منو

مبارکه

زهرا سعیدی مبارکه  با اشاره به لزوم خصوصی سازی در کشور و کوچک تر شدن دولت گفت: بررسی کشورهایی که در آن ها پروسه خصوصی سازی انجام شده، نشان می دهد به عنوان مثال در آلمان، حتی کارخانه ای با یک دلار واگذار شده اما با شروط مشخص این کار صورت گرفته است.

وی ادامه داد: از جمله این شروط این است که صاحب شرکت تا ۵ سال نباید کارگری را از مجموعه خارج کند و همچنین در این مدت املاک متعلق به کارخانه نیز نباید واگذار شود بلکه مدرن ترین تکنولوژی وارد کار شود تا کارخانه از خدمات دولت استفاده کند.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی افزود: متاسفانه از آنجاکه در کشور ما پشت برخی از این مسائل مافیا و رانت وجود دارد، کار به جایی می رسد که یک کارخانه مادر که می تواند خودش را مدیریت کند، تعطیل می شود.

وی تصریح کرد: باید در واگذاری شرکت ها به این موضوع توجه کرد که شرکت را به فردی بسپاریم که توان اداره آن را داشته باشد و در قبال این واگذاری از او ضمانت دریافت کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی تاکید کرد: روند خصوصی سازی در کشور باید اصلاح شود و باید نظام توبیخ وجود داشته باشد تا اگر مدیری اقدام انجام داد که منجر به زیان ده شدن شرکت شد با او برخورد شود در حالی که در حال حاضر بعضی از مدیران ،کارخانه ها را زیان ده می کنند اما تشویق می شوند.

سعیدی مبارکه تاکید کرد: آنچه که مقام معظم رهبری از خصوصی سازی انتظار داشته و دستور آن را صادر فرمودند و آنچه که بر اساس اصول علمی از خصوصی سازی تعریف می کنیم با روندی که در حال حاضر اجرا می  شود، بسیار متفاوت است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه خصوصی سازی که زمینه مافیا و رانت را فراهم کند، خصوصی سازی نیست، خاطرنشان کرد: اگر روند خصوصی سازی درست بود نباید این همه شرکت زیاده که به بخش خصوصی واگذار شده در کشور وجود داشت.

وی با اشاره به اینکه اگر کارخانه ای مشکل دارد باید مشکلات را پیدا کرده و رفع و رجوع کنیم، خاطرنشان کرد: شاید شرکتی دست بخش خصوصی است ولی مالکیت آن متعلق به دولت باشد و زمانی که زیان ده می شود آن را به بانک ها واگذار می کنند که این اقدامات منجر به بنگاه داری بانک ها خواهد شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پس از این همه آزمون و خطا که البته بعضی از این خطاها نیز عمدی بوده است، باید با اصلاح روش ها  به راهی را در پیش گیریم که صنایع کشور را بیش از این از دست ندهیم.
منبع: خانه ملت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0