور که ریاست دستگاههای اجرایی را بر عهده دارند و بالاترین مقام دستگاههای اجرایی ،

برای مشاغل تخصصی ، واحدهای عملیاتی ، مناطق مرزی و محروم حداکثر ۳۰ درصد علاوه بر سقف مقرر در این ماده منظور نماید.

این اصلاحیه به رای گذاشته شد و نمایندگان با ۱۷۹ رای موافق و ۳ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر در صحن علنی به این اصلاحیه رای موافق دادند البته ۱۵ نفر علیرغم حضور در صحن علنی در رای گیری شرکت نکردند.

لاریجانی پس از تصویب این اصلاحیه گفت: انگیزه مجلس این بود که جلوی حقوق های نجومی را بگیرد و این جفا بود به مجلس که یک رکن مهم کشور است درباره اش اینگونه حرفهای سخیف گفته شود.

وی ادامه داد: مجلس بطور قانونی باید نظرات شورای نگهبان را لحاظ کند، از نظر ما تغییر مهمی نبود چون مقامات صدر این ماده بودند و بیشتر از ۱۰ میلیون نمی توانستند بگیرند و این جوسازی فقط مغلطه بود برای انگیزه های دیگر. اما برای این که جلوی این مغلطه را بگیریم و کسی  موج سواری بلاوجه نکند امروز مجلس کار بزرگی کرد و جلوی عده ای را که می خواستند سوءاستفاده کنند گرفت.

لاریجانیی تاکید کرد : فردا نگویند مجلس نظرش را عوض کرد. نظر ما همان بود که اول گفتیم، روی موج غلطی میخواستند سوار شوند و مجلس با این کار جلوی آن را گرفت تا کسی نتواند سوء استفاده کند ، مجلس این است. نگویند مجلس کارنامه ای سیاه دارد حالا اگر شما رای نیاوردید مجلس سیاه شد؟

مصوبه قبلی مجلس به این شرح بود : براساس تبصره یک ماده ۳۸ این لایحه؛ شورای حقوق و دستمزد می‌تواند با پیشنهاد رؤسای قوا، وزرا یا معاونان رئیس‌جمهور که ریاست دستگاه‌های اجرایی را به‌عهده دارند و بالاترین مقام دستگاه های اجرایی، برای مشاغل تخصصی، مدیریتی، واحدهای عملیاتی و مناطق مرزی و محروم تا ۶۰ درصد دریافت های موضوع این ماده علاوه بر سقف مقرر در این ماده منظور نماید.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0